ON-LINE: Pro podniky nad 250 zaměstnanců platí povinně testování

2 měsíce starý 6

6:33 - V Německu se dnes bude rozhodovat o tom, zda v zemi bude pokračovat karanténa, která zatím platí do 7. března, a o postupu při uvolňování přísných protiepidemických pravidel. Očekává se, že německá karanténa se pravděpodobně prodlouží do 28. března. Zároveň podle německých médií plánuje Merkelová pozvolné uvolňování pravidel, kdy by se mohlo scházet až pět lidí ze dvou různých domácností. V závislosti na epidemické situaci návrh počítá i s dalším rozvolňováním, kdy by do obchodů mohlo více zákazníků. Otevřít by mohly i galerie, muzea nebo zoologické zahrady.

6:31 - Na Slovensku se ode dneška zpřísní zákaz vycházení. Domovy nebudou smět lidé opouštět mezi 20:00 a 01:00, výjimkou zůstane například cesta do práce a z práce a k lékaři. Slovenská vláda tvrdší pravidla nastavila mimo jiné i kvůli zhoršující se situaci v nemocnicích, které nyní hlásí rekordní počet hospitalizovaných s covidem-19. V úterý bylo v nemocnicích přes 4000 nakažených lidí, na začátku týdne bylo volných už jen 36 lůžek pro pacienty s covidem-19 v nejvážnějším stavu.

6:10 - Firmy nad 250 zaměstnanců musejí dnes začít s jejich testováním, zaměstnanci mají povinnost se mu podrobit. Testy musejí mít velké podniky u všech pracovníků hotové do 12. března. Vláda přednostně doporučuje antigenní testování provedené závodním nebo externím lékařem, případně mobilními zdravotními týmy. V takovém případě je testování plně hrazeno ze zdravotního pojištění. Povolené je také samotestování prostřednictvím schválených testů. V tomto případě stát přispívá přes úlevy na zdravotním pojištění 60 korun na test. Povinné testování u zaměstnanců je vyžadováno jednou týdně.

6:05 - V Německu přibylo za den 9 109 potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem je jich už 2 460 030, uvedl institut Roberta Kocha. Zemřelo dalších 418 nakažených, obětí je už 70 881.

6:01 - Guvernér Texasu Greg Abbott zrušil povinnost nosit roušky a oznámil, že nastal čas vše otevřít, i když je očkováno jen sedm procent lidí, Omezení mají přestat platit od příštího týdne.

5:55 - V Brazílii přibyl za den rekordní počet 1641 obětí z řad nakažených koronavirem. Dosud nejvíce lidí za den – 1595 – zemřelo na konci července. V zemi evidují přes 257 000 mrtvých. Během úterý přibylo 59 925 nově potvrzených případů nákazy. V zemi se nakazilo 10,6 milionu lidí.

5:52 - V Pardubickém kraji vyhlásili v úterý kvůli kritické situaci v nemocnicích stav hromadného postižení osob, řekla ČTK mluvčí krajských nemocnic Kateřina Semrádová. Podle nleží nyní v nemocnicích v kraji 501 pacientů s covidem, z nichž 69 vyžaduje intenzivní péči. „Naše nemocnice vyčerpaly již veškeré kapacity jak své vlastní lůžkové péče, tak i takzvaných reprofilizovaných lůžek," řekl v České televizi hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

V regionu už nejsou pro pacienty s covidem-19 volná žádná lůžka intenzivní péče a někteří pacienti leží na přistýlkách. Vyhlášení tohoto stavu znamená, že zdravotníci se nemohou věnovat stejně každému pacientovi, ale musí stanovit priority ošetřování. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) je vyhlášení stavu na místě a odpovídá situaci. Je ale nutné, aby nemocnice nadále přijaly každého pacienta vyžadujícího ošetření. Další kraje se k podobnému kroku zatím nechystají.

5:48 - Kvůli karanténám vyhlášeným v souvislosti s pandemií nechodilo skoro rok do školy 168 milionů dětí, uvedl UNICEF. Celkem 214 milionů dětí přišlo o tři čtvrtiny výuky ve školách.

Zdroj