ON-LINE: Řezníci z Buči operují v Izjumu. Některé jsme již zlikvidovali, tvrdí Ukrajinci

3 měsíce starý 40

Ruští vojáci z 64. motorizované střelecké brigády, kteří se podíleli na masovém vyvražďování civilistů v Buči, nyní operují ve městě Izjum v Charkovské oblasti. Podle Ukrajinců už jednotka utrpěla ztráty. Charkov Rusové nadále ostřelují.

Kyjev ohlásil další úspěchy v bitvě o Donbas. „V Doněcké a Luhanské oblasti jsme za posledních 24 hodin odrazili osm nepřátelských útoků. Při tom jsme zničili 9 tanků, 18 obrněnců a 13 transportních vozidel. K tomu také tanker a 3 dělostřelecké systémy,“ stojí v prohlášení generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil.

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Mychajlo Podoljak zdůraznil, že taktikou a strategií Ukrajiny je získat více dělostřelectva, těžké obrněné techniky a poté zahájit tvrdé protiútoky proti nepřátelským uskupením.

Rusové mají pod kontrolou většinu Mariupolu, v části města však jejich útokům dál kladou odpor ukrajinské síly. Zbývající obránci se uchýlili do místních oceláren Azovstal. Tam se s nimi schovávají i tisíce civilistů. Komplex Rusové ostřelují i za podpory letectva.

Ukrajinská vláda představila svou vizi o vstupu do EU. „Očekáváme, že letos v létě dostaneme kandidátský status pro vstup do Evropské unie a v roce 2024 se staneme právoplatným členem EU,“ uvedla ukrajinská ministryně hospodářství Julia Sviridenková.

Zdroj