ON-LINE: Rusko je po sto letech v platební neschopnosti. Fraška, reagoval ministr financí

5 měsíce starý 89

Ruská armáda v neděli ráno vypálila několik raket na ukrajinskou metropoli a zasáhla dvě obytné budovy. Podle kyjevského starosty Vitalije Klička nejméně jeden člověk zemřel a dalších šest lidí bylo zraněno. „Druhá největší armáda světa triumfálně ‚přemohla‘ školku a obytný dům,“ sdělil Volodymyr Zelenskyj v nedělním večerním projevu a dodal, že mezi zraněnými je i sedmiletá dívka.

Podle něj Ukrajina potřebuje silnou vzdušnou obranu. „Mluvíme o tom každý den s našimi partnery. Musejí ale jednat rychle, pokud jsou to opravdu partneři a nejen pozorovatelé,“ sdělil Zelenskyj. Ruské ministerstvo obrany v prohlášení uvedlo, že cílem nedělního útoku byla kyjevská zbrojovka.

Rusko je po více než sto letech v platební neschopnosti. Stalo se tak poté, co v neděli večer Moskvě vypršela lhůta na zaplacení zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,3 miliardy korun) úroků ze zahraničních dluhopisů, informovala agentura Bloomberg. Moskva peníze na zaplacení má, západní země jí ale kvůli invazi ruských vojsk na Ukrajinu platbu nechtějí umožnit. Ruský ministr financí Anton Siluanov situaci označil za frašku.

Ruský prezident Vladimir Putin poprvé od začátku ruské agrese na Ukrajině opustí zemi. Tento týden navštíví Tádžikistán a Turkmenistán, informuje agentura Reuters s odvoláním na ruskou státem kontrolovanou televizi Rossija 1.

V bavorském alpském zámku Elmau pak v neděli začalo třídenní vrcholné jednání představitelů skupiny velkých světových ekonomik G7, tedy Německa, USA, Británie, Francie, Itálie, Japonska a Kanady. Summit, kterého se účastní i zástupci Evropské unie, bude podle německého kancléře Olafa Scholze signálem jednoty demokratických mocností vůči ruské agresi.

Zdroj