ON-LINE: Stahování ruských vojsk je trik, varuje Ukrajina. Kyjevem ráno otřásly exploze

4 měsíce starý 30

Stahování ruských jednotek z Kyjevské a Černihivské oblasti pokračuje, konstatoval v noci na středu generální štáb ukrajinské armády. Zároveň ale dodal, jde pravděpodobně rotací jednotlivých jednotek, která má za cíl zmást velení ukrajinské armády a vytvořit klamnou představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.

Podle údajů OSN uteklo od začátku válečného konfliktu z Ukrajiny do zahraničí již 3,9 milionu lidí. Více než 2,3 milionu z nich zamířilo do Polska.

Na téměř celém území Ukrajiny je vyhlášena letecká pohotovost. Objevily se informace o explozích v Kyjevě či Charkově. Objevují se také zprávy o hromadném odpálení raket směrem na Ukrajinu z chojnického okresu Gomelské oblasti v Bělorusku, uvádí agentura Nexta. Podle aktuálních informací si ruské ostřelování v Černigově vyžádalo 400 mrtvých.

V Istanbulu skončilo další kolo mírových vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou. Kyjev Moskvě navrhl systém bezpečnostních záruk. Pokud by fungoval, Ukrajina by se spokojila s neutrálním statusem, uvedl jeden z ukrajinských vyjednavačů. Rusko vyjednávání označilo za korektní. Podle Kyjeva byl posun dostatečný k uskutečnění setkání prezidentů.

Na sociálních sítích se šířilo video výbuchu, které má zachycovat vesnici u ruského Bělgorodu, nedaleko hranic s Ukrajinou. Exploze měla vyjít z muničního skladu. Informaci následně potvrdil gubernátor tamní oblasti. Podle agentury TASS byl zasažen vojenský tábor, čtyři vojáci jsou zranění. Příčina výbuchu však stále není jasná.

Belgie vyhostí 21 ruských diplomatů, viní je ze špionáže a považuje je za hrozbu pro bezpečnost země, potvrdilo ministerstvo zahraničí Belgie. K vyhoštění 17 ruských diplomatů přistoupilo také Nizozemsko. Považuje je za důstojníky zpravodajských služeb a hrozbu pro bezpečnost země. Jednoho diplomata vyhostila i Česká republika. Irsko odjezd doporučilo čtyřem diplomatům.

Zdroj