ON-LINE: Těžké ztráty Rusů u Mariupolu. Ukrajinci zabili 64 vojáků a členů speciálních sil

4 měsíce starý 21

Ruské jednotky se začaly stahovat z odstavené jaderné elektrárny Černobyl, kterou obsadily první den invaze na Ukrajinu před pěti týdny. S odkazem na vysoce postaveného představitele amerického ministerstva obrany o tom ve středu informovala agentura AFP. Rusové se podle téhož zdroje stahují také z letiště Hostomel na předměstí Kyjeva. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se ukrajinské síly připravují na ruský útok v oblasti Donbasu.

Podle ukrajinské samosprávy ruské rakety v noci na čtvrtek zcela zničily sklad ropy v ukrajinském městě Dnipro, další dvě cisterny poškodily úlomky raket. Zasažený sklad byl zcela plný, při útoku nikdo nebyl nikdo zraněn. Ruské rakety v noci rovněž zasáhly opuštěné skladiště Červeného kříže v okupovaném Mariupolu na jihu země. O útocích informovaly zpravodajské portály The Kyiv Independent a Ukrajinska pravda.

Další kolo jednání Ukrajiny s Ruskem bude obnoveno online 1. dubna, uvedl ve středu vedoucí ukrajinské delegace. David Arakhamia rovněž sdělil, že během jednání v Turecku tento týden bylo oznámeno, že nastal čas pro setkání Zelenského s Putinem.

Podle údajů OSN uteklo od začátku válečného konfliktu z Ukrajiny do zahraničí již 3,9 milionu lidí. Více než 2,3 milionu z nich zamířilo do Polska.

Rusko nebude požadovat, aby odběratelé od dubna platili za zemní plyn v rublech. Z technologického hlediska půjde o delší proces, řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Moskva tak slevila ze svého původního požadavku, který Evropská unie odmítala plnit.

Zdroj