ON-LINE: Třetí týden soudu ke kauze Čapí hnízdo pokračuje. Vyslyšena má být klíčová svědkyně Petra Procházková

5 měsíce starý 77

Na programu třetího týdne soudního řízení ke kauze dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo jsou výslechy dalších svědků, především finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové, která se dříve omluvila. Eduard Bruna, advokát Andreje Babiše ji označil za klíčovou svědkyni. Opětovně by tento týden měli být vyslyšeni úřednice Jana Filipová a podnikatel Jan Bareš. Obžalovaní, předseda hnutí ANO Andrej Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová, v pondělí na Městský soud v Praze dorazili. Dění v soudní síni sledujeme on-line.

Jméno finanční ředitelky Agrofertu Petry Procházkové je zaznívá v soudní síni při výpovědí svědků poměrně často. Andrej Babiš ml. vypověděl, že u podpisu nespecifikovaných smluv, které podepsal, byl právě s ní. V Agrofertu Procházková působí od roku 1998 a má na starost vedení účetnictví, financování, daně a další. Dříve, do roku 2013, působila jako předsedkyně dozorčí rady, nyní je v Agrofertu členkou představenstva. 

Jan Bareš, který na Farmě Čapí hnízdo zastával pozici technického dozoru investora, ve své výpovědi označil Janu Nagyovou za lobbistku. Mimo jiné uvedl, že všichni zainteresovaní při žádání o dotaci věděli o skutečnosti, že se tato podpora týká malých a středních podniků. Obhajoba se chce k jeho výpovědi vyjádřit. vzhledem k Barešovým údajným rozdílnostem ve výpovědi na policii a před soudem ovšem potřebovala čas na přípravu. 

Babiš podle obžaloby zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Státní zástupce tvrdí, že to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala.

Dění u soudu sledujeme on-line:

Zdroj