ON-LINE: Ukrajina útočí jednou z nejhorších zbraní. Tisíce kuliček se rozstřelí do všech stran

5 měsíce starý 41

Ukrajinská armáda používá v okolí Bachmutu proti ruské armádě střely M30A1. Ty se podobají kontroverzní a některými zeměmi zakázané kazetové munici. Jde o střelu, jejíž hlavice těsně před dopadem vystřelí na všechny strany 180 tisíc wolframových kuliček. „Nic tak strašného nikdy nebylo nasazeno, je to jedna z nejhroznějších konvenčních zbraní, co kdy kdo vymyslel,“ komentoval koncem června pro Echo24 odborník na zbraně a spolupracovník redakce Lukáš Visingr.

Podle CNN je plán o cestě Zelenského do USA kvůli bezpečnosti přísně držen v tajnosti. CNN rovněž s odvoláním na dva informované zdroje uvádí, že se Bidenova administrativa současně s návštěvou hlavy ukrajinského státu chystá oznámit další balíček vojenské pomoci Ukrajině, který by měl zahrnovat systém protivzdušné obrany Patriot.

Zelenského cesta do USA by byla jeho první zahraniční návštěvou od doby, kdy ruští okupanti vtrhli na Ukrajinu. Obrovský podíl na tom, že se Ukrajina obzvlášť v únorových a březnových dnech agrese dokázala úspěšně ubránit, měl kromě vojáků bezpochyby právě Zelenskyj.

Do té doby podceňovaný ukrajinský prezident bezprostředně po vypuknutí invaze začal řídit obranu Kyjeva. Stal se charismatickým lídrem, který svému lidu dodal potřebnou odvahu. Když pak v prvních dnech bojů americká vláda ukrajinské hlavě státu nabízela urychlenou evakuaci ze země, Zelenskyj stroze odpověděl: „Boj začíná. Potřebuji munici, ne odvoz.“

Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi se zřejmě opět nepodařilo přesvědčit běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, aby se připojil k jeho válečnému tažení na Ukrajině. Ve své analýze to uvedl americký Institut pro studium války (ISW), který reagoval na pondělní Putinovu návštěvu v Bělorusku. Agentura Reuters pak napsala, že podle amerických diplomatů v Moskvě panují protichůdné názory na to, zda na Ukrajině zahájit protiofenzivu.

Zdroj