ON-LINE: Ukrajinci osvobodili desítky obcí i strategické město. Jsem hrdý, vzkázal Zelenskyj

2 měsíce starý 24

„V rámci probíhajících operací naši hrdinové již osvobodili desítky obcí. A nyní tento postup pokračoval, jsou zde nové výsledky. Celkem od 1. září osvobodili více než 1 000 kilometrů čtverečních našeho území. Díky všem, kteří to dokázali! Děkujeme armádě, skautům a speciálním službám za každou ukrajinskou vlajku, která byla v těchto dnech vztyčena (v osvobozených obcích),“ prohlásil šéf státu.

Zelenskyj také potvrdil osvobození strategicky důležitého města Balaklija v rámci ukrajinské ofenzivy v Charkovské oblasti na severovýchodě země. „Vše je na svém místě. Vlajka Ukrajiny vlaje ve svobodném ukrajinském městě pod svobodným ukrajinským nebem! Děkuji! Jsem hrdý! Držte se! Do vítězství! Sláva Ukrajině!“ napsal Zelenskyj.

Ukrajinské síly pronikly až 50 kilometrů hluboko do ruské obrany a osvobodily v Charkovské oblasti dvě desítky obcí, uvedl ve čtvrtek generál Oleksij Gromov z ukrajinského generálního štábu. Pod kontrolu ukrajinské vlády se tak vrátilo území o rozloze přesahující 700 čtverečních kilometrů, dodal list Ukrajinska pravda.

O protiútoku na východě země informovaly již dříve ukrajinské i ruské neoficiální zdroje. Prezident Volodymyr Zelenskyj poděkoval ukrajinským vojákům za úspěšné údery proti jednotkám Moskvy na jihu Ukrajiny, kde Kyjev zahájil protiofenzivu. Ukrajinské jižní velitelství oznámilo, že se jeho silám podařilo během středy zlikvidovat přes 100 ruských vojáků a značné množství nepřátelské vojenské techniky.

Ukrajinci si stěžují, že Západ nechce soudit Putina. Západní spojenci se totiž zdráhají podepsat pod ustanovení speciálního trestního tribunálu, který by mohl soudit Vladimira Putina a další politiky, jež jsou za agresi na Ukrajině zodpovědní. Webu The Guardian to řekl zástupce ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Smyrnov. Pro tribunál se vyslovily údajně jen pobaltské státy a Polsko, Česko návrh analyzuje, sdělil webu Novinky.cz ministr zahraničí Jan Lipavský.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi přirovnal na zasedání Rady bezpečnosti OSN situaci v Záporožské jaderné elektrárně na Ukrajině ke hře s ohněm. Podle agentury DPA varoval, že v jaderném zařízení, které je od března obsazené ruskými vojáky a čelí ostřelování, by mohlo dojít ke katastrofické události.

Kyjev i Moskva se vzájemně obviňují z ostřelování areálu elektrárny a z útoků v jeho blízkosti. Obě strany zároveň odmítají, že by na zařízení útočily.

Zdroj