ON-LINE: Ukrajinci překvapili leteckými údery, Rusové přišli o desítky obrněnců i vojáky

5 měsíce starý 152

V zasaženém nákupním centru bylo více než tisíc civilistů. „Dnešní ruský útok na nákupní centrum v Kremenčuku je jedním z nejbezostyšnějších teroristických činů v evropské historii. Nebyla to žádná hrozba pro ruskou armádu. Nemělo to žádnou strategickou hodnotu. Jen se lidé pokoušeli žít normální život,“ uvedl šéf Zelenskyj, který se ruské ozbrojené agresi brání od konce února. Rusko si podle něj vybíjí svůj vztek nad vlastní bezmocností na obyčejných lidech a bylo by zbytečné doufat v přiměřenost a lidskost z ruské strany.

Podle něj Ukrajina potřebuje silnou vzdušnou obranu. „Mluvíme o tom každý den s našimi partnery. Musejí ale jednat rychle, pokud jsou to opravdu partneři a nejen pozorovatelé,“ sdělil prezident.

Spojené státy spolu s dalšími zeměmi ze skupiny velkých světových ekonomik G7 chystají další protiruské sankce, které postihnou mimo jiné ruský zbrojní průmysl či osoby odpovědné za válečné zločiny na Ukrajině. Na summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau před začátkem jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským novinářům sdělil zástupce americké vlády. Možností je i zavedení cenového stropu na vývoz ruské ropy, toto opatření ale zatím nemá jednoznačnou podporu Evropské unie.

Severoatlantická aliance zvýší počet vojáků schopných rychlého nasazení na více než 300 tisíc. Před třídenním summitem aliančních lídrů začínajícím v úterý v Madridu to prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Ukrajina svolala k poslednímu ruskému bombardování civilních cílů na Ukrajině mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, které se má konat v úterý ve 21:00 SELČ, uvedl mluvčí albánské mise při OSN. Hlavním tématem bude pondělní útok na nákupní centrum, diskutovat se podle něj bude i o nedělním ostřelováním Kyjeva, které zasáhlo obytné domy.

Zdroj