ON-LINE: Útok na Časiv Jar má už 45 obětí. Raketomety HIMARS zasáhly Novou Kachovku

4 měsíce starý 80

Počet obětí raketového útoku na východoukrajinské město Časiv Jar vzrostl na 45. Devět lidí se podařilo zachránit, informuje o tom ruská stanice BBC. Město ležící nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti v sobotu večer zasáhlo ruské ostřelování. Ukrajina z útoku na obytný dům viní Moskvu, ta to však stejně jako ostatní útoky na ukrajinské civilisty odmítá.

Nově zpřístupněným kanálem v deltě Dunaje proplulo za poslední čtyři dny už 16 nákladních lodí. Mohou tak snáze dosáhnout ukrajinských říčních přístavů, kde na ně čeká ruskou invazí blokované obilí. Informovala o tom agentura Unian s odvoláním na ukrajinské ministerstvo infrastruktury.

„Ozbrojené síly Ukrajiny zlikvidovaly ruského plukovníka Oleksije Horobce, který byl velitelem 20. motostřelecké divize v rámci 8. armády Ruské federace,“ píše agentura Ukrinform.

„Ukrajina se stala přidruženým členem speciálního mnohostranného programu NATO pro technologickou interoperabilitu. Jednodušeji řečeno, jde o standardy Aliance. Nyní Ukrajina nejen zavádí standardy NATO, ale může se také podílet na vývoji nových,“ řekl ve svém pravidelném projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Městem Nova Kachovka v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, které už měsíce ovládají Rusové, v pondělí večer otřásla exploze. Podle mluvčího správy Oděské oblasti Serhije Bratčuka byl zničen ruský muniční sklad. Šlo o několikátý výbuch v tomto městě za poslední dny. Podle šéfa místní ruské okupační správy Vladimira Leontěva při něm zemřelo nejméně sedm lidí a přes 70 dalších utrpělo zranění. Podle ruské agentury Interfax ukrajinské síly použily k zásahu Nové Kachovky americké raketomety HIMARS. Informace z místa nelze nezávisle ověřit.

Zdroj