ON-LINE: V Mexiku zemřelo na covid 321 000 lidí

3 měsíce starý 13

6:15 - Mexická vláda oznámila, že počet obětí pandemie v zemi dosáhl 321 000, což je o šedesát procent více než dosud uváděních 201 429 mrtvých. Mexiko vždy upozorňovalo, že oficiální čísla budou podhodnocená, protože se málo testuje a mnoho lidí zemřelo, aniž by se zjistilo, že jsou nakažení koronavirem. V sobotu vláda uvedla, že od počátku pandemie do 14. Února zemřelo 294 287 nakažených. Od té doby k nim přibylo dalších 26 772 lidí s nákazou potvrzenou testem. Mexiko, kde žije 126 milionů lidí, tak v počtu obětí předstihlo 212milionovou Brazílii, která jich má 307 000.

6:11 - K očkování proti nemoci covid-19 se od pondělí mohou začít registrovat zaměstnanci superkritické infrastruktury a vybraní policisté a hasiči. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného jde o 9000 lidí. Zařadí se tak mezi další skupiny obyvatel, kteří se mohli začít očkovat už dřív. Z nich s nedělní půlnocí skončila možnost registrace k přednostní vakcinaci pro zaměstnance škol.

K očkování se dosud mohli hlásit zdravotníci, senioři nad 70 let a mladší lidé s chronickými chorobami. Očkovat se může nechat i personál domovů pro seniory a postižené nebo zaměstnanci zařízení pro okamžitou pomoc dětem. Za čtvrt roku od začátku očkování proti covidu-19 dostalo v Česku aspoň první dávku vakcíny 1,121 milionu lidí. Ukončené očkování mělo k sobotnímu večeru téměř 440.000 lidí.

6:07 - Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala spolkové země, aby zpřísnily koronavirová opatření a upustily od záměru restrikce uvolňovat. Ve snaze dostat třetí vlnu nákazy pod kontrolu navrhla zavádět také lokální zákazy vycházení.. V Německu v minulých týdnech začalo v důsledku rozšíření nakažlivější varianty koronaviru rychle přibývat infikovaných.

Merkelová ve veřejnoprávní televizi ARD uvedla, že spolkové země by měly v nejhůře postižených regionech zatáhnout za záchrannou brzdu, která automaticky zastaví plánované rozvolňování. Vyslovila se také pro dodatečná opatření včetně zákazu vycházení a dalšího omezení společenských kontaktů.

6:03 - Chilský prezident Sebastián Piňera navrhl odložit o měsíc volby do ústavodárného sněmu. Pokud by návrh schválil parlament, volby by se uskutečnily 15. a 16. května místo 10. a 11. dubna. Prezident doufá, že do té doby bude naočkována proti covidu-19 polovina populace. V posledních dnech tato latinskoamerická země zažila silný růst nových případů nákazy koronaviru. Odložení voleb kvůli nepříznivé epidemiologické situaci žádali chilští epidemiologové. Podle prezidenta Piňery by se obavy z nákazy mohly negativně promítnout i do účasti ve volbách: „Riziko nákazy nepochybně mnoho lidí odrazuje od toho, aby šli volit,”

6:57 - Australský stát Queensland zavádí ode dneška třídenní uzávěru svého hlavního města Brisbane. Stát zaznamenal deset nových případů nákazy koronavirem, z nichž čtyři jsou připisovány komunitnímu přenosu, uvedla agentura Reuters. Ze čtyř případů místního přenosu se u dvou stále nepodařilo vytrasovat původ. „Jedná se o britskou mutaci, která je nakažlivější,” uvedla premiérka Queenslandu Annastacia Palaszczuková. Dalších šest případů nákazy se týká osob, jež přicestovaly ze zahraničí.
Obyvatelé dvoumilionového Brisbane by neměli opouštět svá bydliště s výjimkou cest za prací, k doktorovi či kvůli nákupu nezbytného zboží. Přerušena bude také prezenční výuka na školách. Budou omezena shromáždění osob na třicet a povinně se budou nosit roušky.

Zdroj