ON-LINE: Za Alžbětou II. dorazily její děti. Do Balmoralu míří i princ Harry, chybí Kate

2 měsíce starý 24

Do Skotska už přijely všechny čtyři královniny děti, včetně korunního prince Charlese s manželkou Camillou. V Balmoralu už je také Charlesův syn princ William, jeho manželka Kate zůstala s jejich třemi dětmi, které šly ve čtvrtek poprvé na celý den do nové školy.

Mluvčí Williamova mladšího bratra Harryho pak informoval, že na Balmoral za babičkou míří i druhý ze synů princezny Diany. Doprovází ho manželka Meghan. Pár sice žije ve Spojených státech, v těchto dnech je ale na návštěvě v Evropě, kde má různé pracovní povinnosti. Britská média často píší o napjatém vztahu Harryho a Meghan s ostatními členy královské rodiny.

Nejbližší členové královské rodiny byli již o stavu panovnice informováni, uvedla agentura Reuters s odkazem na zdroj v paláci.

Před zámkem Balmoral, kde Alžběta II. tradičně tráví léto, se sešly desítky lidí, stejně tak před Buckinghamským palácem v Londýně, oficiálním sídlem panovnice. V pátek se tam neuskuteční tradiční střídání stráží, na které se rádi chodí dívat návštěvníci britské metropole.

Královna měla v posledních měsících nespecifikované zdravotní potíže, které britská média popisují jako „problémy s pohybem“. Omezila vystoupení na veřejnosti a naposledy o víkendu odřekla účast na skotských hrách v městečku Braemar. Tento týden měla náročný program související s výměnou na postu premiéra.

Britská veřejnoprávní televizní stanice BBC po zprávě přerušila svůj program a zahájila živé vysílání o stavu panovnice. Komentátor BBC připomněl, že zprávy o zdravotním stavu členů královské rodiny přicházejí jen zřídka, což samo o sobě naznačuje závažnost aktuálního dění, stejně jako spěšná cesta členů královské rodiny do Skotska.

Dosud se vždy objevovala jen informace o problémech s pohybem, tentokrát ale tato informace chybí, což naznačuje, že obtíže jsou jiného charakteru, uvedl komentátor BBC. „Doufejme v to nejlepší, ale připravme se i na to nejhorší,“ dodal.

Zdroj