ON-LINE: Zničili jsme systém elektronického boje a další ruskou techniku, hlásí Ukrajinci

5 měsíce starý 30

Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska dříve uvedla, že už nemůže nadále platit internetové služby na Ukrajině, a požádala americký Pentagon, aby financování převzal. Informovala o tom stanice CNN na základě dokumentů, k nimž získala přístup, a informaci posléze potvrdil Musk na Twitteru.

Později ale své rozhodnutí změnil, když na Twitteru v sobotu napsal, že „i když Starlink stále prodělává a ostatní společnosti dostávají miliardy dolarů od daňových poplatníků, bude prostě dál financovat ukrajinskou vládu zdarma“. Agentura Reuters ale poznamenala, že z tweetu není zcela jasné, zda je upřímný, nebo se jedná o sarkasmus.

Nejméně jedenáct lidí zahynulo a dalších patnáct utrpělo zranění při střelbě ve výcvikovém středisku v jihoruském Belgorodu nedaleko ukrajinských hranic. Do vojáků, kteří přijeli dobrovolně bojovat na Ukrajinu, začali střílet dva z nich, původem z nejmenovaného bývalého sovětského státu. Informovaly o tom ruské státní agentury s odvoláním na ministerstvo obrany, podle kterého se jednalo o teroristický čin. Útočníci byli zabiti, dodala ruská média.

Dříve v sobotu pak v Belgorodské oblasti vypukl požár v ropném skladu. Informoval o tom ruskojazyčný server BBC s odvoláním na gubernátora oblasti Vjačeslava Gladkova, podle nějž se tak stalo po ostřelování lokality ukrajinskou armádou.

Proruské síly a ruská armáda postupují pomalu ke klíčovému městu Bachmut na Donbasu na východní Ukrajině. Do bojů se pravděpodobně zapojily i oddíly žoldnéřské Vagnerovy skupiny, uvedlo v pátek ráno britské ministerstvo obrany. Postup ruských vojsk komplikují ukrajinské útoky i nedostatek munice a vojáků.

Ukrajinci také hlásí další úspěchy. Během uplynulých 24 hodin v rámci protiútoku na jihu země zasáhli 13 nepřátelských pozic, zabili 14 ruských vojáků, zničili houfnici Msta-B nebo systém radioelektronického boje (REB).

Zdroj