Onkologické centrum na Karlovarsku? Chybí personál

1 měsíc starý 17

Karlovarský kraj jako jediný nemá komplexní onkologické centrum. S jeho vznikem ministerstvo zdravotnictví počítá, řekl Právu šéf resortu Vlastimil Válek (TOP 09). Je to však otázka několika let, jak zdůraznil na schůzce v Karlových Varech.

„Alfou a omegou problému je personál,“ zdůraznil ministr. Než se podaří nalákat do regionu onkology a další specialisty, budou nemocnice v Karlových Varech a Chebu spolupracovat s Fakultní nemocnicí v Plzni, která vysoce specializované centrum má. Právě tam cestují za náročnou léčbou pacienti z Karlovarska nejčastěji.

„FN v Plzni bude dělat supervizi a ve spolupráci s ní by se část léčby, která se dělá v plzeňském komplexním centru, mohla dělat i v těchto dvou karlovarských nemocnicích, kde už onkologie funguje,“ přiblížil Válek. Plzeňští lékaři by kolegy školili, ale i vypomáhali některé dny přímo v karlovarských nemocnicích.

Pokud se podaří získat dostatek personálu, je šance získat status komplexního centra

Vlastimil Válek

Za pět let?

„Pokud se během pěti let podaří vyškolit a získat dostatek personálu, tak je šance získat status komplexního centra,“ dodal ministr. V Česku jsou téměř dvě desítky takových center.

Obě nemocnice spolu budou v léčbě úzce spolupracovat. „Onkologické pracoviště v Chebu bude rekonstruováno do vyšší kvality péče a rozsahu, nicméně zůstane ambulantním pracovištěm,“ přiblížil hejtman Petr Kulhánek (za STAN). Se vznikem komplexního centra se počítá v Karlových Varech v rámci plánované rekonstrukce.

Projekt onkocentra se řešil už před mnoha lety. Zamrzl mimo jiné kvůli financím. „Teď je nový impulz, přichází Národní plán obnovy s realistickou možností finance čerpat,“ uvedl. Problém je, že se musí vyčerpat do roku 2025.

Léčba zhoubných nádorů se stále zlepšuje, úmrtnost je obecně stabilní, roste ale podíl nově diagnostikovaných, což souvisí se stárnutím populace. V Karlovarsku to je podle ředitele ÚZIS Ladislava Duška vidět významně. „Není to tím, že by péče byla nekvalitní, ale proto, že pacienti chodí z velké části pozdě. U některých nádorových skupin je to až o 10 procent později zachycených nádorů, než je průměr ČR,“ řekl.

Zásadní je podle něj prevence. Na Karlovarsku i v celém Česku převažují nádory konečníku a tlustého střeva, dále prsu, prostaty a plic. Ročně je v ČR diagnostikováno přes 60 tisíc zhoubných nádorů. Ročně kvůli nim zemře přes 28 tisíc pacientů.

Zdroj