ONLINE: ‚Ambiciózní projekt‘. Francouzští instruktoři budou na Ukrajině cvičit vojáky, řekl šéf armády

před 2 týdny 38

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj podepsal dokument umožňující francouzským vojenským instruktorům navštěvovat ukrajinská výcviková centra. Syrskyj to v pondělí oznámil na platformě Telegram. Později ukrajinské ministerstvo obrany uvedlo, že o věci se stále jedná.

Sledujeme online Kyjev 6:38 28. května 2024

Ukrajinský voják se připravuje k palbě ze samohybné houfnice

Francouzští instruktoři budou cvičit vojáky na Ukrajině (ilustrační foto) | Foto: Oleksandr Ratushniak | Zdroj: Reuters

„Jsem potěšen, že mohu přijmout francouzskou iniciativu na vyslání instruktorů na Ukrajinu k výcviku ukrajinských vojáků,“ uvedl Syrskyj na platformě Telegram. Ukrajina se už déle než dva roky brání ozbrojené agresi sousedního Ruska.

Ruské útoky si vyžádaly minimálně 4 životy. Moskva hlásí dobytí dalších dvou ukrajinských vesnic

Číst článek

„Už jsem podepsal dokumenty, které umožní prvním francouzským instruktorům brzy navštívit naše výcviková centra a obeznámit se s jejich infrastrukturou a personálem,“ napsal Syrskyj po videorozhovoru s francouzským ministrem obrany Sébastienem Lecornuem.

Agentura AFP píše, že ukrajinské ministerstvo obrany později upřesnilo, že vyslání francouzských vojenských instruktorů „je stále předmětem jednání“. Resort uvedl, že letos v únoru projevil Kyjev zájem o možnost přijetí zahraničních instruktorů na Ukrajině. „Prozatím o této otázce stále jednáme s Francií a dalšími zeměmi,“ cituje AFP z prohlášení ministerstva.

‚Pochopit přesné potřeby‘

Francouzský prezident Emmanuel Macron na konci února poprvé naznačil, že nelze nic vyloučit ohledně vyslání vojáků západních zemí na Ukrajinu. Lecornu později v tomto kontextu upřesnil, že je nutné zvážit různé možnosti, například ohledně pomoci s odstraňováním min a či výcvikem ukrajinských vojáků na ukrajinském území.

Rusové sice chtějí mír, ale nechtějí prohrát válku, popisuje novinářka Procházková

Číst článek

Syrskyj v pondělí k projektu neuvedl podrobnosti, ale vyjádřil přesvědčení, že odhodlání Francie povzbudí další partnery, aby se připojili k tomuto „ambicióznímu projektu“.

Francouzské ministerstvo obrany podle agentury Reuters uvedlo, že výcvik ukrajinských vojáků na území Ukrajiny je jednou z věcí, o níž se diskutuje od konference o podpoře Ukrajiny z konce února.

„Podobně jako všechny jiné projekty, o nichž se tehdy mluvilo, pokračuje práce s Ukrajinci i v této oblasti, a to hlavně s cílem pochopit jejich přesné potřeby,“ uvedl resort obrany v Paříži.

Západní země už s výcvikem ukrajinských vojáků pomáhají, ovšem na svém území. Ukrajinští vojáci se tímto způsobem cvičili k obraně vlasti také v České republice.

job, ČTK

Přečtěte celý článek