ONLINE: Březen v počtu obětí covidu překonal dosud nejtragičtější listopad. Tehdy jich bylo 4974

3 měsíce starý 14

Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější minulý listopad. Podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví tento měsíc zemřelo s koronavirem zatím 4977 lidí, zatímco za celý listopad si epidemie vyžádala 4974 obětí. Celkem v Česku zemřelo 25 778 lidí s prokázanou nákazou, republika patří v tomto ohledu k nejhůře postiženým zemím v Evropské unii i ve světě.

Praha 11:25 27. března 2021

Letošní březen počtem obětí nemoci covid-19 už překonal dosud nejtragičtější minulý listopad. Podle revidovaných údajů ministerstva zdravotnictví tento měsíc zemřelo s koronavirem zatím 4977 lidí, zatímco za celý listopad si epidemie vyžádala 4974 obětí (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

V pátek testy odhalily dalších 7654 případů nemoci covid-19, o zhruba dva tisíce méně než před týdnem. Ve všední den to je nejnižší hodnota od začátku února.

Česko má za pátek 7654 nových případů covidu, za všední den nejmíň od začátku února

Číst článek

I když epidemie v poslední době zpomaluje, nemocnice zůstávají na hraně svých kapacit. Počet hospitalizovaných ale zvolna klesá. Před víkendem bylo v nemocnicích 7858 pacientů s koronavirem, z toho 1845 ve vážném stavu. Méně hospitalizovaných evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy koncem února.

Zátěž nemocnic je ale ve skutečnosti mnohem větší, protože statistiky nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, ale dál vyžadují nemocniční péči. Informace o volné kapacitě lůžek a přístrojů na jednotkách intenzivní péče má ministerstvo zveřejnit v pondělí.

Zástupci vlády mluví o tom, že k výraznějšímu uvolnění restrikcí musí počet hospitalizovaných s covidem klesnout ke zhruba třem tisícovkám.

Od loňského 1. března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, bylo potvrzeno víc než 1,5 milionu případů covidu-19, z toho bezmála 1,3 milionu lidí se z nemocni vyléčilo.

Tisícovka za necelý týden

První případy nákazy novým typem koronaviru se v České republice potvrdily 1. března 2020. Tři týdny poté byl ohlášen první mrtvý, u kterého testy potvrdily přítomnost koronaviru. Počet mrtvých s potvrzenou nákazou koronavirem začal výrazně růst na podzim loňského roku, do té doby přitom patřila Česká republika v mezinárodním srovnání podle počtu zemřelých k nejméně zasaženým zemím.

Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna. Výjimku ze zákazu vycházení budou mít velikonoční mše

Číst článek

Momentálně roste počet obětí o tisícovku za necelý týden. Při porovnání měsíců je zatím nejhorší březen se zatím 4977 oběťmi, listopad jich má o tři méně. Následují první dva měsíce letošního roku - v lednu zemřelo 4777 s potvrzenou nákazou, v únoru 4083.

Nejvíce se nyní nákaza šíří na Jindřichohradecku, kde za poslední týden přibylo 755 nově potvrzených případů v přepočtu na 100 000 obyvatel.

Zpomalit vysokou úmrtnost a omezit vážné průběhy nemoci má očkování proti covidu, které v Česku začalo přesně před čtvrt rokem. K pátečnímu večeru mělo aspoň jednu dávku vakcíny 1 111 820 lidí, obě potřené dávky má v zemi s 10,7 milionu obyvatel 435 497 z nich.

V pátek zdravotníci podali 39 445 dávek, o skoro 7500 méně než ve stejný den předchozího týdne. I v dalších dnech tohoto týdne se denní počty pohybovaly kolem 40 000 a v mezitýdenním srovnání se propadaly. Ministerstvo přitom předpokládalo, že se tento týden podá až 60 000 dávek denně.

PES na třetím stupni

Rizikové skóre protiepidemického systému PES kleslo k sobotě na 56 bodů ze sta možných. Je to nejnižší hodnota od začátku loňského října, před vypuknutím podzimní vlny epidemie koronaviru. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti.

Testy do škol dodá česká firma Masanta. Nabídla test od čínského výrobce, jeden stojí 32 korun

Číst článek

O dvě setiny se snížilo i reprodukční číslo ukazující šíření epidemie, které je nyní 0,79, níž bylo naposledy 18. ledna. Systém PES, kterým se dříve vláda řídila při vyhlašování opatření proti šíření koronaviru, se před Velikonocemi dočká změn. Kritériem bude mimo jiné počet nově nemocných na 100 000 obyvatel a zřejmě i procento pozitivních testů na covid-19, které je stále poměrně vysoké.

V pátek bylo provedeno skoro 110 000 antigenních testů a 25 000 spolehlivějších PCR testů. U tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé již vykazující příznaky, podíl pozitivních činil téměř 29 procent, zhruba stejně jako před týdnem.

U epidemiologické indikace testů, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, činil podobně jako před týdnem podíl pozitivních zhruba 15,5 procenta. U testů prováděných z preventivních důvodů, které tvoří naprostou většinu vzorků, bylo pozitivních necelých 0,9 procenta, minulý pátek jich bylo přes procento.

ČTK

Zdroj