ONLINE: ‚Bylo to peklo.‘ Ruský útok na obchodní centrum v Kremenčuku má nejméně 16 obětí

4 měsíce starý 29
  • Ruský útok na obchodní centrum v Kremenčuku má nejméně 16 obětí. Bilance není konečná | Foto: Anna Voitenko | Zdroj: Reuters
  • Další fotografie (5)

Počet obětí na životech v ukrajinském městě Kremenčuk, kde v pondělí nejméně jedna ruská střela zasáhla obchodní centrum, stoupl na šestnáct. Nejméně 59 lidí utrpělo zranění při útoku, který odsoudil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj i jeho západní spojenci. S odvoláním na ukrajinské úřady to v úterý uvedla agentura Reuters. Bilance není konečná.

Sledujeme online Kremenčuk 8:15 28. června 2022

Rodinní příslušníci, kteří postrádají své příbuzné, se sešli v hotelu naproti obchodnímu centru přes ulici, kde záchranné složky zřídili provizorní základnu.

Třiačtyřicetiletá Ludmila Mykhailetsová, kterou převezli do nemocnice přímo v Kremenčuku, popsala, že zrovna nakupovala se svým manželem, když ji výbuch vymrštil do vzduchu. „Letěla jsem hlavou napřed a moje tělo zasáhly úlomky. Dané místo se zbortilo,“ řekla. „Bylo to peklo,“ dodal její manžel Mykola, zatímco mu krev prosakovala přes obvaz kolem hlavy.

⚡️ Zelensky: 'Russia strikes shopping center in Kremenchuk, while over thousand people inside.'

“The mall is on fire, firefighters are trying to extinguish the fire, the number of victims is impossible to imagine," said President Volodymyr Zelensky.

Volodymyr Zelensky/Telegram pic.twitter.com/Pb8IGeAevD

— The Kyiv Independent (@KyivIndependent) June 27, 2022

Zelenskyj v první reakci uvedl, že v nákupním centru bylo více než 1000 civilistů. „Počet obětí si nelze ani představit,“ řekl. Útok, po kterém středisko pohltily plameny a oblaka kouře, později odsoudil jako „ohavný“ teroristický čin.

Jestli umřu, neplačte. Pusťte mi na pohřbu AC/DC, aby se lidé usmívali, říká první žena pluku Azov

Číst článek

Hasiči a vojáci pokračují v pátrání po přeživších. Gubernátor Poltavské oblasti Dmytro Lunin na komunikační platformě Telegram uvedl, že je příliš brzy hovořit o konečném počtu obětí.

Pod ruskou palbou se v pondělí ocitlo i druhé největší ukrajinské město, Charkov na východě země. Počet obětí tam vzrostl na pět mrtvých a 22 raněných. Mezi zraněnými je podle gubernátora Charkovské oblasti Olega Syněhubova pět dětí. Předchozí bilance čítala čtyři mrtvé a 19 raněných.

Ruští vojáci pokračovali v útocích na Lysyčansk, který je posledním velkým městem, jež ukrajinská armáda drží v Luhanské oblasti na východě země.

Podle jednoho z představitelů proruských separatistů z mezinárodně neuznávané Luhanské lidové republiky ve městě vypukly pouliční boje. Tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

ako, ČTK

Zdroj