ONLINE: Česká má za pátek 7654 nových případů covidu, za všední den nejmíň od začátku února

4 měsíce starý 38

Laboratoře v Česku odhalily během pátku 7654 případů nemoci covid-19. Ve všední den je to nejmíň od začátku února. V nemocnicích bylo 7858 s covidem, z toho 1845 ve vážném stavu. O dvě setiny se snížilo i reprodukční číslo ukazující šíření epidemie, které je nyní 0,79. Níž bylo naposledy 18. ledna. Vyplývá to z aktuálních údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha 9:15 27. března 2021

Muž přicházející na očkování, předtím ale musí podstoupit měření teploty | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rizikové skóre protiepidemického systému (PES) kleslo k sobotě na 56 bodů ze sta možných. Je to nejnižší hodnota od začátku loňského října, před vypuknutím podzimní vlny epidemie koronaviru. Index tak odpovídá třetímu z pěti stupňů pohotovosti.

Policie bude kontrolovat lidi v karanténě, zavelel ministr vnitra Hamáček. Plán se ale zadrhl

Číst článek

Vedle reprodukčního čísla, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden pozitivně testovaný člověk, se mírně zlepšily další tři ukazatele určující hodnotu indexu.

Tedy počet nových případů na 100 tisíc obyvatel, čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory a podíl pozitivních hospitalizovaných, u kterých se nákaza prokázala až v nemocnici.

Systém PES, kterým se dříve vláda řídila při vyhlašování opatření proti šíření koronaviru, se dočká změn.

Upravený systém má představit hlavní hygienička Pavla Svrčinová před Velikonocemi, tedy příští týden. Bude mít opět formu tabulky, ale k řízení epidemie už nebude používat číselné skóre.

Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna. Výjimku ze zákazu vycházení budou mít velikonoční mše

Číst článek

Kritériem bude mimo jiné počet nově nemocných na 100 tisíc obyvatel a zřejmě i procento pozitivních testů na covid-19. Procento by se ale nepočítalo z testů, které se dělají preventivně ve firmách či u veřejnosti, ale pouze z těch, které jsou nařízeny z diagnostického nebo epidemiologického důvodu.

I když epidemie v poslední době v Česku slábne, nemocnice dál zatěžuje péče o covidové pacienty, vysoké jsou také počty úmrtí. Vláda proto bude o případném uvolnění některých restrikcí jednat až po Velikonocích. Nouzový stav potrvá po pátečním rozhodnutí sněmovny a kabinetu do 11. dubna.

pj, ako, ČTK

Zdroj