ONLINE: Česko dostalo první dodávku vakcín, "anglická" mutace koronaviru se šíří

2 měsíce starý 13

14:50 - Japonsko kvůli mutaci koronaviru z Anglie zakáže od pondělí do konce ledna vstup do země cizincům.

14:45 - Na jednotce intenzivní péče v soukromé nemocnici poblíž Káhiry vypukl silný požár. Zemřelo při něm sedm pacientů s koronavirem, dalších nejméně pět je zraněno. Zdravotníci všechny pacienty evakuovali, píše agentura AP s odvoláním na místní policii. Hasičům se už požár podařilo dostat pod kontrolu, příčina jeho vzniku se teprve vyšetřuje. Podle jedné z verzí šlo o elektrický zkrat.

14:40 - Šéf opoziční ODS Petr Fiala chválí Zemanův postoj k očkování i poděkování lidem, kteří bojují s pandemií a chovají se odpovědně. "Nespravedlivé a zbytečné útoky na opozici a média ponechám vzhledem k vánočnímu času bez komentáře," dodal Fiala. Předseda STAN Vít Rakušan ČTK napsal, že by uvítal v této době projev morální autority. "Která povzbudí, vlije naději a bude spojovat. Kázat, jak by se kdo měl chovat, s čím kandidovat a co dělat, může skutečná morální autorita, prezident s obecně uznávaným kreditem. Takovým byl pro mě Václav Havel," uvedl.

14:15 - V Moravskoslezském kraji se podle chytré karantény od počátku pandemie nakazilo 78.620 lidí. Nemocných je nyní 14.443 lidí, dalších 62.855 se z nemoci vyléčilo. Počet zemřelých vzrostl na 1322. Hospitalizovaných s covidem-19 je 650. Největší přírůstek zaznamenalo ve středu Ostravsko, a to 201 nakažených. Nejméně má opět Bruntálsko - 13 nově nakažených. Celkem z 827 testů bylo 209 pozitivních, tedy víc než 25 procent.

Vánoce jsou svátkem klidu a platí to i pro epidemii COVID19. Nicméně, jsou dva ukazatele, které jsou na nich nezávislé: pozitivita testů a počty hospitalizací. Ty se zlepšily, tak doufejme, že to tak bude i nadále. pic.twitter.com/8961B8I3BE

— Ivo Vondrak (@ivondrak) December 26, 2020

"Vánoce jsou svátkem klidu a platí to i pro epidemii. Nicméně, jsou dva ukazatele, které jsou na nich nezávislé - pozitivita testů a počty hospitalizací. Ty se zlepšily, tak doufejme, že to tak bude i nadále," řekl Vondrák.

14:00 - Index koronavirového protiepidemického systému PES v Pardubickém kraji dnes klesl na 71 bodů z pátečních 76 a čtvrtečních 85 bodů. Snížil se tak z nejvýše možného pátého stupně na čtvrtý stupeň. V pátek přibylo v kraji 67 případů covidu-19, zatímco ve čtvrtek nárůst činil 215 případů a ve středu 687. Nižší počet zjištěných případů covidu je ovlivněn svátečními dny, kdy se méně testovalo.

13:36 - Za práci při epidemii poděkoval prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství zdravotníkům, hasičům, policistům a vojákům. Ocenil i kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO), který podle něj bojuje, zatímco jiní pouze mluví. Dobrou práci podle hlavy státu naopak neodvedla opozice, selhala také média.

13:35 - Prezident Miloš Zeman dnes řekl, že vypíše termín voleb do Sněmovny na začátek října 2021. "Aby kandidující subjekty měly dost času na volební kampaň. S tím, že samozřejmě to bude kampaň poněkud jiná, méně kontaktní," uvedl. Kvůli koronaviru budou muset strany více spoléhat na technické prostředky než na kontakt s voliči, vysvětlil.

13:20 - Ve Španělsku se potvrdily čtyři případy britské mutace, všechny v okolí Madridu. Všichni čtyři nemocní jsou z jedné rodiny, jeden z nich ve čtvrtek přicestoval z Británie. Médiím to dnes sdělila místní vláda. Japonsko již v pátek oznámilo pět případů výskytu britské varianty koronaviru, dnes další dva případy. Jedná se o muže, který 16. prosince přiletěl z Británie a mladou ženu, která v Británii nebyla, ale je příbuzná jiného pacienta. Všichni japonští pacienti jsou mladší 70 let, píše agentura Kyodo.

13:10 - Prezident Miloš Zeman v dnešním vánočním poselství vyzval všechny občany, aby se nechali očkovat proti covidu-19. Lidé by podle něj neměli poslouchat výzvy k nenošení roušek a k chování, jako by epidemie neexistovala. Neměli by také podléhat pokušení a vyzývat k dalšímu rozvolňování opatření, i když by to možná bylo populární. Epidemie covidu-19 zanechala výrazné stopy na výkonnosti české ekonomiky, řekl dále Zeman. Většina problémů se podle něj týká sektoru služeb. Jádro ekonomiky, za které považuje průmysl, stavebnictví a zemědělství, zůstalo téměř nedotčené, míní. Zeman ocenil vládu za to, že při epidemii našla odvahu zadlužit Česko.

Přepis Vánočního poselství prezidenta republiky 🇨🇿 Miloše Zemana: https://t.co/UV4lZyWCmh pic.twitter.com/GchrIkMwWn

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) December 26, 2020

12:40 - V Jihomoravském kraji přibylo na Boží hod zhruba 220 potvrzených případů nemoci covid-19, což je asi o 30 víc než o den dřív. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Protiepidemický systém PES ukazuje, že pro kraj stále platí pátý, tedy nejvyšší stupeň pohotovosti.

12:30 - Ubytovatelé a další podnikatelé v Krkonoších chystají na neděli pod názvem Poslední hřebíček protest proti vládnímu uzavření lyžařských areálů a dalšímu podnikání na horách. Po největších krkonošských střediscích povezou symbolickou rakev, do které si každý bude moci zatlouci hřebíček. ČTK to dnes řekl iniciátor akce a spolumajitel krkonošské Lysečinské boudy Karel Chotek.

12:17 - Spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes na tiskové konferenci uvedl, že Německo na očkování připravené je. "Tato vakcína je hlavním klíčem k poražení pandemie. Je to klíč k návratu k našim životům tak, jak jsme je znali. (...) Podzim a zima a také Vánoce nadcházejícího roku by už neměly být ve znamení epidemie," slíbil Němcům Spahn.

Heute werden die ersten Impfdosen gegen das #Corona-Virus an die Bundesländer ausgeliefert. Dieser #Impfstoff ist der Schlüssel dafür, dass wir unser Leben zurückbekommen können. #EUvaccinationdays (1/4)

— Jens Spahn (@jensspahn) December 26, 2020

12:15 - Maďarsko dnes obdrželo prvních 9750 dávek vakcíny proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech a neprodleně začalo s očkováním. Látku jako první dostanou pracovníci ve zdravotnictví, píše s odvoláním na mluvčího maďarské vlády agentura Reuters.

12:05 - Jako nezvládnutou a selhávající hodnotí odborníci oslovení ČTK letošní komunikaci vlády v souvislosti s epidemií covidu-19. Podle Karla Komínka z Institutu politického marketingu je pro občany složité pravidla dodržovat, když se z komunikace vlády zdá, že ministři nevědí, co dělají. Politolog Lubomír Kopeček považuje za zásadní, že selhávání krizové komunikace vlády od léta do současnosti se potkalo s neschopností reagovat na dynamiku pandemie a změnu společenské nálady.

11:50 - V prvním březnovém týdnu přišlo do divadel na známé newyorské třídě Broadway 253.453 diváků. Od poloviny března si už na představení nezašel ani jeden. Jen za březen a duben se kvůli přechodu na distanční výuku nenaservírovalo asi 400 milionů školních obědů. Tyto i další nevšední statistiky přinesla na konci roku agentura AP ve snaze lépe ilustrovat proměnu Spojených států v době pandemie.

11:17 - Opatření proti šíření nemoci covid-19 v Česku se od neděle 27. prosince zpřísní, musí se například uzavřít většina obchodů a všechny provozovny služeb, o dvě hodiny se prodlouží zákaz nočního vycházení. Začíná platit nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES. Při předchozím stupni platilo z opatření několik výjimek, nyní se bude vláda podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) snažit počet výjimek minimalizovat.

11:05 - Protože nemohl kvůli pandemii otevřít svou restauraci, přišel belgický šéfkuchař Mattia Collu na nápad obsluhovat hosty na parkovišti svého podniku v obytných vozech.

🇧🇪 #Covid-19 en #Belgique : le chef Mattia Collu brave la #pandémie et le #confinement avec des camping-cars pic.twitter.com/y6cd86p335

— TV5MONDE Info (@TV5MONDEINFO) December 1, 2020

11:00 - V Libereckém kraji klesl index rizika nákazy koronavirem o pět bodů a region je po deseti dnech zpět na čtvrtém stupni. Nejvyšší, což je pátý stupeň, platí pouze pro Liberec a jeho okolí.

10:50 - V Ústeckém kraji index rizika nákazy klesl o pět bodů na 71 a region je po téměř dvou týdnech zpět ve čtvrtém stupni protiepidemického systému PES. Nakažených novým typem koronaviru přibylo ve sváteční den 194, což je o 516 méně než předchozí pátek.

10:45 - Ve většině okresů Plzeňského kraje poklesl index protiepidemického systému PES. Kraj jako celek ale zůstává už druhý den na hodnotě indexu 76, což je nejnižší hodnota pátého, nejvyššího stupně protiepidemických opatření.

10:25 - Do Fakultní nemocnice Brno dorazilo dnes dopoledne téměř 5000 vakcín proti nemoci covid-19. Očkování začne v neděli, řekl novinářům ředitel nemocnice Jaroslav Štěrba. Jako první absolvuje očkování ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který byl před odchodem na ministerstvo Štěrbovým náměstkem. Následovat bude vedení nemocnice a další zaměstnanci. Kolem 2000 vakcín z celkové dodávky dostane Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

10:22 - Města v Česku příští rok ubytovací poplatky většinou nezvýší, případně dokonce vůbec nezavedou, ačkoli to některá původně plánovala. Důvodem je podle ankety ČTK mezi představiteli měst koronavirová krize. Výrazné zvýšení chystají jen některá města v horských či lázeňských oblastech. Od ledna 2021 obce mohou ze zákona stanovit vyhláškou výši poplatku až na 50 korun za osobu na den. Radnice ale uváděly, že by poplatky zavedly či zvýšily až v případě, že nejhorší krize odezní. Kvůli šíření koronaviru totiž stát letos opakovaně omezuje ubytovací služby.

10:20 - Index koronavirového protiepidemického systému PES v Královéhradeckém kraji dnes klesl na 80 bodů z pátečních 85 a čtvrtečních 90 bodů. V pátek přibylo v kraji 136 případů covidu-19, zatímco ve čtvrtek nárůst činil 260 případů a před týdnem v pátek 370 nákaz. Nižší počet zjištěných případů covidu oproti předchozím dnům je ovlivněn svátečním dnem, kdy se méně testovalo.

10:18 - Index protiepidemického systému PES zůstává v Karlovarském kraji už druhý den na hodnotě 76. V jednotlivých okresech ale hodnota indexu od pátku klesla. Nově hlášených případů v pátek výrazně ubylo, hlášeno jich bylo jen 34, což je druhý nejnižší počet za poslední dva týdny.

10:15 - Ve Středočeském kraji přibylo v pátek 285 nakažených koronavirem. Je to výrazně méně než v předchozích dnech, méně se ale testuje. Rizikové skóre PES kleslo z 81 na 76 bodů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 11.876 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 86.991 lidí. Vyléčit se podařilo 73.980 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1135 lidí. V pátek přibylo 16 vyléčených a jeden zemřelý.

10:05 - Ruské úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly dalších 29.258 potvrzených případů nákazy koronavirem. Celkový počet infikovaných v nejrozlehlejší zemi světa tím od počátku epidemie přesáhl hranici tří milionů. S odvoláním na operativní štáb o tom informovala agentura TASS. Ruské ministerstvo zdravotnictví dnes zároveň schválilo užití vakcíny Sputnik V proti covidu-19 u lidí nad 60 let.

10:00 - Ve Zlínském kraji v pátek přibylo 258 potvrzených nákaz novým typem koronaviru, což je ve srovnání s minulým týdnem zhruba poloviční počet. Nižší počet nových případů souvisí s vánočními svátky, kdy se méně testuje. Krajské skóre v protiepidemickém systému PES dnes zůstalo na páteční hodnotě 80 bodů.

9:50 - Index protiepidemického systému PES dnes v Moravskoslezském kraji klesl o devět bodů na 80. Je o čtyři body vyšší než průměr v Česku. Mezi kraji patří situace v regionu k nejhorším. Stejně jsou na tom Zlínský a Královéhradecký kraj, kde je také skóre na úrovni 80. V Moravskoslezském kraji je epidemií nejvíce zasažena Ostrava, kde je index na úrovni 84 bodů. V dalších třech okresech (Opava, Nový Jičín a Frýdek-Místek) je index 80 bodů.

9:40 - Slavný australský golfista Greg Norman skončil s příznaky onemocnění covid-19 v nemocnici. Pětašedesátiletý vítěz dvou titulů major, jenž minulý týden v Orlandu startoval na exhibičním turnaji rodinných dvojic se svým synem, to potvrdil na sociálních sítích.

9:30 - Očkování v Německu má začít v neděli, vakcíny od společností Pfizer a BioNTech byly rozvezeny na 27 míst v zemi, odtud budou distribuovány do očkovacích center a mobilním týmům. Přednost při očkování dostanou lidé nad 80 let, zdravotní sestry a zaměstnanci nemocnic.

9:25 - V pátek klesl počet případů nemoci covid-19 v Praze na 331, což je nejméně od 13. prosince. Podobně klesly počty nakažených v celém Česku, protože o svátcích chodí na testy výrazně méně lidí než předtím. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. V Praze klesl také stejně jako v dalších krajích rizikový index protiepidemického systému PES. Se 66 body je rizikové skóre Prahy nejnižší v zemi.

⚠️V Praze evidujeme za pátek 25.12.2020 / 331 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 25.12.2020 čísla 75.455, počet aktivních případů 10.550#COVID19 #praha pic.twitter.com/dJLKNlM76R

— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) December 26, 2020

9:10 - Dvě třetiny Němců se chtějí nechat očkovat proti koronaviru, vyplývá z průzkumu agentury DPA. 

9:05 - V Olomouckém kraji přibylo v pátek 174 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je ve srovnání s minulým pátkem o 248 případů méně. Nízký počet oproti předchozím dnům je ovlivněn svátečním dnem, kdy se méně testovalo. Skóre v protiepidemickém systému PES pro Olomoucký kraj dnes zůstalo na čtvrteční hodnotě 76, kterou má aktuálně i celá ČR. Na stobodové stupnici je to stále pátý, nejvyšší stupeň.

8:57 - V pátek přibylo v Česku 2669 případů nemoci covid-19, což je nejnižší denní nárůst od 13. prosince. Na testy ale chodí o vánočních svátcích výrazně méně lidí než předtím. Podíl pozitivních testů je proto dále vysoký, v pátek činil zhruba 34,7 procenta.

8:50 - Slovensko má dnes obdržet prvních zhruba 10.000 dávek vakcíny proti covidu-19, s očkováním začne země pod Tatrami v neděli dopoledne. Vakcínu jako první dostanou zdravotníci v nemocnicích v Bratislavě, Nitře, Banské Bystrici a Košicích. S odvoláním na mluvčí ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura TASR.

8:40 - Tuzemské cestovní kanceláře (CK) sledují zvýšený zájem o zájezdy u moře na první měsíce příštího roku, řekli ČTK jejich zástupci. Podle některých CK poptávka vzrostla v návaznosti na zpřísňování opatření proti koronaviru v České republice. Češi kupují dovolené v Egyptě, Spojených arabských emirátech (SAE), zájem je také o Maledivy.

8:30 - Rizikový index protiepidemického systému PES v Česku dnes klesl na 76 bodů, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Předtím se index, podle kterého se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, držel tři dny v řadě na 81 bodech. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví. Za poklesem indexu stojí snížení tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,05.

8:00 - Pražská nemocnice v Motole dnes ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S očkováním prvních lidí by se mělo začít v neděli. Vůz s vakcínou podle informací České televize překročil hranice dvě hodiny po půlnoci, její přepravu ze své továrny v belgickém Puursu zajistil výrobce a v Česku ji doprovázela vojenská policie.

Prvních téměř 10 tisíc dávek vakcíny proti koronaviru je v Česku. V noci je z Belgie přivezla dodávka společnosti Pfizer. Očkování má začít podle plánu zítra ráno – mezi prvními dostane vakcínu premiér Andrej Babiš >> https://t.co/QoBvq4Avw1 pic.twitter.com/ENzYgxLo9P

— CT24zive (@CT24zive) December 26, 2020

7:45 - Pražský magistrát zatím nebude zvyšovat turistický poplatek z ubytování. Důvodem je pandemie, kdy Praha zaznamenala výrazný pokles turismu. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Od ledna příštího roku tak nadále zůstane poplatek 21 korun, jak byl nastavený od začátku letošního roku. Na poplatcích z ubytování šlo loni do městské pokladny asi 344 milionů korun. Restauratéři a hoteliéři patří mezi pandemií nejpostiženější oblasti. Propad v cestovním ruchu se v hlavním městě očekává až 100 miliard korun.

7:28 - Počet potvrzených případů koronavirové nákazy v Německu se za posledních 24 hodin zvýšil o 14.455. Aktuální údaje dnes ráno zveřejnil Institut Roberta Kocha (RKI), který dohromady eviduje 1,627.103 infikovaných. Jeho statistiky uvádějí také dohromady 29.422 souvisejících úmrtí, což je o 240 více než o den dříve.

7:23 - Jižní Korea dnes hlásí 1132 nových případů koronavirové infekce. O den dříve jich přibylo 1241, což bylo dosud nejvíce, píše agentura AP. Více než miliardová pevninská Čína nově eviduje 20 nově nakažených, zatímco předchozí den jich bylo 14. Dvanáct nových případů bylo podle úřadů zavlečeno z ciziny.

7:20 - Psi na mezinárodním letišti v Santiagu de Chile dostali za úkol odhalovat pasažéry nemocné covidem-19. Zlatí retrieveři a labradoři čichají k tampónům, které si pasažéři při zdravotní kontrole otřou o krk a zápěstí, informovala agentura Reuters.

7:19 - První dávku vakcíny proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech dostal i nejmocnější muž Saúdské Arábie, korunní princ Muhammad bin Salmán. Informovala o tom v pátek agentura SPA. Pětatřicetiletý kontroverzní politik byl očkován v rámci celonárodní vakcinační kampaně. Tu země s více než 33miliony obyvatel oficiálně zahájila už 17. prosince.

7:18 - Mutace koronaviru z jižní Anglie byla poprvé odhalena i ve Francii. Oznámilo to podle agentury AFP v pátek večer francouzské ministerstvo zdravotnictví. Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v Tours v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii.

7:15 - Přepravu vakcíny do Česka bude zajišťovat přímo firma Pfizer, která ji poveze ze své továrny v belgickém Puursu, kde se také očkovací látky vyrábějí. Nemocnice, které očkovací látku dostanou, musí být vybaveny mrazáky pro skladování při teplotě minus 70 stupňů Celsia. Zdravotnická zařízení budou schopna naočkovat stovky lidí denně. Nejprve dostanou vakcínu zdravotníci, kteří v nemocnicích pečují o pacienty s těžkým průběhem nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Mezi prvními budou rovněž senioři, kteří jsou hospitalizováni nebo žijí v ústavní péči.

Zdroj