ONLINE: Česko hlásí přes 8 tisíc nakažených, Maďarsko nové rekordy. Pandemie má téměř 3 miliony obětí

5 měsíce starý 22

14:01 - Farmaceutická společnost Pfizer oznámila, že její vakcína proti covidu-19 vyvinutá ve spolupráci s firmou BioNTech se v klinických testech ukázala jako bezpečná a vysoce účinná u dětí ve věku 12 až 15 let. Závěry vycházejí z předběžných dat o testování. Podle agentury AP vývoj přibližuje scénář, že v dané věkové skupině se začne očkovat na konci letošního léta.

13:28 - Podíl Američanů vyjadřujících neochotu nechat se očkovat proti koronaviru byl v březnu menší než v lednu a klesl na 17 procent dotázaných. Ukazují to nová data od amerického úřadu pro sčítání lidu (USCB) a Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), o nichž v úterý informoval deník The Wall Street Journal (WSJ). 

13:13 - Čínské úřady dnes odmítly tvrzení Světové zdravotnické organizace (WHO), že Peking neposkytl přístup ke kompletním datům mezinárodním odborníkům, kteří počátkem roku v Číně zkoumali původ nového typu koronaviru. Vysoký představitel čínské národní zdravotnické komise (NHC) Liang Wan-nien prohlásil, že pro takové tvrzení nemá WHO faktický důvod.

12:50 - Ukrajina za uplynulých 24 hodin zaznamenala rekordní počet úmrtí kvůli nákaze koronavirem, který poprvé překročil 400 za den. V zemi přibylo 11.226 nově potvrzených případů infekce a 407 úmrtí. Předchozí rekord v počtu úmrtí za den padl minulý týden, kdy v jednom dni kvůli nákaze zemřelo 362 lidí.

12:33 - Od loňského začátku epidemie se covidem-19 prokazatelně nakazilo 48.014 učitelů a pracovníků ve školství, z toho 1354 jich bylo starších 65 let. Hospitalizováno bylo 935 pedagogů, 40 zemřelo. Na jednání školského výboru to dnes řekl Ladislav Dušek, ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).

12:11 - Jihočeský kraj bude mít v týdnu po Velikonocích k dispozici více než 22.000 dávek na očkování proti koronaviru. Přibližně polovinu z toho použije na očkování druhou dávkou. Nově protilátku dostane zhruba 11.500 lidí. ČTK to řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Podle něj distribuce dávek od státu není stále v takovém množství, jak by si kraj představoval.

11:44 - V Olomouckém kraji přibylo v úterý 431 lidí nakažených covidem-19. Po pondělním nárůstu začaly přírůstky opět klesat, je to o 190 případů méně než před týdnem a o 254 méně než ve stejný den před dvěma týdny, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.V Olomouckém kraji bylo v úterý aplikováno téměř 2500 vakcín, hasiči je začali rozvážet do téměř stovky ordinací po celém kraji.

11:27 - V Pardubickém kraji testy odhalily v úterý 539 nových případů nákazy koronavirem. Počet nákaz ve srovnání s předchozími obdobími klesá. Minulé úterý bylo 712 nově nakažených. Od loňska se v kraji prokazatelně nakazilo 86.752 lidí. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

11:09 - Vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO) vyzvala lidi, aby při pobytu venku dodržovali opatření proti šíření koronaviru. Novinářům dnes řekla, že chápe, že lidé v současném hezkém počasí chtějí ven, zopakovala ale, že vláda do Velikonoc současná protikoronavirová opatření měnit nebude. Na sociálních sítích se v úterý objevila řada fotografií z pražských parků a náplavek, kde se shlukovaly skupinky lidí.

10:51 - V Jihomoravském kraji ubylo za poslední den 164 hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19. Celkem jich ve 25 zdravotnických zařízeních leží 643, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní přibylo za 24 hodin 946 potvrzených případů nákazy a je také 24 nových úmrtí u lidí v průměrném věku 84 let, avšak část případů je dodatečně hlášená z předchozích dní.

10:28 - Občanskou válkou a humanitární krizí zmítaný Jemen obdržel první vakcíny proti covidu-19 v rámci globálního programu COVAX, který má garantovat, že se vakcíny dostanou i do rozvojových zemí. První zásilka vakcín pro Jemen obsahuje 360.000 dávek. S odkazem na dnešní sdělení Dětského fondu OSN (UNICEF) o tom napsala agentura AFP.

10:02 - Maďarsko za uplynulý den zaznamenalo dalších 302 úmrtí kvůli nákaze koronavirem, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na vládní údaje. Je to nejvyšší počet úmrtí souvisejících s nemocí covid-19 za jediný den od začátku pandemie, která si v desetimilionové zemi vyžádala už více než 20.000 obětí.

9:34 - V Praze v úterý přibylo 757 potvrzených případů koronaviru, zhruba o 90 více než v pondělí. V mezitýdenním srovnání je ale denní nárůst pozitivních testů opět nižší, a to zhruba o 250. Vyplývá to zúdajůministerstva zdravotnictví. Epidemie v hlavním městě tak dále zpomaluje, podobně jako v celém Česku. Denní počet pozitivních testů v Praze se drží pod tisícovkou až na jednu výjimku právě v předchozí úterý už 11 dní.

9:25 - V Olomouckém kraji přibylo v úterý 431 lidí nakažených covidem-19. Po pondělním nárůstu začaly přírůstky opět klesat, je to o 190 případů méně než před týdnem a o 254 méně než ve stejný den před dvěma týdny, vyplývá ze statistik ministerstva zdravotnictví.V Olomouckém kraji bylo v úterý aplikováno téměř 2500 vakcín, hasiči je začali rozvážet do téměř stovky ordinací po celém kraji.

9:17 - Ve středních Čechách přibylo v úterý 1244 nakažených koronavirem. Oproti minulému úterý jde o pokles o 446 případů. Lidé v regionu, který má asi 1,37 milionu obyvatel, dosud dostali 172.097 dávek očkování, z toho 4804 v úterý, vyplývá z informací ministerstva zdravotnictví.

9:00 - V úterý v Česku přibylo 8568 potvrzených případů koronaviru. V mezitýdenním srovnání je to o 2400 nakažených méně. Zároveň poprvé od začátku února klesl úterní počet nových nakažených pod deset tisíc případů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Epidemie v poslední době ustupuje, české nemocnice jsou ale stále velmi vytížené. Dnes ráno byla volná necelá čtvrtina standardních lůžek s kyslíkem.

8:45 - Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 celosvětově přesáhl 2,8 milionu. Vyplývá to z dnešní aktuální statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Nejvíce obětí evidují podle jejích údajů Spojené státy, Brazílie, Mexiko a Indie.

8:39 - Počet úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 celosvětově přesáhl 2,8 milionu. Vyplývá to z dnešní aktuální statistiky americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Nejvíce obětí evidují podle jejích údajů Spojené státy, Brazílie, Mexiko a Indie.

8:22 - Brazilské zdravotní úřady v úterý ohlásily 3780 úmrtí pacientů po nákaze koronavirem, dosud nejvíce od počátku pandemie, napsala agentura Reuters. Nových případů koronaviru se v největší latinskoamerické zemi prokázalo 84.949.

8:00 - Koronavirus se v Německu za posledních 24 hodin prokázal u dalších 17.051 lidí, minulou středu země hlásila o zhruba 1200 případů méně. Dalších 249 pacientů po nákaze koronavirem zemřelo, což je podobná bilance jako před týdnem. S odvoláním na německý Institut Roberta Kocha (RKI) o tom dnes informovala agentura DPA.

Zdroj