ONLINE: Česko je v 5. stupni PES, řada států EU zahajuje očkování proti koronaviru

1 měsíc starý 15

27. prosince 2020, 07:18 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

V řadě zemí EU dnes začne očkování proti covidu-19 vakcínou od společností Pfizer a BioNTech, které je podle řady expertů jedinou možností, jak vrátit život v Evropě do normálních kolejí. První dávky dostanou lidé například ve Francii, Španělsku, Německu, Portugalsku, Slovensku, Řecku či Polsku.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

7:20 - Británie začne nejspíš už na začátku ledna distribuovat do očkovacích center vakcínu proti covidu-19 vyvinutou díky spolupráci Oxfordské univerzity s farmaceutickou společností AstraZeneca. Napsal o tom nedělník The Sunday Telegraph. Podle jeho informací by úřady měly očkovací látku schválit během několika následujících dní.

7:17 - Opatření proti šíření nemoci covid-19 v Česku se ode dneška zpřísní, například se musí uzavřít většina obchodů a všechny provozovny služeb. Začíná totiž platit nejvyšší, pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému PES.

7:15 - V čínské metropoli Pekingu se kvůli dvěma nově odhaleným případům komunitní nákazy virem SARS-CoV-2 bude muset nechat otestovat 800.000 lidí. Hygienici v postižené čtvrti Sin-i na severovýchodě metropole zřídili 92 testovacích středisek, informovala stanice CNN. Za poslední den podle čínských úřadů přibylo v zemi 22 nakažených s příznaky nemoci covid-19.

7:12 - V Německu za poslední den přibylo 13.755 nových případů nákazy koronavirem, tedy o něco méně než o den dříve. Nemoc covid-19 už si v zemi vyžádala 29.778 obětí, za posledních 24 hodin zemřelo 356 pacientů. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha.

7:11 - V belgickém domově pro seniory Hemelrijck ve městě Mol poblíž Antverp se po návštěvě svatého Mikuláše nakazilo koronavirem 125 lidí, 18 obyvatel zařízení už nemoci covid-19 podlehlo. Informoval o tom server The Brussels Times. Virologové prokázali, že většina infikovaných se nakazila ze stejného zdroje.

7:10 - V Česku se dnes začne s očkováním proti nemoci covid-19. Ve čtyřech pražských a dvou brněnských nemocnicích je dostupných celkem 9750 dávek vakcíny od firem Pfizer a BioNTech. První dávky jsou určené zdravotníkům a seniorům. Mezi prvními mají dostat vakcínu i premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO).

Zdroj