ONLINE: Česko je v počtu případů na obyvatele za týden nejhorší na světě, rozruch kvůli reklamě s netopýrem

3 měsíce starý 268

20:56 - V Británii dostalo vakcínu proti covidu-19 již více než 1,3 milionu lidí. Oznámil to dnes premiér Boris Johnson, podle kterého by se mělo do poloviny února stihnout naočkovat 13,2 milionu z celkových 67 milionů obyvatel země. Spojené království se nyní potýká s vysokými počty nakažených. Dnes poprvé denní přírůstek překonal hranici 60.000.

20:44 - V německých okresech a městech, kde počet nových případů infekce přesáhne 200 na 100.000 obyvatel za sedm dní, bude omezen volný pohyb na maximální vzdálenost patnáct kilometrů od domova, pokud pro delší cestu nebudou mít lidé pádný důvod. Za takový důvod přitom nebudou uznávány nákupy, sport či turistika. Hranici 200 nových případů na 100.000 obyvatel za sedm dní překračuje nyní podle vládních dokumentů přes 70 z 410 německých okresů a měst.

20:32 - Německá kancléřka Angela Merkelová se dnes ohradila proti kritice kvůli nedostatku vakcín v Německu. Po jednání s premiéry spolkových zemí prohlásila, že bylo správným krokem nechat Evropskou unii zajistit očkovací látku pro všechny členské státy.

19:42 - Stávající karanténa v Německu bude prodloužena nejméně do 31. ledna a opatření budou navíc zpřísněna. Novým celoněmeckým pravidlem pro ohniska nákazy koronavirem se stává omezení volného pohybu osob na maximální vzdálenost 15 kilometrů od domova, řekla po dnešním jednání s premiéry spolkových zemí kancléřka Angela Merkelová.

18:59 - Ministerstvo školství doporučilo školám pro pololetní vysvědčení slovní hodnocení. Téměř všichni žáci a studenti se nyní učí na dálku, vysvědčení za první pololetí se tak bude moci předávat později, pokud do konce ledna neskončí zákaz přítomnosti žáků ve školách. Obsah vysvědčení ale budou muset školy žákům sdělit v termínu 28. ledna. Zástupci některých opozičních stran chtějí jednat s ministrem školství Robertem Plagou (ANO) o situaci studentů medicíny před závěrečnými státními zkouškami a maturantů nasazených kvůli epidemii do nemocnic. Podle expertního týmu ODS, KDU-ČSL a TOP 09 se tak nemohou adekvátně věnovat přípravě na dokončení studia.

18:25 - Podle jihočeského hejtmana Martina Kuby (ODS) by mělo existovat úzké propojení mezi centrálním rezervačním očkovacím systémem na koronavirus a jednotlivými kraji. Bez užšího zapojení krajských samospráv systém nebude fungovat. Kuba to dnes řekl ČTK. Centrální databázi, do níž se mohou hlásit uchazeči o očkování na koronavirus z celé republiky, chce prosadit ministr zdravotnictví.

17:57 - Předpokládá se, že od února už by měla být k dispozici také vakcína dalšího výrobce, rozšíří se počet očkovacích center. Začne další fáze očkování (1B), kdy budou mezi prioritními skupinami další zdravotníci, zaměstnanci hygienických stanic, kteří dělají epidemiologická šetření v ohniscích nákazy, poskytovatelé domácí zdravotní péče, lidé starší 65 let, lidé pečující o zdravotně postižené, učitelé či zaměstnanci krizové infrastruktury krajů a hlavního města Prahy. Dostat by se mělo také na chronicky nemocné, kteří jsou nemocí covid-19 ohroženi. Jde například o lidi s obezitou, cukrovkou, chronickým plicním onemocněním, pacienty s onemocněním jater, ledvin, lidi po transplantacích a podobně.

17:22 - Zpěvák Daniel Landa kritizoval dnes ve Sněmovně vládu kvůli jejímu postupu při epidemii koronaviru. Na slyšení k petici nazvané Blanický manifest za svobodu 2020 za její autory uvedl, že kroky kabinetu hluboce zasahují do duševního i fyzického zdraví značného počtu obyvatel. Landa také zdůraznil nutnost dobrovolnosti očkování proti koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) prostřednictvím videovstupu zopakoval, že vakcinace je dobrovolná.

17:10 - U ošetřovného pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) za říjen a listopad ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) k dnešku eviduje asi 32.900 žádostí. Úředníci jich dosud schválili zhruba 20.900. Z tohoto počtu resort postoupil k proplacení 87 procent žádostí za 108,7 milionu korun. ČTK to dnes sdělila mluvčí MPO Štěpánka Filipová. Živnostníci, kteří museli z důvodu uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou o ošetřovné za listopad žádat do 21. ledna.

17:08 - V Česku by měl být během ledna k dispozici nový typ testu na covid-19, u něhož při odběru vzorku nepoužívá výtěr z nosohltanu. Na dotaz ČTK to řekl ředitel a hlavní vývojář firmy Diana Biotechnologies Václav Navrátil. Test, který společnost sídlící ve Vestci u Prahy vyvinula, využívá sliny. Před několika týdny byl uveden také test vzešlý ze spolupráce Ústavu molekulární a translační medicíny Univerzity Palackého v Olomouci (UMTM UP) a soukromé sféry. Při tomto neinvazivním odběru člověk kloktá tekutinu, kterou pak vyplivne do kalíšku se speciálním práškem.

17:05 - Zastoupení Evropské komise v Česku se dnes ohradilo proti spekulacím o postupu komise při objedvávání a nákupu vakcín proti covidu. V tiskové zprávě zopakovalo, že EU předplatila během léta a podzimu vakcíny u firem, které byly ve vývoji nejdál, čímž její vznik hodně urychlila. Tím, že objednávala jako celek, měla EU lepší vyjednávací pozici a mohla také snížit cenu. Zastoupení vyjádřeními reagovalo na rozhovor premiéra Andreje Babiše (ANO) pro deník Právo, ve kterém předseda vlády souhlasil s konstatováním, že rozhodnutí dát se cestou společného nákupu očkování spíš brzdí.

16:54 - Švýcarsko chce do léta naočkovat proti covidu-19 všechny obyvatele, kteří o vakcínu budou mít zájem. Na tiskové konferenci to dnes oznámila zástupkyně Spolkového zdravotního úřadu (BAG) Nora Kronigová. V alpské zemi se nyní očkuje přípravkem firem Pfizer a BioNTech, brzy by měla být schválena i vakcína společnosti Moderna.

16:47 - Zlínský kraj chce podle hejtmana Radima Holiše (ANO) zajistit co nejvíce očkovacích míst proti covidu. Kraj nechce jít cestou zřizování velkých očkovacích center, které by bylo problematické zajistit personálně, ale očkování nabídnout na co nejvíce místech. Domlouvá se proto také s praktickými lékaři, řekl dnes ČTK Holiš. "Jednáme s praktiky přes jejich asociaci, pomoc již nabídli i praktičtí lékaři pro děti a dorost, chtějí nám pomoci i organizace ze soukromé sféry. Chceme vyjednat co nejvíce očkovacích míst, aby to lidé měli co nejblíže," uvedl hejtman.

16:45 - Očkovací strategie, kterou dnes vládní politici představili zástupcům krajů a Prahy, je podle hejtmana Vysočiny Vítězslava Schreka (ODS) podrobná a srozumitelná, veškerou práci s očkováním ale nechává na krajích.

16:33 - Některé dříve zapovězené aktivity by od čtvrtého rizikového stupně PES níže mohly být povolené pro účastníky, kteří se prokážou negativním testem na koronavirus nebo očkováním. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný. Mohlo by se to týkat i amatérského sportu, jehož představitelé o tuto změnu usilovali. Ministr ale dnes konkrétní nebyl. Aktuálně navíc v Česku platí nejvyšší pátý stupeň a podle Blatného to tak s největší pravděpodobností zůstane i příští týden.

16:29 - Organizátoři festivalu Rock for People nabídnou na jeden den možnost zúčastnit se tradiční akce na královéhradeckém letišti ve virtuálním prostředí. Zájemci se 31. ledna budou moci on-line projít po festivalovém areálu, zazpívat si s kapelami či prohlédnout si partnerské zóny nebo nabídku stánkařů. To vše prostřednictvím interaktivního Rock for People In the Game. Na virtuálním pódiu zahrají indie-rockeři I Love You Honey Bunny, rapper Redzed a na hudební ceny Apollo i Vinyla nominovaná písničkářka Amelie Siba. Více informací se nachází na webu festivalu.

16:28 - Slovensko v pondělí a dnes dostalo dalších přes 76.000 dávek vakcíny proti nemoci covid-19, pětimilionová země zároveň rozšiřuje počet očkovacích míst. Na dotaz ČTK to uvedlo slovenské ministerstvo zdravotnictví. Slovensko v první fázi očkuje hlavně zdravotníky, už v prosinci podstoupila očkování i prezidentka Zuzana Čaputová. K pondělí bylo na Slovensku očkováno 7201 lidí.

16:16 - Ministerstvo zdravotnictví zohlední připomínky hejtmanů k metodice očkování proti covidu-19, nechce ale určitě ustoupit od rezervačního systému na centrální úrovni. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Odpolední videokonferenci s hejtmany hodnotil jako konstruktivní.

16:15 - Národní referenční laboratoř zatím v České republice neidentifikovala mutaci nového typu koronaviru, která se objevila v prosinci v Anglii. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Nakažlivější mutace se už prokázala například na Slovensku, v Německu, v Rakousku nebo ve Francii, ale také v USA nebo Japonsku. Podle studií ale nová mutace nezpůsobuje vážnější průběh nemoci.

16:10 - Zhruba polovina dodávky vakcín proti covidu-19 avizovaná na čtvrtek 7. ledna už podle ministra zdravotictví Jana Blatného (za ANO) dorazila do Čeksa. Řekl to na dotaz ČTK na dnešní tiskové konferenci ministerstva. Výrobce je dodává přímo do očkovacích center v nemocnicích. Na to, že dnes dorazily do Prahy, upozornil primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Dodávky vakcíny od společností Pfizer a BioNTech by měly přicházet každý týden. ČR podle Blatného aktualizovala své požadavky na dodávky vakcíny, která je zatím v EU jediná schválená. Místo čtyř milionů dávek by chtěla až osm milionů, přijdou ale později.

16:00 - Vatikán se rozhodl zrušit křest dětí v Sixtinské kapli, který měl v neděli sloužit papež František. Obřad byl zrušen z preventivních hygienických důvodů. Zrušení křtu bylo oznámeno poté, co se sousedící Itálie rozhodla zavést na víkend přísnější stupeň protiepidemických opatření, píše agentura Reuters. Papež by měl odsloužit ve středu mši k svátku Tří králů.

15:55 - Libereckému hejtmanovi Martinu Půtovi (Starostové pro Liberecký kraj) přijde postup při vytváření očkovací strategie zvláštní. Na její připomínkování mají kraje podle něj málo času. Za zásadní problém nadále považuje také nedostatek vakcíny, řekl dnes ČTK.

15:53 - Italský stát se rozhodl investovat do domácí farmaceutické společnosti ReiThera, aby podpořil vývoj její vakcíny proti covidu-19. Podle vlády jsou výsledky první fáze klinického testování vakcíny slibné a investice má zaručit stabilní dodávky očkovací látky v případě, že bude v budoucnu schváleno její užívání, napsala agentura Reuters. Výše investice nebyla zveřejněna.

Oggi allo #Spallanzani di #Roma, sono stati presentati i risultati della fase 1 di sperimentazione del vaccino italiano #Reithera grad-cov2 pic.twitter.com/TAVIju5AaR

— Tg2 (@tg2rai) January 5, 2021

15:52 - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) u druhé výzvy programu COVID nájemné k dnešku eviduje 32.941 žádostí v objemu 2,9 miliardy korun. Za týden přibylo asi 1900 žádostí v objemu přibližně 77 milionů korun. Podnikatelé dosud dokončili a podali zhruba 24.000 žádostí za 2,3 miliardy korun, z toho resort zatím schválil 67 procent žádostí v objemu 1,6 miliardy korun. Úředníci dokončili zpracování žádostí z první výzvy programu, u které bylo schváleno 98 procent žádostí za 2,6 miliardy korun. ČTK to dnes řekla mluvčí MPO Štěpánka Filipová.

15:50 - Studenti posledních ročníků jihomoravských zdravotnických středních škol a vyšších odborných škol budou muset pomáhat v nemocnicích v kraji při boji s koronavirem. Povinnost ukládá nařízení hejtmana, které začne platit ve středu. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Michal Cagala. Nemocnice se podle něj potýkají s nedostatkem zdravotnického personálu kvůli nemocem a karanténám. Studenti pomáhali už loni, na podzim jich bylo v nemocnicích v kraji kolem 160.

15:48 - Očkování lidí z prioritních skupin, kterých je zhruba 600.000, by mělo být hotové nejpozději v březnu. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Mimo jiné jde o zdravotníky, kteří pečují o covidové pacienty, a lidi nad 80 let. Ministr také zopakoval, že rezervační systém pro očkování proti covidu-19 bude pro lidi nad 80 let spuštěn 15. ledna, pro ostatní pak od 1. února.

15:45 - Z pohledu Prahy je zásadní, aby při očkování proti covidu-19 měl hlavní slovo krajský koordinátor a po doručení dávek nezasahovali do jejich distribuce vládní politici. ČTK to dnes po on-line jednání hejtmanů s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Zástupcům krajů a Prahy dnes vládní politici představili aktualizovanou očkovací strategii a plánovaný rezervační systém.

15:12 - Novým parametrem systému PES bude podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška podíl hospitalizovaných z důvodu covidu-19, kteří nebyli předtím zachyceni testem či trasováním. Všechny další parametry kromě podílu pozitivních testů zůstávají beze změny. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Nový výpočet se bude zveřejňovat od středy. Vypočítané skóre z pondělních dat by bylo 89 bodů ze 100 stejně jako při dosavadní metodice. Tabulky opatření podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) ministerstvo ještě upravuje, zveřejní je příští týden.

14:58 - První dávku vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer a BioNTech už obdrželo přes 1,3 milionu obyvatel Izraele, jen v pondělí tam bylo naočkováno dalších 146.000 osob. Oznámil to ministr zdravotnictví Juli Edelstein. V tempu očkování patří Izrael k nejrychlejším zemím světa. Podle listu The Economist k tomu značně přispívá konkurence mezi pojišťovnami, poměrně krátké vzdálenosti na doručení očkovací látky či to, že země jednala rychle a za očkovací látku si připlatila.

Our data on COVID vaccinations is updated.

Total doses administered per 100 people:
🇮🇱 Israel 14.1
🇧🇭 Bahrain 3.6
🇬🇧 United Kingdom 1.4
🇺🇸 United States 1.4
🇩🇪 Germany 0.3
🇪🇸 Spain 0.2 🆕
🇳🇴 Norway 0.04 🆕

→ More countries, more metrics: https://t.co/3imP7PqURn pic.twitter.com/r2CTkKVKIq

— Our World in Data (@OurWorldInData) January 4, 2021

14:45 - Kraj Vysočina chce očkovací centra pro očkování proti covidu-19 přinejmenším v krajské Jihlavě, možná i v dalších okresních městech. Pomáhat by tam měli soukromí lékaři. Hejtman Vítězslav Schrek (ODS) je s žádostí o pomoc osloví osobním dopisem. Novinářům to dnes řekli hejtman a jeho náměstek pro zdravotnictví Vladimír Novotný (ČSSD).

14:35 - Rakouské úřady za posledních 24 hodin zaznamenaly více než 2300 nově infikovaných koronavirem a poprvé za týden opět hlásí stovku zemřelých. Vzrostl také počet nakažených, kteří musí být léčeni v nemocnicích, vyplývá z dnešních údajů ministerstev zdravotnictví a vnitra. Rakousko začalo na konci prosince podobně jako další unijní země proti covidu-19 očkovat a podle dnešních údajů dosud mělo k dispozici 8360 dávek vakcíny firem BioNTech a Pfizer. Do konce tohoto týdne jich má být dohromady 126.000.

14:25 - Fakultní nemocnice Brno omylem znovu lidem rozeslala asi 17.000 SMS zpráv s výsledky starých testů na nemoc covid-19. Příjemci by měli tuto zprávu ignorovat, pokud už ji loni dostali a obsahuje dřívější datum odběru. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Veronika Plachá. Podle ní opětovné odeslání způsobila chyba systému. Staré SMS mohly přijít lidem, kteří je obdrželi už loni v jakékoli době roku. "Pokud byl výsledek negativní, asi tomu nikdo nebude věnovat pozornost. Pokud byl ale výsledek pozitivní, byla tam nařízená desetidenní karanténa. Proto by se lidé neměli vylekat. Měli by se řídit datem. Pokud už jednou SMS dostali, neměli by tomu věnovat pozornost," uvedla Plachá.

Moc se omlouváme za případně komplikace.

— FN Brno (@FNBrno) January 5, 2021

14:10 - Arménský prezident Armen Sarkisjan, který tráví novoroční svátky u příbuzných v Londýně, měl pozitivní test na koronavirus.

14:11 - Očkování v nemocnicích Královéhradeckého kraje by mělo začít v pátek 8. ledna, tedy dříve, než se předpokládalo. Půjde zpočátku především o zaměstnance nemocnic. ČTK to dnes řekla mluvčí krajských nemocnic Lucie Chytilová. Závoz vakcíny očekává kraj nejpozději ve čtvrtek 7. ledna. První v kraji začala v sobotu očkovat Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. V hradecké FN se ve všední dny očkuje mezi 15:30 a 19:30.

14:10 - Německá kancléřka Angela Merkelová se snaží přesvědčit spolkové země, aby kvůli boji s pandemií covidu-19 omezily volný pohyb obyvatel. Podle informací magazínu Der Spiegel ale takový návrh země odmítají. Média nicméně uvádějí, že na dnešním jednání se Merkelová s premiéry spolkových zemí zřejmě dohodne na zpřísnění stávajících karanténních podmínek.

13:55 - Kraj Vysočina požádal pro svoji nemocnici v Havlíčkově Brodě o pomoc armádu kvůli velkému počtu pacientů s covidem-19. Nemocnice se nyní stará o 91 covid pozitivních pacientů. Vojáci by mohli personálu pomáhat na interním nebo infekčním oddělení, případně oddělení následné péče. ČTK to řekly mluvčí nemocnice Petra Černo a mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. V pátek nastoupí osm vojáků na pomoc do Nemocnice Jihlava, která má velký počet nemocných pracovníků.

13:40 - Uplynulý rok byl pro kvalitu ovzduší příznivý. V celé republice nebyla vyhlášena ani jednou smogová situace či regulace. Důvodem bylo počasí i nouzový stav vyhlášený kvůli pandemii koronaviru. Na blogu brněnských hydrometeorologů to uvedl Jáchym Brzezina. Rok 2020 byl podle něj prvním v dlouholeté historii smogového varovného a regulačního systému, kdy nebyla v celé ČR vyhlášena ani jedna smogová situace či regulace.

13:30 - Karlovarský kraj spustí v polovině ledna jednotný elektronický rezervační systém k otestování na koronavirus. Dosud bylo možné se na testy objednat pouze telefonicky přes call centrum, které je ale často vytížené, nebo přes jednotlivé weby soukromých laboratoří. Novináře o tom dnes informoval krajský zastupitel Josef März.

13:20 - Belgie obdrží pouze polovinu dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech, s nimiž počítala na leden. Mluvčí ministra zdravotnictví bez bližších podrobností uvedl, že na vině je "logistická chyba", která nastala minulý měsíc. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

13:10 - Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) žádá vytvoření mobilních týmů, které by očkovaly lidi s vážným handicapem doma. Upozorňuje na to, že mnozí postižení v domácí péči se sami nemohou na očkování dostavit. Počet takových zájemců o očkování odhaduje na desítky tisíc. Na tiskové konferenci to dnes řekl předseda NRZP Václav Krása. Podle rady vládní strategie očkování na lidi s vážnými zdravotními omezeními nepamatuje. NRZP se kvůli tomu obrátila na ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO).

13:00 - Británie dnes představila nový soubor opatření v objemu 4,6 miliardy liber (133 miliard Kč), jimiž chce podpořit ekonomiku zasaženou koronavirovou krizí. Firmy působící v maloobchodě, pohostinství a zábavním průmyslu budou moci v rámci nových opatření žádat o jednorázový příspěvek až 9000 liber (zhruba 260.000 Kč). Kromě těchto příspěvků v celkové hodnotě kolem čtyř miliard liber dá vláda k dispozici dalších 594 milionů liber pro podniky z jiných odvětví, píše server BBC.

12:40 - Zatímco běžně zpopelní ostravské krematorium měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, v posledních měsících je to o 60 procent více. V listopadu bylo zpopelněných 1556, v prosinci 1570. Přestože zařízení jede na maximum, jeho kapacita na tolik zesnulých nestačí a bylo by třeba některé zesnulé odvézt jinam. Prognóza na leden navíc není příznivá. ČTK to dnes řekl ředitel krematoria Ivo Furmančík. Krematorium je jediné v Moravskoslezském kraji, který je s téměř 1,2 milionu obyvatel jedním z nejlidnatějších v Česku. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) v pondělí řekl, že kraj bude žádat ústřední krizový štáb, aby začal koordinovat rozdělování zesnulých ke zpopelnění.

12:30 - Francie mění očkovací strategii. Již v první vlně nabídne vakcínu také hasičům, části pomocných pracovníků a seniorům nad 75 let i mimo domovy důchodců, oznámil dnes ministr zdravotnictví Olivier Véran. Učinil tak v reakci na kritiku kvůli pomalému startu vakcinace v zemi, která patří k nejvíce skeptickým vůči očkování na světě. Informovala o tom stanice France24.

Nous accélérons la campagne de vaccination :
➖ 100 hôpitaux dotés de vaccins d'ici demain
➖ 100 centres de vaccination destinés à la ville cette semaine, 300 la semaine prochaine, 500 en janvier
➖ Début de la vaccination de tous les Français + de 75 ans avant la fin janvier pic.twitter.com/kqxLZ1ZyaW

— Olivier Véran (@olivierveran) January 5, 2021

12:22 - Italská vláda se v noci na dnešek rozhodla kvůli epidemické situaci odložit zahájení prezenčního vyučování na středních školách. Ty se mají otevřít v pondělí 11. ledna a nikoliv ve čtvrtek, jak původně vláda zamýšlela. Některé regiony se ale rozhodly, že střední školy nechají zavřené až do konce ledna, píše dnes agentura AFP. Nevládní organizace varují před příliš dlouhým přerušením prezenční výuky.

12:20 - Počet zahraničních turistů, kteří v listopadu přijeli navštívit Španělsko, meziročně klesl o 90 procent. Oznámil to dnes místní statistický úřad. Na vině jsou cestovní omezení, která kvůli šíření nového koronaviru zavedly španělské úřady i většina dalších zemí v Evropě i jinde. Nedobrá situace v turistice, která je ve Španělsku významným odvětvím, se podepsala i na trhu práce. Po sedmi letech poklesu tak loni nezaměstnanost opět vzrostla.

12:17 - Nejpostiženějším oborem české ekonomiky budou v letošním roce obecně služby, podnikání v nich ukončí zhruba 15 procent podnikatelů. ČTK to dnes řekla generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová. Rok 2021 bude podle ní záviset na vývoji situace s koronavirem. Očekává, že míra nezaměstnanosti přesáhne pět procent.

12:15 - Kapacita covidových lůžek v nemocnicích v Královéhradeckém kraji je téměř naplněná. Záchranná služba začala převážet pacienty do nemocnic mimo region. Pacientů s covidem stále přibývá. ČTK to dnes sdělili zástupci kraje. V nemocnicích v kraji je dnes hospitalizovaných zhruba 500 pacientů s covidem, před měsícem to bylo asi 250. V kraji je léčí Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové a krajské nemocnice.

12:00 - Český červený kříž (ČČK) bude v Praze pomáhat s očkováním proti onemocnění covidem-19 zvláště v domovech pro seniory. Pro mobilní očkovací tým poskytne ČČK speciální vozidlo a řidiče, uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman .

11:58 - V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 1112 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 802 více než o den dřív. Nově je i 30 hospitalizovaných pacientů s koronavirem. V nemocnicích jich je celkem 712, uvedla dnes v tiskové zprávě ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo 15 úmrtí lidí v průměrném věku přes 83 let. Pro kraj stále v Protiepidemickém systému (PES) platí pátý, nejvyšší stupeň pohotovosti.

11:55 - V Královéhradeckém kraji k dnešnímu dopoledni za 24 hodin přibylo 1042 potvrzených případů covidu-19, o den dříve 698 a před týdnem 973. Jde o druhý nejvyšší mezidenní nárůst od začátku epidemie, rekord je z 31. prosince, a to 1098. Od začátku epidemie krajští hygienici zaznamenali v kraji 43.644. Aktuálně nemocných bylo v kraji 7102, což je zhruba 1,3 procenta z celkového počtu obyvatel kraje. Vyplynulo to z dnešního sdělení Krajské hygienické stanice (KHS) v Hradci Králové a z údajů ministerstva zdravotnictví.

11:50 - V krajem zřizované Nemocnici Jihlava bude od pátku pomáhat osm vojáků. Důvodem je vysoká nemocnost personálu nemocnice. Covid-19 má 92 z jejích asi 1600 zaměstnanců. Pomoc vojáků je dohodnutá do 21. ledna.

11:45 - V Česku zemřelo do konce listopadu více lidí, než je běžné za celý rok. Podle údajů Českého statistického úřadu zemřelo do konce listopadu 114.781 lidí. Za 11 měsíců roku počet úmrtí překonal i celý rok 2015, který byl s více než 113.000 mrtvými za posledních deset let rekordní. V letech 2018 a 2019 bylo mrtvých přes 112.000. Důvody nárůstu úmrtnosti statistiky neuvádějí, pravděpodobně k němu ale přispěla epidemie nemoci covid-19.

11:15 - Počet nezaměstnaných v Německu se v prosinci navzdory restrikcím v souvislosti s šířením nového koronaviru překvapivě snížil o 37.000 osob. V zemi, která má zhruba 83 milionů obyvatel, tak bez práce v závěru loňského roku bylo 2,776 milionu lidí. Vyplývá to ze sezonně očištěných údajů, které dnes zveřejnil spolkový úřad práce. Zvýšil se však počet pracujících v ochranném režimu kurzarbeit.

11:08 - Studenti medicíny před závěrečnými státními zkouškami a maturanti nasazení do nemocnic kvůli koronavirové pandemii se nemohou adekvátně věnovat přípravě na dokončení studia. V dnešní tiskové zprávě to uvedl takzvaný Anticovid tým, tedy expertní tým opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Jeho zástupci chtějí jednat s ministrem školství Robertem Plagou (ANO).

11:05 - Ve Středočeském kraji přibylo v pondělí 1591 nakažených koronavirem. Jde o srovnatelný nárůst jako za minulé pondělí. Rizikové skóre PES vzrostlo z 85 na 89 bodů, odpovídá tak pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika, který nyní platí celorepublikově. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 16.113 nakažených, od začátku pandemie se tam nakazilo 99.762 lidí. Vyléčit se podařilo 82.377 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1272 lidí. Za pondělí přibylo 83 vyléčených a sedm zemřelých.

10:50 - V Plzeňském kraji přibylo v pondělí 551 nových nákaz koronavirem. Po víkendovém poklesu se tak statistika vrací k podobnému dennímu nárůstu, jaký byl na konci minulého roku. Před Novým rokem se statistiky pohybovaly nad 600 novými případy denně. O svátcích a víkendu, kdy se méně testuje, přibylo v kraji od 119 do 273 případů.

10:22 - Od počátku pandemie se v Moravskoslezském kraji nakazilo 92.692 lidí, aktuálně nemocných je 18.968 lidí, 72.210 se jich z nemoci už vyléčilo. Počet zemřelých vzrostl na 1514. Nejvíce nově nakažených přibylo na Ostravsku 621, následuje Karvinsko s 397 nakaženými, Frýdecko-Místecko s 343 nově pozitivně testovanými, na Opavsku přibylo 339 nemocných, na Novojičínsku 276 a na Bruntálsku 146.

Opět velký nárůst nově nakažených a další nárůst hospitalizovaných. Provedla se další rozšíření C+ lůžkových kapacit. Snad jediným pozitivním údajem je nižší pozitivita testovaných. Zdali je to trend, tak to se ukáže v dalších dnech. pic.twitter.com/M2hU0NBstB

— Ivo Vondrak (@ivondrak) January 5, 2021

10:21 - V Karlovarském kraji přibylo v pondělí 185 potvrzených případů koronavirové nákazy. Je to o 60 případů méně než před týdnem. O víkendu, kdy se ale méně testuje, přibylo 126 nakažených. Index rizika v protiepidemickém systému PES klesl za den o 15 bodů na hodnotu 81, zůstává nicméně v pátém, nejhorším stupni pohotovosti. 

10:20 - Španělsko letos musí kvůli pandemii covidu-19 hledat způsoby, jak dětem zpestřit napjatě očekávanou tříkrálovou nadílku, kterou nemohou provázet oblíbené průvody s hudbou, tancem a kostýmy. Přivítání Tří králů obvykle do ulic velkých španělských měst láká miliony lidí, ti ale letos musejí kvůli restrikcím zůstat doma. Mnohde se rozhodli uspořádat tradiční oslavy alespoň on-line, jinde je kreativně zorganizovali tak, aby pravidla neporušili, napsala agentura AFP.

10:19 - Podle počtu nových případů koronaviru za týden na milion obyvatel je Česká republika s denním průměrem přes 965 nových případů nejhorší na světě. Nejvíce mrtvých s koronavirem na milion obyvatel za týden vykazují Litva, Slovensko a Slovinsko a Chorvatsko. Česká republika je v tomto ohledu pátá.

10:05 - Rizikový index protiepidemického systému PES se k dnešku v Pardubickém kraji zvýšil o čtyři body na skóre 94. Krajské hodnoty jsou nejvyšší v zemi.

9:43 - Maloobchodní tržby v Německu v listopadu podle sezonně přepočtených dat reálně vzrostly o 1,9 procenta, a navázaly tak na říjnový růst o 2,6 procenta. Oznámil to dnes spolkový statistický úřad. Je to překvapivý vývoj, protože analytici očekávali, že tržby kvůli dopadům pandemie o dvě procenta klesnou. Do maloobchodních tržeb není započten prodej aut.

9:41 - V Austrálii vyvolala rozruch reklama, v níž si muž pochutnává na sendviči s netopýrem. Videem, které jen na platformě YouTube zhlédlo na 250.000 lidí, se nyní zabývá australský úřad pro dohled nad reklamou. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC. Za kontroverzním spotem, v němž se zpívá, že pandemii covidu-19 způsobil "někdo, kdo snědl netopýra", stojí obchod s outdoorovým vybavením Boating Camping Fishing (BCF).

9:40 - Ve Zlínském kraji opět přibylo potvrzených případů nákazy koronavirem. Za pondělí bylo 728 nově nakažených, což je více než v neděli, kdy bylo 346 nových případů onemocnění covidem-19, také více než minulé pondělí, kdy jich bylo 504. Index rizika v protiepidemickém systému PES zůstává dnes stejně jako v neděli a pondělí na 89 bodech, tedy na pátém, nejvyšším stupni.

9:34 - V Libereckém kraji za pondělí přibylo 633 případů nákazy koronavirem, je to skoro o 100 víc než před týdnem. Rizikové skóre za kraj zůstalo třetí den v řadě na 89 bodech. To odpovídá pátému, tedy nejvyššímu stupni rizika.

9:33 - Rusko dnes oznámilo 24.246 nových případů nákazy koronavirem a 518 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 23.351 případů a 482 úmrtí, oznámily tiskové agentury s odvoláním na operativní štáb. Na Ukrajině přibylo za uplynulý den 5334 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, a 202 úmrtí, uvedla místní média s odvoláním na ministra zdravotnictví Maksyma Stepanova. O den dříve to bylo 4.158 případů a 73 úmrtí.

9:32 - V Ústeckém kraji v pondělí přibylo 711 potvrzených nákaz koronavirem, zhruba o 70 víc než před týdnem. Počet bodů na indexu v protiepidemickém systému PES vzrostl z 81 na 85, riziko nákazy je tak na pátém, tedy nejvyšším stupni rizika. 

9:25 - Nemocnice v Karlovarském kraji jsou na hraně kapacit lůžek pro pacienty s koronavirem, na odděleních intenzivní péče zbývají poslední volná lůžka. V nemocnicích ale chybí zdravotnický personál, proto chce vedení kraje zajistit zdravotníky z lázeňských zařízení, uvedl dnes v tiskové zprávě hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek (za STAN).

9:18 - Odhalené nákazy koronavirem a nahlášená úmrtí spojená s covidem-19 ve Spojených státech po svátcích znovu přibývají extrémně vysokým tempem, zatímco počet hospitalizací plynoucích z epidemie v pondělí opět dosáhl nového rekordu. Země registruje v průměru přes 2500 mrtvých denně a očekává se, že situace se bude v nejbližších dnech zhoršovat. Velké problémy má stále Kalifornie, v přibližně desetimilionovém okrese Los Angeles v pondělí bylo jen 17 volných lůžek pro těžce nemocné dospělé pacienty.

9:10 - Index protiepidemického systému PES zůstal v Moravskoslezském kraji šestým dnem na hodnotě 89. Je tak shodný s republikovým skóre, které vzrostlo z pondělních 85 na dnešních 89. Nejhorší situace v kraji je na Bruntálsku, kde skóre dosahuje 94 bodů, proti pondělí vzrostlo o čtyři body. Nejnižší index má Novojičínsko, 82, což je proti pondělí pokles o dva body.

8:58 - Rizikové skóre protiepidemického systému PES v Praze kleslo k dnešku z 85 na 80 bodů, sedmým dnem tak zůstává v pátém, nejhorším stupni pohotovosti. V pondělí přibylo v hlavním městě 1228 případů covidu, to je o stovku méně než před týdnem.

⚠️V Praze evidujeme za PONDĚLÍ 4.1.2021 / 1.228 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 4.1.2021 čísla 86.368, počet aktivních případů 14.411#COVID19 #praha pic.twitter.com/xDbxngpe6R

— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) January 5, 2021

8:54 - Testy v Česku v pondělí potvrdily 12.860 nových případů nemoci covid-19, téměř o 2000 více než před týdnem. Novým typem koronaviru se v Česku od začátku epidemie prokazatelně nakazilo skoro 760.000 lidí. Přibližně čtyři pětiny z nich se z nemoci uzdravily. 

8:39 - V Olomouckém kraji v pondělí přibylo 825 potvrzených nákaz novým koronavirem, ve srovnání s minulým pondělím je jich více než dvojnásobek. Krajský index rizika v protiepidemickém systému PES dnes vzrostl o pět bodů na 85, což je pátý, tedy nejvyšší stupeň rizika.

8:30 - Státní rozpočet nebyl připraven na výrazné zpomalení ekonomiky ani na mimořádnou krizi, která nastala v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19. Uvedl to prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala ve stanovisku NKÚ ke zprávě vlády o hospodaření státního rozpočtu za loňské první pololetí. O špatné připravenosti státního rozpočtu na případné zpomalení ekonomiky psal NKÚ již dříve, ministerstvo financí ale s jeho výhradami nesouhlasilo.

8:10 - Mexiko schválilo k nouzovému použití vakcínu proti covidu-19, kterou vyvinula britská firma AstraZeneca ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Informovala o tom dnes agentura AP. Dosud se v zemi očkovalo vakcínou od americké společnosti Pfizer a německé BioNTech.

For a vaccine to progress from inception to authorisation in less than 12 months demonstrates #WhatScienceCanDo. The collective efforts and dedication from everyone involved has made this monumental achievement possible. pic.twitter.com/rHtlp7vkQi

— AstraZeneca (@AstraZeneca) January 4, 2021

7:35 - Vysvědčení za první pololetí aktuálního školního roku se bude moct předávat později, pokud do konce ledna neskončí zákaz přítomnosti žáků ve školách. Obsah vysvědčení ale budou muset školy žákům sdělit v termínu 28. ledna. ČTK o tom dnes informovala mluvčí úřadu Aneta Lednová. Úřad podle ní již školám poskytl doporučení k tvorbě pololetního hodnocení. S ohledem na výuku na dálku by se mělo zaměřit na odpovědnost dětí za vlastní učení, práci s časem a plnění povinností. Na vysvědčení ministerstvo doporučuje slovní hodnocení, možné ale budou i známky.

Ministerstvo školství vydalo opatření k úpravě přijímacích zkoušek na maturitní obory středních škol. Potvrdilo v něm již dříve avizovanou změnu, že letos nebudou na čtyřletých maturitních oborech povinné jednotné přijímací zkoušky. Ředitelé středních škol budou moct uchazeče přijímat jen na základě vlastních přijímacích zkoušek školy, případně zcela bez zkoušek. Na víceletá gymnázia by se měly státní přijímací zkoušky konat jako obvykle včetně dvou termínů.

7:30 - Rizikový index protiepidemického systému PES k dnešku stoupl na 89 bodů, sedmý den zůstává v nejpřísnějším, pátém stupni pohotovosti. Důvodem zhoršení celostátního skóre o čtyři body je rychlejší šíření nákazy mezi seniory. Zvýšil se i další ukazatel výpočtu indexu, a to počet nových případů nemoci covid-19 za posledních 14 dní v přepočtu na 100.000 obyvatel. Zjednodušené reprodukční číslo se mírně snížilo z 1,31 na téměř 1,28 a pozitivita testů za poslední týden stagnuje.

7:25 - Laboratorní skupinu na ministerstvu zdravotnictví, která spolu s epidemiologickou a klinickou skupinou radí s postupem proti koronaviru, nově vede Barbora Macková. Zároveň působí jako vedoucí Centra epidemiologie a mikrobiologie Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN). Macková nahradila Mariána Hajdúcha, který jako vedoucí laboratorní skupiny a národní koordinátor testování na covid-19 odešel ke konci loňského roku.

7:18 - Mutace koronaviru objevená v Británii se potvrdila na Slovensku, oznámil v pondělí večer na facebooku slovenský ministr zdravotnictví Marek Krajčí. První vzorky takzvaného anglického kmene, který má podle odborníků vyšší nakažlivost, laboratoře podle ministra dostaly už mezi svátky.

7:15 - V Německu se za poslední den objevilo bezmála 12.000 nově potvrzených případů koronaviru. S covidem-19 tam také zemřelo dalších 944 lidí. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI), podle nějž je v současné chvíli obtížné odhadnout trend šíření nákazy v zemi, protože přes vánoční svátky a konec roku úřady zaznamenávaly a nahlašovaly nové případy a úmrtí se zpožděním.

7:12 - Egypt po propadu za rok 2020 způsobeném koronavirovou pandemií vyhlíží pomalý návrat turistů. Loni příjmy z cestovního ruchu klesly o téměř 70 procent na čtyři miliardy dolarů (asi 85 miliard Kč), uvádějí podle agentury Reuters ministr pro turistiku a cestovní společnosti. Turistika tvoří až 15 procent hrubého domácího produktu (HDP) země a je klíčovým zdrojem zahraničních měn.

7:10 - Dosavadní prohlášení zemských premiérů v Německu naznačují, že přísnější karanténa potrvá až do 31. ledna. Větší spory média očekávají v otázce znovuotevření škol. Spolková vláda prezenční výuku dlouhodobě označovala za prioritu, nyní se mnohé země včetně Bavorska či nejvíce postiženého Saska zdráhají pustit žáky do tříd již 11. ledna.

Zdroj