ONLINE: Česko je zamořené koronavirem, Rakousko obnovuje kontroly na hranicích

1 měsíc starý 7

9. ledna 2021, 07:40 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Kvůli vysokému výskytu koronavirových infekcí v České republice a na Slovensku obnovuje Rakousko od páteční půlnoci kontroly na hranicích s oběma zeměmi a nahazuje jimi dosavadní mobilní kontroly ve vnitrozemí.

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem

Lékaři a sestry pečují o pacienty s koronavirem
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

7:48 - Věhlasná pařížská muzea Louvre, Orsay či Centre Pompidou přišla loni kvůli koronaviru o tři čtvrtiny návštěvníků. Instituce, které byly dlouhé měsíce zcela uzavřené, zaznamenaly obří pokles návštěvnosti i proto, že do Francie přijelo jen minimum zahraničních turistů. Zatímco v roce 2019 navštívilo Louvre téměř deset milionů lidí, loni jich bylo jen 2,7 milionu, uvedla agentura AFP.

7:40 - V Německu v pátek přibylo 24.694 lidí s koronavirem a denní bilance mrtvých klesla na 1083 z dosavadního maxima 1188 dosaženého ve čtvrtek. Údaje dnes zveřejnil berlínský Institut Roberta Kocha (RKI). Infekce virem SARS-CoV-2 se od počátku epidemie v 83milionovém Německu prokázala u 1,9 milionu lidí. Jen za poslední týden jich přibylo 127.975. S nemocí covid-19, kterou koronavirus vyvolává, zemřelo 39.878 osob.

⚠️ Od pondělí 11. 1. vstoupí v platnost nová cestovatelská mapa. Do červené 🔴 skupiny se přesune Francie a Irsko. Mezi oranžové 🟠 státy nově patří Belgie, Bulharsko a Maďarsko. pic.twitter.com/5K0qBuMl6v

— MZV ČR (@mzvcr) January 8, 2021

7:35 - Koronavirová krize ovlivnila on-line prodej parfémů podle vybraných obchodníků a nákupního rádce Heureka.cz jen při jarní vlně pandemie. V dalším období se podle nich zájem vrátil na běžnou úroveň a před Vánocemi patřily parfémy tradičně mezi nejprodávanější zboží. Jedním z proslulých parfémů je Chanel No. 5.

7:30 - Cestující do Rakouska z České republiky a Slovenska musejí nadále podepisovat prohlášení, že se uchýlí do karantény, jinak jim může být vstup zamítnut. Pro pendlery a nákladní dopravu ale platí výjimky. Pendleři nepotřebují negativní test ani nemusejí projít karanténou. Musejí však při příjezdu prokázat, že mají v Rakousku zaměstnavatele.

7:20 - Portugalsko v pátek oznámilo 10.176 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 118 úmrtí s covidem-19, oba údaje jsou dosud nejvyšší od počátku pandemie. Jeden z kandidátů na prezidenta pro volby, které se v této zemi konají za dva týdny, André Ventura přitom dnes uspořádal tiskovou konferenci v Lisabonu v tak malé místnosti, že většina novinářů prostor záhy opustila. Informovala o tom agentura Reuters.

Zdroj