ONLINE: Evakuujte se, máte hodinu, nařídili Izraelci v nemocnici Šífa. Armáda informace AFP popírá

2 týdny starý 10

Izraelští vojáci, kteří čtvrtým dnem podnikají razii v nemocnici Šífa v Pásmu Gazy, v sobotu ráno podle agentury AFP nařídili z reproduktorů evakuaci tohoto zařízení. Na přesun z nemocnice dali přítomným hodinu, informoval z místa novinář agentury. Z nemocnice pak začaly pěšky odcházet stovky lidí, ale zhruba 450 lidí zůstalo podle AFP na místě, protože mají s přesunem potíže.

Sledujeme online Gaza 12:25 18. listopadu 2023

Podle OSN bylo v nemocničním zařízení asi 2300 pacientů, zdravotníků nebo lidí vyhnaných z domovů | Foto: Anas Al-Shareef | Zdroj: Reuters

Izraelské síly podle deníku The Jerusalem Post ale popřely, že nařídily evakuaci pacientů a zdravotníků. Tvrdí, že jejich přesun pouze umožnily na základě požadavku od ředitele nemocnice. Podle OSN bylo v nemocničním zařízení asi 2300 pacientů, zdravotníků nebo lidí vyhnaných z domovů. Izrael tvrdí, že nemocnici jako svoji základnu využívá radikální hnutí Hamás.

Pokud má Izrael kapacitu a možnost pomoci pacientům v Šífě, tak to udělat musí, vysvětluje expert

Číst článek

Agentura AFP s odvoláním na vyjádření ředitele nemocnice v sobotu napsala, že izraelští vojáci vyzvali k evakuaci jak uprchlíků, tak i pacientů včetně zraněných a zdravotníků. Všichni se podle instrukcí izraelských vojáků mají vydat pěšky na pobřeží v západní části města Gaza, sdělil ředitel agentuře. Izraelská armáda ale tvrdí, že evakuaci pacientů a zdravotníků nepožaduje. Informace nelze ověřit z nezávislých zdrojů. 

„Izraelské ozbrojené síly v žádném případě nepožadovaly evakuaci pacientů ani zdravotnického personálu,“ citoval vyjádření armády server The Times of Israel. Izraelští vojáci podle tohoto vyjádření naopak nabídli ohledně požadavku na evakuaci součinnost. Zdravotníci či pacienti, kteří se nechtějí evakuovat nebo toho nejsou schopni, mohou zůstat na místě, uvedla také podle tohoto prohlášení izraelská armáda.

Zástupci izraelské armády tvrdí, že její jednotky nadále v nemocnici Šífa nalézají podzemní infrastrukturu, kterou podle nich využívalo hnutí Hamás. Izraelští vojáci v této největší nemocnici v Pásmu Gazy také podle izraelského tisku sbírají poznatky o lidech, které Hamás unesl při útoku na jih Izraele ze 7. října. V uplynulých dnech izraelská armáda uvedla, že v nemocnici Šífa objevila zbraně. Poblíž zařízení pak v sobotu nalezla těla dvou rukojmí.

ČTK, mst

Zdroj