ONLINE: Hasiči v Českém Švýcarsku začínají pozvolna vítězit. Ohniska požáru dostávají plně pod kontrolu

5 měsíce starý 205

Hasičům v Českém Švýcarsku se daří dostávat ohniska požáru plně pod kontrolu. Plamenné hoření, jaké bylo vidět v prvních dnech, se už neobjevuje. Na místě zasahuje bezmála 1000 hasičů včetně desítek speciálně vycvičených lezců, kteří se pohybují v těžko přístupném terénu. Hasiči v pondělí pokračovali ve zmenšování oblasti zásahu. Oheň zasáhl plochu 1060 hektarů.

Hřensko 19:31 1. 8. 2022(Aktualizováno: 19:56 1. 8. 2022)

Velkou podporou je nadále boj s požárem ze vzduchu. Na místě létají české, slovenské a německé vrtulníky. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Po celý den pomáhají zvládnout požár vrtulníky a letadla. Vrtulníky z Německa se musely v pondělí odpoledne stáhnout na území sousedního Saského Švýcarska.

Obnova Českého Švýcarska nebude plošná, většinu ponecháme přírodě, míní ředitel správy parku

Číst článek

Hoří devátým dnem, oheň spálil zhruba 1060 hektarů. U jeho likvidace zasahuje bezmála 1000 hasičů, k dispozici mají dvě stovky cisteren a sto kusů další techniky jako čerpadla nebo čtyřkolky. Hasičské záchranné sbory přivezly z krajů další hadice, nataženo je 78 kilometrů hadic pro dálkovou dopravu vody i na dohašování.

V zásahu v pondělí pomáhalo 18 vrtulníků, z toho 12 z Německa, a pět letadel. Německé vrtulníky musely odpoledne odletět, aby zasahovaly u ohnisek na německé straně. Slovenští hasiči předpokládají podle informací zveřejněných na facebooku, že budou pomáhat do pátku.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Podle mluvčího ústeckých krajských hasičů Lukáše Marvana je velmi důležitá pomoc dvou švédských letadel. Do soboty s hašením požáru pomáhal i polský vrtulník Black Hawk, musel ale domů na servis.

Marvan v pondělí uvedl, že problémovými místy zůstávají oblasti Hlubokého dolu, Bouřňáku, vrchu Větrovce, Křídelní stěny a v Hřensku. O zrušení evakuace pro Meznou, Mezní Louku a Hřensko se proto nyní neuvažuje. Jejich obyvatelé se budou moci vrátit domů, až budou oblasti bezpečné. Evakuovaní obyvatelé Vysoké Lípy se vrátili do svých domovů v neděli.

K soutěskám v Hřensku se hasiči ale dostali a tamní ohniska likvidují pozemní i vzdušnou cestou. Pravčická brána, jeden ze symbolů Českého Švýcarska, výletní zámeček a restaurace Sokolí hnízdo z roku 1881 a také historická stavba z konce 19. století na horním přístavišti Edmundovy soutěsky požár přestály. Podle strážce parku, který mohl do soutěsek vstoupit, zůstal objekt požárem celkem nedotčen.

Při zásahu se v pondělí zranili čtyři hasiči, všichni byli ošetřeni přímo na místě, dva z nich museli být převezeni do nemocnice.

U jednoho dobrovolného hasiče, který se otestoval, byl zjištěn covid-19. Jednotka, v níž působil, se podle mluvčího nesetkala s nikým jiným a ze zásahu byla již odvolána. Zranění dosud utrpělo dohromady 56 hasičů.

Obce v Národním parku České Švýcarsko i v jeho okolí trápí kvůli požáru odliv turistů. Turisté kvůli zásahu nemohou do vybraných lokalit národního parku, platí tam zákaz vstupu do lesů. Zůstává uzavřen i hraniční přechod přes Hřensko do Německa.

Porušování zákazů

Na území celého Ústeckého kraje je také zakázáno kouřit či rozdělávat oheň v lesích. Za porušení zákazu hrozí pokuta ve správním řízení až 100 000 korun. Přesto strážci přírody podle mluvčího správy parku Tomáše Salova denně nacházejí stopy po táboření a nedopalky cigaret.

Boj s požárem Českého Švýcarska neustává. Hasiči pátrají po ohniscích, zmenšili plochu zásahu

Číst článek

Platforma Donio ve spolupráci se senátorem Zbyňkem Linhartem (za STAN) a Národním parkem České Švýcarsko vyhlásila na pomoc lidem v oblasti požáru sbírku. K polednímu odpoledni se v ní sešlo 8,6 milionu a senátor řekl, že chce v současnosti přispět lidem, kteří zajišťují zasahujícím hasičům občerstvení. Ze sbírky bude podle Linharta pokryto i to, co nezaplatí stát.

Premiér Petr Fiala (ODS) minulý týden uvedl, že zatím neví, komu bude pomoc směřována ani v jaké výši. Podle něj to bude možné říct až po uhašení požáru. Linhart doplnil, že nějaké peníze budou také pomáhat ve Hřensku, v jehož části Mezná požár zničil tři domy a několik dalších poškodil. „Záležet bude také na pojišťovnách,“ řekl senátor.

Lidé, které postihl požár, mohou požádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci a o příspěvek na úhradu nezbytného jednorázového výdaje, například zaplacení správního poplatku při ztrátě osobních dokladů či za vydání duplikátu rodného listu.

Na úřady práce se mohou obracet také starostové, při odstraňování škod je možné zajistit veřejně prospěšné práce.

Mimořádnou dávku pomoci vyplatil pracovní úřad v Děčíně zatím třem obyvatelům evakuovaných obcí, řekla vedoucí oddělení dávek hmotné nouze na děčínském úřadě práce Jana Komová.

„U jedné žadatelky volala přímo příbuzná, která ji u sebe měla ubytovanou. Dvě (dávky) byly přes magistrát, ti lidé byli ubytovaní v domě s pečovatelskou službou města,“ upřesnila úřednice.

ČTK

Zdroj