O dřívější hlavní líčení na městském soudu panoval velký zájem médií i veřejnosti | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Expremiér Andrej Babiš a Jana Nagyová (oba ANO) ve středu opět usednou na lavici obžalovaných na pražském městském soudě. Trestní senát v čele s Janem Šottem totiž dříve kauzu nesprávně posoudil a odvolací soud tak jeho rozsudek zrušil. Nyní by se měli za ohrádku v jednací síni opět postavit dva soudní znalci v oblasti ekonomie a jeden zcela nový svědek. Dění přímo v budově soudu bude server iROZHLAS.cz sledovat v online reportáži.

Sledujeme online Praha 7:30 14. února 2024

„Pokud má odvolací soud výhrady, týká se to zejména opomenutých důkazů, to znamená důkazů, které jednak nebyly provedeny, byť mají dle odvolacího soudu vypovídací hodnotu, jednak nebyly zohledněny při hodnocení důkazů, tedy nebyly podrobeny onomu analytickému a syntetickému procesu,“ napsal Vrchní soud v Praze v polovině září a rozsudek, proti kterému se odvolal státní zástupce Jaroslav Šaroch, zrušil.

Šott musí přehodnotit výpověď klíčového svědka, díky němu Babiše v kauze Čapí hnízdo osvobodil

Číst článek

Soudce Šott proto nyní musí postupovat podle pokynů odvolacího soudu, znovu vyslechnout znalce a vyhodnotit jejich posudky. Právě v těchto místech odůvodnění jeho rozhodnutí shledali největší slabiny, protože nebral posudky jako celek, ale vybíral si z nich jen určité pasáže.

Jejich autory tak Šott znovu předvolal. Jde o znalce ze společnosti Česká znalecká a znaleckého ústavu MBM-Hopet, nově musí zohledit všechny jimi zodpovězené dotazy. „Náš soud měl na procesní použitelnost těchto důkazů jiný právní názor, nicméně právní názor odvolacího soudu je pro nás podle trestního řádu závazný a budeme jej samozřejmě respektovat,“ uvedl serveru iROZHLAS.cz a Radiožurnálu soudce.

Vedle znalců má vystoupit také svědek, který se v kauze dosud neobjevil, jak upozornila Česká televize. A sice obhajobou předvolaný Tomáš Kohoutek, bývalý člen představenstva firmy ZZN Pelhřimov, která se později přetvořila na Farmu Čapí hnízdo. Redakce kvůli tomu oslovila Babišova obhájce Michaela Bartončíka. Na otázku, jaké nové skutečnosti může Kohoutek do případu přinést, ale nechtěl odpovědět.

Nové soudní líčení je zatím v plánu na dva dny, jak redakci potvrdil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig.

„Plánované doplnění dokazování se zatím nejeví časově příliš náročné, proto v případě, že se nevyskytnou zásadní komplikace, případně nebudou učiněny další důkazní návrhy, které by soud posoudil jako důvodné, mohly by již tento týden závěrečné řeči zaznít,“ napsal mluvčí soudu.

Zda tento týden dojde i k vyhlášení rozsudku, zaleží podle Weniga na tom, jak se bude odvíjet průběh hlavního líčení, ale i to, kolik času si vyžádá porada senátu.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Vrchní soud v Praze v půlce září odmítl zprošťující závěry prvoinstančního rozsudku v kauze Čapí hnízdo. Celý případ, ve kterém pražský městský soud zprostil Andreje Babiše a Janu Nagyovou obžaloby, vrátil k novému projednání.

Soudce Čapího hnízda špatně vyhodnocoval důkazy. Uchýlil se ke spekulacím, píše odvolací senát

Číst článek

Obžaloba v kauze Čapí hnízdo tvrdí, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu a prodej akcií svým dětem a partnerce.

Podle vyšetřovatelů to udělal proto, aby společnost zdánlivě splňovala podmínky k získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky.

Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu od počátku odmítají.

Policie se případem zabývala od roku 2015, Babiš s Nagyovou byli stíháni od roku 2017. Babiše musela ke stíhání několikrát vydat Sněmovna, nejprve v září 2017, následně v lednu 2018 v novém složení a naposledy v březnu 2022.

Pražský městský soud případ projednával od loňského září, nepravomocný osvobozující rozsudek vynesl loni v lednu.

JAK ŠEL ČAS SE SOUDEM O ČAPÍM HNÍZDĚ

První týden 12. 9. - 16. 9. 2023

Druhý týden 26. 9. - 30. 9. 2023

Třetí týden 17. 10. - 18. 10. 2023

Čtvrtý týden 19. 12. 2023

Pátý týden 4. 1. - 6. 1. 2024

Vít Kubant

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Grónské ledové plochy se mění na skály i mokřady. Je to riziko pro životní prostředí, popisují výzkumníci

  2. ONLINE: Kauza Čapí hnízdo se vrací před soud. Soudce Šott vyslechne znalce a nového svědka

  3. McDavid řídil výhru nad Detroitem šesti asistencemi, Hronek s Pastrňákem si připsali dvě nahrávky

  4. ONLINE: Tři lidé přišli o život po ruském ostřelování města Selydove. Další tucet utrpěl zranění

  5. KLDR vypálila několik dosud neznámých střel s plochou dráhou letu. Jihokorejci jsou v pohotovosti

  6. Jak vidí Vladimir Vladimirovič Putin svět

Aktuální témata

Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme