ONLINE: Královna Alžběta II. byla skálou, na níž byla vystavěna moderní Británie, řekla Trussová

2 měsíce starý 31

Ve věku 96 let zemřela britská královna Alžběta II., oznámil Buckinghamský palác, na kterém byla spuštěna vlajka. Šlo o nejdéle vládnoucí panovnici v britských dějinách. Novým britským králem se stal nejstarší syn Alžběty II., princ Charles.

Video se připravuje ...

Jaký byl kouzelný život královny Alžběty II.?

Britská královna Alžběta II. byla více než panovnice, definovala éru, uvedl v prohlášení americký prezident Joe Biden. „Ve světě neustálých změn byla pro generace Britů stálou oporou a zdrojem útěchy a hrdosti,“ uvedl Biden a poukázal na skutečnost, že většina Britů jiného panovníka ve svém životě nezažila.

Královská rodina oznámila, že nastupující král bude užívat jméno Charles III.

Smrt Její výsosti královny Alžběty je hluboce smutným momentem pro Spojené království, Commonwealth a celý svět, uvedla skotská premiérka Nicola Sturgeonová.

Královna Alžběta II. byla skálou, na které byla vystavěna moderní Británie, zprávami o její smrti jsme zdrceni, uvedla britská premiérka Liz Trussová. Dnešek je podle ní dnem velké ztráty, ale královna, milovaná v Británii i po celém světě, po sobě zanechala velký odkaz.

„Bože ochraňuj krále,“ zakončila proslov před tradičním londýnským sídlem premiérů v Downing Street premiérka Trussová.

Americký exprezident Bill Clinton zveřejnil svou vzpomínku na královnu Alžbětu II.:

Alžběta II. přispěla k míru a usmíření ve 20. století, uvedl šéf diplomacie EU. Podle předsedkyně EP jen málokdo tvořil světovou historii jako ona

Král Charles uvedl, že truchlí kvůli smrti vážené panovnice a milované matky

Nový britský král Charles III. v prvním prohlášení po smrti královny Alžběty II. uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky. Alžběta II. zemřela dnes odpoledne ve věku 96 let na zámku Balmoral ve Skotsku.

„V období smutku a přeměn bude mě i moji rodinu utěšovat vědomí toho, jakému respektu a široké oblibě se královna těšila,“ napsal syn zesnulé panovnice. Je si vědom toho, že její odchod těžce pocítí lidé v Británii i po celém světě.

Německý prezident: Alžběta II. žila a psala historii, měla respekt v celém světě

Britská královna Alžběta II. psala žila a psala historii. Těšila se nejvyšší úctě a respektu po celém světě, napsal podle své mluvčí v kondolenci německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Nový britský král Charles v prvním prohlášení po smrti královny Alžběty II. uvedl, že truchlí kvůli odchodu vážené panovnice a milované matky.

Bílý dům: Jsme srdcem a myšlenkami s rodinou královny Alžběty

Jsme srdcem a myšlenkami s rodinou královny Alžběty II. a obyvateli Spojeného království. Na tiskové konferenci to dnes uvedla mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová v první reakci poté, co britská média informovala o úmrtí 96leté panovnice.

Mluvčí doplnila, že nechce ve vyjádření předbíhat amerického prezidenta Joe Bidena. Zároveň zdůraznila pevné vztahy mezi Spojeným královstvím a USA.

Zeman: Pokora a vznešenost královny Alžběty II. zůstane navždy v našich srdcích

Prezident Miloš Zeman i další čeští politici přijali zprávu o dnešním úmrtí britské královny Alžběty II. s hlubokým zármutkem. Ocenili její celoživotní oddanost britské monarchii, pracovitost i nesmírnou pokoru, s níž sloužila své vlasti.

"Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích," uvedl Zeman v prohlášení, které Hrad večer zveřejnil na twitteru.

Královna Alžběta II. byla přítelkyní Francie a královnou srdcí, uvedl Macron

Královna Alžběta II. byla přítelkyní Francie a královnou srdcí, která ztělesňovala kontinuitu a jednotu britského národa přes 70 let. V reakci na úmrtí britské panovnice to na twitteru napsal francouzský prezident Emmanuel Macron.

"Její Veličenstvo královna Alžběta II. ztělesňovala britskou národní kontinuitu a jednotu přes 70 let. Budu si ji pamatovat jako přítelkyni Francie, královnu srdcí, která zanechala trvalou stopu ve své zemi," uvedl Macron.

Autor: čer

EUR 24.52 24.62
USD 24.5 24.68
GBP 28.11 28.31

Newslettery

Zdroj