ONLINE: Kremlu se nelíbí změna polského názvu pro Kaliningrad. ‚Hraničí to s šílenstvím,‘ hodnotí

6 měsíce starý 18

Kreml ve středu jako krok „hraničící s šílenstvím“ odsoudil rozhodnutí polských úřadů napříště používat pro nejzápadnější ruskou výspu, město Kaliningrad a okolní oblast, jen polský název Królewiec. Ruské úřady pokládají polské rozhodnutí za „urážku“, uvedla ruská média. Město, které dobyla sovětská armáda na konci druhé světové války, je také známo pod českým názvem Královec a německým Königsberg.

Moskva/Varšava 13:58 10. května 2023

Kreml ve středu jako krok „hraničící s šílenstvím“ odsoudil rozhodnutí polských úřadů napříště používat pro nejzápadnější ruskou výspu, město Kaliningrad a okolní oblast, jen polský název Królewiec (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

V úterý vstoupilo v platnost doporučení polské komise pro standardizaci zeměpisných názvů v zahraničí nepoužívat v polštině název Kaliningrad a Kaliningradská oblast, ale výlučně Królewiec a Obwód królewiecki, napsal list Rzeczpospolita na svém webu.

Komu patří Královec? Jeho nárokování by bylo absurdní i pro Přemysla Otakara II., říká historička

Číst článek

Komise argumentovala tím, že Królewiec je tradičním názvem a nynější ruský název města je „umělý“ a „nesouvisí ani s městem, ani s regionem“.

Polákům se nelíbí, že město v polském sousedství je dodnes pojmenované po sovětském politikovi Michailu Kalininovi. Polská média o něm píšou jako o „zločinci spoluzodpovědném za rozhodnutí o masovém vraždění Poláků“, kteří na počátku druhé světové války upadli do sovětského zajetí a na rozkaz sovětského vedení byli v katyňském lese u Smolenska postříleni.

A ruský vpád na Ukrajinu a vnucování ruského vidění světa v rámci informační války vede podle komise k nutnosti jinak pohlížet na „vnucené názvy, budící kontroverze a neakceptované v Polsku“. Žádný stát nemůže být nucen používat názvy, které neakceptuje, uzavřela komise podle deníku Rzeczpospolita.

Urážka

Královec jako vtip i klíčové území. Pro NATO představuje problém, upozorňuje politický geograf

Číst článek

„To už ani není nenávist k Rusku; v Polsku se odehrává proces hraničící s šílenstvím,“ zareagoval na „přejmenování“ Kaliningradu na Królewiec mluvčí Kremlu.

Dmitrij Peskov před novináři poznamenal, že Polsko ve svých dějinách „čas od času ve své nenávisti vůči Rusům sklouzává do tohoto šílenství, přestože to nic dobrého Polsku a Polákům nepřináší“, napsala státní ruská tisková agentura TASS.

Připomněla, že v úterý stovky lidí ve Varšavě zablokovaly cestu ruskému velvyslanci, který se svými spolupracovníky nesl věnec na hřbitov sovětských vojáků. Velvyslanci Sergeji Andrejevovi se na hřbitov nepodařilo vstoupit.

Vztahy Varšavy a Moskvy jsou pod bodem mrazu a mnoho Poláků příchod Rudé armády v roce 1945 považuje jen za začátek nové totality.

pj, ČTK

Zdroj