Ukrajina doposud identifikovala kolem 500 lidí, které podezírá z válečných zločinů spáchaných od začátku agrese, kterou Rusko zahájilo 24. února. Britské televizní stanici Sky News to v neděli řekla ukrajinská generální prokurátorka Iryna Venediktová. Uvedla rovněž, že v oblasti kolem Kyjeva, kterou několik týdnů okupovala ruská vojska, se našlo už přes 1200 mrtvých.

Kyjev 16:28 10. dubna 2022

Ruským válečným zločinem byl podle ukrajinské prokuratury i páteční útok na nádraží v Kramatorsku | Zdroj: Reuters

„Do dnešního dne jsme našli 1222 mrtvých jen v kyjevském regionu,“ řekla Venediktová v neděli stanici Sky News.

Kdo bude pykat za zločiny v Buče? ‚Vinu musí prokázat každému jednotlivci,‘ říká bývalá soudkyně v Haagu

Číst článek

U Kyjeva leží i město Buča, které ruské jednotky rovněž zdevastovaly a v němž se našlo několik stovek mrtvých. Některé oběti měly podle záběrů z médií svázané ruce.

Po stažení ruských jednotek z Kyjevské oblasti ukrajinská armáda a místní úřady nacházejí hromadné hroby a množství obětí v řadě vesnic. V sobotu byl například objeven nový hromadný hrob zřejmě s desítkami civilních obětí v Buzova v Kyjevské oblasti.

Venediktová rovněž sdělila, že prokuratura už začala vyšetřovat 5600 případů podezření ze spáchání válečných zločinů. V této souvislosti dala najevo naprostou jistotu, že ruským válečným zločinem byl páteční útok na nádraží v Kramatorsku, který si vyžádal desítky mrtvých.

Nádraží v Kramatorsku, kde tisíce Ukrajinců čekaly na evakuaci, zasáhly ruské rakety. 50 mrtvých

Číst článek

„Naprosto je to válečný zločin. Byla to ruská raketa, která zabila více než 50 lidí,“ prohlásila. Na dotaz, zda skutečně ví, že šlo o ruský útok, prokurátorka odpověděla: „Máme důkazy.“

Za „hlavního válečného zločince 21. století“ šéfka ukrajinské prokuratury v této souvislosti označila ruského prezidenta Vladimira Putina, který útok na sousední zemi nařídil. Nicméně poukázala na to, že jeho stíhání bude obtížné kvůli určité imunitě plynoucí z postavení hlavy státu.

kth, bko, ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. V noci na pondělí bude mrznout. Nízké teploty mohou představovat problém pro pěstitele ovocných stromů

  2. ONLINE: Kyjev podle prokurátorky identifikoval už 500 podezřelých z válečných zločinů. Je mezi nimi i Putin

  3. Většina uchazečů o Elysejský palác už odvolila, volební účast je zatím nižší než před pěti lety

  4. Basketbalistky USK končí v Evropské lize čtvrté, v zápase o bronz nestačily na Salamancu

  5. Ukrajinská ambasáda v Česku dostala od dárců už 977 milionů korun. Za vybrané peníze pořídí zbraně

  6. Část Ukrajinců preferuje online výuku před českými školami. Bojí se, že jinak nedostanou vysvědčení

Aktuální témata

Ukrajina online, Prezidentské volby Francie 2022, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelensky, Cena benzinu, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Prezidentské volby 2022, Vrbětice, Koronavirus, Film, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, MS hokej 2022, Válečné ztráty

Doporučujeme