ONLINE: ‚Mariupol byl zničen.‘ Podle Zelenského zahynuly při ruském útoku na město desetitisíce lidí

3 měsíce starý 60

Při ruském útoku na město Mariupol na jihovýchodě Ukrajiny byly pravděpodobně zabity desítky tisíc lidí, prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu, v němž prostřednictvím videopřenosu promluvil k poslancům jihokorejského parlamentu. Prezident Ukrajiny rovněž požádal Soul o vojenskou pomoc. Zelenského poradce Oleksij Arestovyč uvedl, že válka Ruska s Ukrajinou může klidně trvat i více než desetiletí.

Sledujeme online Kyjev 13:05 11. dubna 2022

Obyvatelé obklíčeného Mariupolu před vybombardovanými budovami | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters, Profimedia

„Mariupol byl zničen, jsou desítky tisíc mrtvých, ale Rusové přesto se svou ofenzivou nekončí,“ řekl Zelenskyj. Podle něj nyní Rusko shromažďuje desítky tisíc vojáků k další ofenzivě na východě země.

Mariupol je obklíčen ruskou armádou a po neustálém bombardování je město v troskách. Agentura Reuters napsala, že vzhledem k situaci ve městě nemůže přesnost odhadu počtu obětí, který uvedl Zelenskyj, nezávisle ověřit.

Rusové mohou útočit na severovýchodě Ukrajiny a z Podněstří, varoval ukrajinský generální štáb

Číst článek

Jakou konkrétní vojenskou pomoc Ukrajina od Jižní Koreje žádá, Zelenskyj neupřesnil. Řekl jen, že Jižní Korea má hodně zbraní, jež by mohly nejen přispět k záchraně životů řadových Ukrajinců, ale také pomoci zabránit Rusku napadnout další země.

„Ukrajina potřebuje různou vojenskou techniku, od letadel po tanky,“ řekl Zelenskyj, který v poslední době přednesl obdobné projevy na dálku také k zákonodárcům Spojených států, Británie, Japonska či řady zemí Evropské unie.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajinu 24. února Jižní Korea poslala Ukrajině humanitární pomoc a přijala vůči Rusku několik balíků sankcí, které jsou namířeny proti ruským bankám a také zakazují vyvážet do Ruska jihokorejské strategické produkty, jako je elektronika, polovodiče, informační a komunikační technologie, senzory a lasery či námořní a letecké přístroje.

Trvání války

Zelenského poradce Arestovyč současnou situaci přirovnal k bojům mezi Izraelem a okolními arabskými státy, kde od izraelského vyhlášení nezávislosti v roce 1948 propuklo pět válečných konfliktů.

Inspirují nás českoslovenští legionáři, říká Jakimovič, který shání vybavení pro Bělorusy bojující na Ukrajině

Číst článek

A tak to bude i s námi. Nevím, jestli jich bude zrovna pět, ale do roku 2035 máme zaručeno několik vojenských střetů. To znamená propuknutí bojů každé dva roky nebo možná každých pět let. A velké boje každých sedm až osm let, domnívá se poradce. Ukrajincům, kteří na taková válečná léta nejsou připraveni, doporučil dočasně z vlasti odejít.

Nehammer s Putinem

Rakouský lidovecký kancléř Karl Nehammer má v pondělí v Moskvě naplánované jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o první osobní setkání mezi šéfem Kremlu a vrcholným představitelem Evropské unie od 24. února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.

Nehammer byl v sobotu v Kyjevě, kde se setkal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, a navštívil také město Buča, kde po odchodu ruské armády nalezli stovky zabitých civilistů. Rakouský kancléř poté Ukrajině slíbil další podporu a zpřísňování protiruských postihů.

jgr, ČTK

Zdroj