ONLINE: Moskva zmrazila výměnu zajatců. Snaží se rozeštvat ukrajinskou společnost, tvrdí Kyjev

2 týdny starý 10

Rusko prakticky zmrazilo proces výměny válečných zajatců mezi Kyjevem a Moskvou. Podle ukrajinské agentury Unian to uvedl mluvčí koordinačního štábu pro otázky zacházení s válečnými zajatci Petro Jacenko. Poslední výměna se uskutečnila v srpnu.

Sledujeme online Kyjev/Moskva 15:31 18. listopadu 2023

Dcera ukrajinského válečného zajatce drží portrét svého otce během shromáždění požadujícího urychlení výměny zajatců | Foto: Oleksii Chumachenko | Zdroj: Reuters

Jacenko se domnívá, že Rusko chce odmítáním výměn vyvinout tlak na ukrajinskou společnost. „Rusko se snaží rozeštvat ukrajinskou společnost, snaží se přesvědčit rodiny a přátele válečných zajatců, že výměny se nekonají kvůli překážkám z ukrajinské strany,“ tvrdí Jacenko.

,Všichni ví, v jakém se vrací stavu.‘ Rok od bitvy o Azovstal zůstává v zajetí na 2000 jeho obránců

Číst článek

Na Ukrajině je přitom podle něj mnoho ruských válečných zajatců, které by Kyjev rád vyměnil za své vojáky. „Naše detenční střediska se zaplňují a absolutně nepotřebujeme držet tyto ruské vojáky v zajetí. Rádi je vyměníme klidně i zítra za naše obránce,“ zdůraznil Jacenko.

Při poslední výměně v srpnu Rusko propustilo 22 ukrajinských vojáků. Ukrajinské ministerstvo pro reintegraci dočasně okupovaných oblastí Ukrajiny v pátek oznámilo, že do ruského zajetí se dostalo 4337 lidí, přičemž 3574 z nich byli vojáci a 763 civilisté. Propuštěno bylo 1953 z nich.

ČTK

Zdroj