Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani jedna ze stran ale podle analýzy amerického Institutu pro studium války (ISW) zatím v těchto oblastech nedosáhla přesvědčivých zisků. Ukrajinský generální štáb v pátek uvedl, že ruské jednotky nepřestávají útočit ve směru na Bachmut a Avdijivku.

Kyjev 9:15 9. prosince 2022

Ukrajinští vojáci v Bachmutu převážejí zbraně a munici | Foto: Yevhen Titov | Zdroj: Reuters

Právě u Bachmutu v Doněcké oblasti se v současnosti odehrávají nejtěžší boje, píše ruskojazyčný server BBC. Podle ukrajinského generálního štábu se v oblasti podařilo odrazit útoky na zhruba sedm osad. Ruské zdroje naopak tvrdí, že ukrajinské ozbrojené síly neúspěšně u Bachmutu zaútočily na pět obcí.

Ruská armáda vyslala 8. prosince posily ke svým pozicím u města Svatove na severozápadě Luhanské oblasti, kde se snaží o protiútok. ISW s odkazem na ukrajinský generální štáb uvádí, že tuto ofenzivu ukrajinské jednotky odrazily.

Ruská armáda také zvýšila intenzitu útoků na ukrajinské pozice u města Kreminna, kterou okupují a která leží severně od Lysyčansku a Severodoněcku.

Ukrajinská armáda tvrdí, že se jí u města podařilo odrazit několik útoků a o útočných operacích v blízkosti Kreminny hovořilo ve čtvrtek i ruské ministerstvo obrany. ISW cituje proruské bloggery, podle kterých Rusko u Kreminny pomalu postupuje, nedaří se mu prolomit ukrajinské pozice.

ISW: "The costs associated with six months of brutal, grinding, and attrition-based combat around #Bakhmut far outweigh any operational advantage that the #Russians can obtain from taking Bakhmut."

ow.ly/P4c450LYNQZ

22:00 – 08. 12. 2022

148 873

Ukrajinský generální štáb v pátek uvedl, že jeho jednotky za uplynulý den odrazily ruské útoky v oblasti Bilohorivky v Luhanské oblasti, tedy nedaleko Kreminny, a u obce Kliščijivka u Bachmutu a města Marjinka v Doněcké oblasti. Tyto informace nelze nezávisle ověřit.

pj, ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Na okraji Moskvy hoří nákupní centrum, na místě je 141 hasičů. Nejméně jeden člověk zemřel

  2. Přes hranice převedl desítky lidí. Nyní má nová série o Králi Šumavy premiéru na VOYO

  3. ONLINE: Na Donbasu stále dochází k prudkým bojům. Podle amerického institutu ale bez významných zisků

  4. Český choreograf Yemi A.D. poletí do vesmíru. Na cestu kolem Měsíce ho chce vzít japonský miliardář

  5. Poslouchejte fotbalové zápasy z mistrovství světa v Kataru ŽIVĚ. Radiožurnál Sport vysílá všechna utkání

  6. Kämpf přispěl gólem k výhře Toronta nad Los Angeles. Maple Leafs bodovali ve 13 zápasu NHL v řadě

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Kandidáti na prezidenta 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Danuše Nerudová, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme