ONLINE: Německo se bude řídit doporučením komise a pozastaví očkování lidí mladších 60 let AstraZenecou

5 měsíce starý 13

Německo se bude řídit doporučením očkovací komise nepoužívat vakcínu od britsko-švédského konsorcia AstraZeneca pro osoby mladší 60 let. Po jednání s ministrem zdravotnictví Jensem Spahnem a spolkovými zeměmi to prohlásila v úterý večer kancléřka Angela Merkelová. Imunizaci preparátem kvůli několika případům mozkové žilní trombózy dříve pozastavily Berlín, Braniborsko a Severní Porýní-Vestfálsko. Souvislost s očkováním prokázána dosud nebyla.

Sledujeme online Berlín 21:01 30. 3. 2021(Aktualizováno: 21:50 30. 3. 2021)

Vakcíny firmy AstraZeneca | Foto: IPA/Sipa USA | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí Německa nepoužívat vakcínu AstraZeneca pro mladší 60 let není zákazem, po konzultaci mohou tito lidé látku dostat na vlastní riziko.

Berlínská senátorka zodpovědná za oblast zdravotnictví Dilek Kalayciová dříve uvedla, že zákaz očkovat lidi mladší 60 let přípravkem od firmy AstraZeneca je preventivní. Berlín chce, aby posudek o preparátu vypracovali odborníci z Institutu Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor.

Lékař z prestižní berlínské kliniky Charité Leif Erik Sander na twitteru napsal, že v Německu bylo zaznamenáno 31 případů mozkové žilní trombózy mezi 2,7 milionu naočkovaných vakcínou společnosti. „Je to vzácná, ale velmi vážná komplikace,“ uvedl.

1/3 Impfungen sind der einzig sichere & nachhaltige Ausweg aus der Pandemie.
Deswegen müssen wir schnell & effizient impfen. Genauso wichtig ist es, auf Risiken & Komplikationen umgehend zu reagieren, sie klar zu kommunizieren und Konsequenzen zu ziehen. Das ist heute geschehen.

20:45 – 30. 03. 2021

10 103

Charité nejprve oznámila, že nebude očkovat AstraZenecou své zaměstnankyně mladší 55 let. Po rozhodnutí berlínské samosprávy o plošném opatření pro celou metropoli upravila klinika svůj postup a nebude imunizovat touto látkou nikoho pod 60 let.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Očkovací komise Stiko při Institutu Roberta Kocha (RKI), který je německým úřadem pro prevenci a potírání nemocí, v úterý doporučila používat preparát od společnosti AstraZeneca jen pro osoby starší 60 let. Použití pro osoby pod touto věkovou hranicí bude možné "po posouzení ze strany lékaře, individuálním přijetí rizika a důkladném vysvětlení". Stiko v prohlášení uvedla, že do konce dubna chce vypracovat podrobné doporučení pro postup v případech, kdy lidé mladší 60 let již první dávku této vakcíny dostali a nyní by měli dostat druhou.

Virolog Klaus Überla, který je členem Stiko, považuje úterní rozhodnutí komise za správné. „Data vypovídají o souvislosti mezi očkováním žen mladších 55 let a výskytem mozkové žilní trombózy u těchto žen,“ vysvětlil Überla.

Norsko zatím nebude očkovat vakcínou AstraZeneca. Počká na posouzení možných komplikací

Číst článek

Opačný postoj Porýní-Falc

Opačnou cestou než Berlín či Mnichov se vydala spolková země Porýní-Falc, která oznámila, že vakcínu AstraZeneca bude prozatím používat. Tamní ministryně zdravotnictví Sabine Bätzingová-Lichtenthälerová nicméně uvedla, že je připravena postoj změnit podle výsledků večerního jednání s Merkelovou a dalšími spolkovými zeměmi.

Německo kvůli podezřelým případům mozkové žilní trombózy v polovině března dočasně pozastavilo imunizaci AstraZenecou, ale po kladném závěru Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která vedlejší účinky preparátu prověřovala, očkování po několika dnech znovu obnovilo. Stejně postupovalo i několik dalších evropských zemí.

ČTK, aur, kro

Zdroj