ONLINE: Nouzový stav musí trvat se všemi opatřeními, řekl Blatný. Omezení pohybu nevyjímaje

4 měsíce starý 9

Všechny nynější protikoronavirové restrikce by měly podle ministra zdravotnictví za ANO Jana Blatného platit až do konce nouzového stavu. Chce, aby jejich dodržování bylo také kontrolováno. Výjimkou by neměl být ani zákaz překračování hranice mezi okresy i o Velikonocích. Stav nouze je vyhlášen do neděle 11. dubna a Blatný doufá, že bude poslední.

Sledujeme online Praha 17:00 28. března 2021

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Předpoklad uvolňování škol od 12. dubna, který vidím jako nejbližší možný termín, a všechny ostatní kroky předpokládají, aby minimálně do té doby byla dodržována stejná opatření,“ řekl Blatný v nedělních Otázkách Václava Moravce České televize.

Varoval, že v opačném případě by se mohla začít epidemická situace znovu zhoršovat.

Vláda prodloužila nouzový stav do 11. dubna. Výjimku ze zákazu vycházení budou mít velikonoční mše

Číst článek

Sněmovna v pátek umožnila prodloužení nouzového stavu o dva týdny, vládu potom vyzvala ke zrušení omezení pohybu obyvatel v okresech i kontrol občanů na hranici okresů nejpozději v úterý 6. dubna, tedy po Velikonocích.

Dolní komora také chce umožnit pohyb lidí mezi Prahou a Středočeským krajem nebo zrušení povinného nošení roušek či respirátorů v zastavěné části obce, pokud je člověk na ulici sám či se svými blízkými z domácnosti.

„Nouzový stav do doby, do které ho Poslanecká sněmovna schválila, musí trvat se všemi opatřeními,“ zdůraznil v neděli Blatný. Bude navíc chtít, aby omezení pohybu mezi okresy platila a byla kontrolována i o Velikonocích.

Zákaz cestování mezi okresy patřil mezi nejvíce kritizovaná opatření při sněmovním jednáním o prodloužení nouzového stavu. Opozičním předákům se nelíbí zejména zákaz jezdit i na vlastní chalupy či chaty, pokud jsou v jiném okrese.

ČTK, aur, ako

Zdroj