ONLINE: Oděsa je stále bez proudu, Kyjev proto požádá Turecko o plovoucí elektrárny

1 měsíc starý 39

Přístavní město Oděsa na jihu Ukrajiny a část přilehlého okresu je po požáru elektrické rozvodny bez proudu. Ukrajinský premiér Denys Šmyhal odpoledne sdělil, že došlo k technické havárii v rozvodně vysokého napětí, kterou předtím několikrát poškodily ruské útoky. Varoval, že situace je vážná a že dodávky energie se nedaří obnovit.

Kyjev 15:58 4. února 2023

Ukrajinský premiér Denys Šmyhal během únorového summitu EU-Ukrajina | Foto: Pavlo_Bagmut / Ukrinform | Zdroj: Reuters

„Situace je vážná, rozměr havárie je značný, není možné dodávky energie rychle obnovit, a to ani do objektů kritické infrastruktury,“ uvedl premiér na sociální síti Telegram.

Sdělil také, že nařídil, aby byly do města dopraveny všechny generátory, které má ministerstvo energetiky k dispozici. Pověřil také ministerstvo zahraničních věcí, aby požádalo Turecko o poskytnutí plovoucích elektráren.

„Energetici dělají pro obnovu dodávek elektřiny vše, co je v jejich silách,“ uvedla ráno na facebooku správa Oděsy. Mobilizovány podle ní byly všechny síly a prostředky státní služby pro mimořádné situace.

Ukrajinské energetické objekty se ale pravidelně stávají terčem vzdušných útoků ruských sil, které Ukrajince připravují o světlo, teplo i dodávky vody a které si nezřídka vyžádají i oběti na životech. Teplota v Oděse se v sobotu přes den pohybuje kolem dvou stupňů Celsia.

ČTK

Zdroj