ONLINE: Okupační úřady zorganizují přesun obyvatel Chersonské oblasti, podle Kremlu kvůli hrozbě útoku

5 měsíce starý 72

Rusko se kvůli ukrajinské protiofenzivě chystá evakuovat obyvatele okupované Chersonské oblasti. Shodně to v úterý uvedli Moskvou dosazený gubernátor oblasti Volodymyr Saldo a velitel ruských invazních sil na Ukrajině Sergej Surovikin. Podle generála je vojenská situace v oblasti napjatá, nevyloučil nutnost přijmout těžká rozhodnutí. Zároveň tvrdí, že se Ukrajina chystá použí zakázané metody boje, aniž by své vyjádření nějak upřesnil.

Sledujeme online Moskva 21:11 18. 10. 2022(Aktualizováno: 21:37 18. 10. 2022)

Zničené ukrajinské město Cherson | Foto: Marienko Andrii | Zdroj: Fotobanka Unian

Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Saldo oznámil, že úřady zorganizují přesun obyvatel čtyř měst u Chersonu z pravého na levý břeh Dněpru. Ukrajina se možná chystá zničit hráz přehrady Kachovské vodní elektrárny, což by vedlo k zatopení některých regionů, napsal Saldo na sociální síti Telegram.

Ruská armáda dobyla ukrajinskou vesnici, tvrdí Kreml. Je to poprvé od ukrajinské protiofenzivy

Číst článek

Ruská armáda proto chce vytvořit rozsáhlá obranná opevnění, aby tomuto nebo jakémukoli jinému útoku zabránila. „Tam, kde působí vojáci, není pro civilisty místo. Ať ruská armáda plní svůj úkol,“ uvedl Saldo.

Prioritou bude „bezpečná evakuace obyvatel“ Chersonu, řekl Surovikin podle agentury AFP v rozhovoru ve státní televizi Rossija 24.

„Situaci v oblasti ‚speciální vojenské operace‘ lze označit za napjatou,“ dodal s tím, že „nepřítel se neustále pokouší útočit na pozice ruských vojsk“. Moskva svou invazi na Ukrajinu stále označuje souslovím „speciální vojenská operace“.

Obtížná rozhodnutí

Podle agentury TASS dále Surovikin uvedl, že „plány a kroky týkající se samotného města Chersonu budou záviset na vývoji vojenské a taktické situace“. V současné době je tam podle něj situace „velmi složitá“.

Surovikin zároveň prohlásil, že Severoatlantická aliance tlačí na Kyjev, aby vedl útočné operace v okolí Chersonu a neohlížel si přitom na ztráty v řadách vojáků ani na civilní oběti. „Budeme jednat uvědoměle a včas, nevylučujeme přijetí obtížných rozhodnutí,“ řekl.

Na začátku invaze na Ukrajinu získali ruští vojáci kontrolu nad velkou částí Chersonské oblasti, ukrajinským silám se ale od léta podařilo několik okupovaných obcí osvobodit. Rusové patrně očekávají přenesení bojů do samotného města Cherson, které ovládli v březnu, uvedlo minulý týden britské ministerstvo obrany.

Ruský prezident Vladimir Putin na konci minulého měsíce při slavnostním projevu v Kremlu označil Chersonskou oblast za ruskou. Zábor Chersonské stejně jako i Záporožské, Doněcké a Luhanské oblasti posléze schválil ruský parlament a ústavní soud. Svět tento nejnovější pokus Ruska o připojení dalšího ukrajinského území neuznává.

ČTK

Zdroj