ONLINE: Padl další rekord v počtu nakažených, testy jich odhalily 17 668. PES zůstává v pátém stupni

3 měsíce starý 15

Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu, testy odhalily 17 668 nakažených. Epidemický index PES ve čtvrtek oproti středě klesl o dva body na 84 bodů. Devátý den v řadě zůstává v pátém, tedy nejvyšším stupni epidemické pohotovosti. Příčinou čtvrtečního poklesu indexu je mírné snížení podílu lidí hospitalizovaných, u nichž se nákaza prokázala až v nemocnici. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Praha 8:51 7. ledna 2021

Česko ve středu znovu zaznamenalo rekordní počet nových případů covidu (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Laboratoře provedly ve středu asi 37 000 PCR testů, pozitivních bylo skoro 48 procent z nich. Do statistik přibylo dalších 185 úmrtí, s covidem už v Česku zemřelo celkem 12 621 lidí.

V úterý eviduje ministerstvo 152 obětí, za středu zatím 84. Od 1. března, kdy testy prokázaly nákazu koronavirem u prvních lidí v Česku, bylo v zemi zaznamenáno 794 740 případů covidu-19.

Odborníci čekají, že počty hospitalizovaných i pacientů vyžadujících intenzivní péči ještě porostou, stejně jako denní přírůstky nakažených. Zlepšení čekají nejdřív příští týden.

Česko je nyní v nejhorším, pátém stupni protiepidemického systému PES, situací se ve čtvrtek bude zabývat i vláda. Dvě ze čtyř kritérií ovlivňujících hodnotu epidemického indexu PES ve středu oproti úterý stouply.

Mírný pokles čísla R

Průměr nakažených na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny se zvýšil přibližně z 1221 na více než 1254 případů. Vyšší je i čtrnáctidenní průměr nakažených mezi seniory.

Mírně naopak kleslo zjednodušené reprodukční číslo, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného. Na bodové ohodnocení to ale nemělo vliv.

Podíl pacientů s covidem-19, kteří o své nákaze před přijetím do nemocnice nevěděli, ve středu klesl z úterních téměř 55 procent na téměř 54 procent.

ČTK

Zdroj