ONLINE: Pandemie neustupuje. Srbsko už očkuje, Izrael zavede třetí lockdown

3 měsíce starý 26

14:28 - Srbsko dnes jako první země na Balkáně a třetí země v Evropě zahájilo očkování proti koronavirus. Jako první si nechala vakcínu podat premiérka Ana Brnabičová, informovala agentura Reuters. Stejně jako v Británii a Švýcarsku se i v Srbsku očkuje vakcínou společností Pfizer a BioNTech.

Данас је велики дан. Обавеза је била да будем неко ко ће први примити вакцину у 🇷🇸 против #covid19 #PhizerBioNtech У исто време част ми је што сам први премијер у Европи ко се вакцинисао. Вакцинисање је значајан корак у борби против #covid19 pic.twitter.com/SbLsaFBSgC

— Aна Брнабић (@SerbianPM) December 24, 2020

13:45 - Termíny na antigenní testování, které je pro veřejnost od minulého týdne zdarma, byly v hlavním městě už dlouho před Vánoci rozebrané. V pátek 25. prosince by měla mít odběrová místa podle ministerstva zdravotnictví zavřeno a otevřou se opět 26. prosince, ale jen někde na dopoledne. Zavřeno bude taktéž 1. ledna. Odběrová místa v pražských nemocnicích mají podle rezervačního systému volné termíny většinou až kolem Silvestra, některá až po Novém roce.

12:55 - V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 1239 potvrzených případů nemoci covid-19, což je o 276 více než o den dřív. Ubylo 54 pacientů hospitalizovaných s koronavirem, v nemocnicích jich celkem leží 502. ČTK to dnes řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo také šest úmrtí lidí v průměrném věku 88 let. Protiepidemický systém PES ukazuje pro kraj nejvyšší pátý stupeň pohotovosti.

12:30 - Francie poslala do anglického Doveru hasiče s 10.000 testy na koronavirus pro řidiče kamionů, kteří tam uvázli kvůli zavřené hranici. Francie ji uzavřela v noci z neděle na pondělí kvůli nové a velmi nakažlivé mutaci koronaviru zjištěné v Británii. V úterý dala souhlas s otevřením hranice pro lidi s negativním testem. Mezi lidmi zablokovanými v Británii jsou i Češi. Ministr zahraničí Tomáš Petříček dnes oznámil, že se situace pohnula a část Čechů se stihne vrátit na Štědrý večer domů.

První kamiony a autobusy se studenty #Erasmus jsou už ve Francii a Německu. Postupně se v Británii daří testovat další a další uvízlé Čechy. Jsem rád, že se situace pohnula a alespoň část z nich to stihne domů ještě na Štědrý večer. Díky @LiborSecka a kolegům z @CzechLondon

— Tomáš Petříček (@TPetricek) December 24, 2020

12:00 - V Nigérii identifikovali další variantu koronaviru. Podle afrického střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) jde o jinou mutaci, než je ta zjištěná v Británii a Jihoafrické republice.

11:25 - Francouzský prezident Emmanuel Macron už je bez příznaků nemoci covid-19, oznámil dnes podle agentury AFP Elysejský palác. Podle něj už tak prezident může ukončit karanténu, během níž se od minulého čtvrtka izoloval v prezidentské rezidenci ve Versailles. Macron, který navzdory nemoci dál pracoval, v karanténě oslavil v pondělí i své 43. narozeniny.

11:10 - Tchajwanské ministerstvo dopravy potrestalo pokutou milion tchajwanských dolarů (755.000 korun) leteckou společnost EVA Airways za podíl na opětovném zavlečení koronaviru na ostrov. Vláda aerolinky obvinila, že pilot, který za to je odpovědný a byl mezitím propuštěn, nedodržel nařízená preventivní opatření. Tchaj-wan tento týden zaznamenal po 253denní pauze nový případ přenosu koronaviru.

11:00 - Skóre protiepidemického systému v Královéhradeckém kraji stouplo za den o devět na 90 bodů ze sta, a je tak nejvyšší ze všech krajů. Na pátém, nejhorším stupni rizika je kraj od 11. prosince.

10:55 - V Pardubickém kraji za 24 hodin stoupl počet nových nákaz koronavirem o 428. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 28.634 lidí. Vyplývá to z údajů krajské hygieny. Aktuálně je nemocných 11.088 osob. Nejvíc jich je na Chrudimsku, 4818. Na Pardubicku je teď nakažených 4055. Na Svitavsku má potvrzený koronavirus 1386 lidí a na Orlickoústecku 829 osob.

10:40 - Poměr pozitivních PCR testů na nový typ koronaviru ke všem provedeným byl ve středu nejvyšší od začátku epidemie, dosáhl 37,8 procenta. Nakažených bylo 14.054, což je šestá nejvyšší hodnota. Předchozí rekordní podíl pozitivních testů ze 4. listopadu činil 34,57 procenta, na tento den také připadá nejvyšší denní počet nově hlášených nákaz koronavirem v ČR, 15.725.

10:15 - Nejlepší vakcínou proti koronaviru SARS-CoV-2 je samotný koronavirus, prohlásil ve středu podle agentury EFE brazilský prezident Jair Bolsonaro. Tento politik, který nemoc covid-19 v létě prodělal, už dříve uvedl, že se očkovat nenechá. Brazílie, která má na 210 milionů obyvatel a v této pandemii patří k nejhůře postiženým zemím, zatím žádnou vakcínu neschválila. Jako první z Latinské Ameriky dnes začnou proti covidu-19 očkovat Mexiko a Chile.

9:56 - V Praze ve středu přibylo 1461 potvrzených případů nemoci covidu-19, to znamená nejvyšší denní nárůst od 27. října. Oproti minulému týdnu přibylo 685 nakažených. Index v protiepidemickém systému PES stoupl k dnešku o pět bodů na 71. Hlavní město má i tak nadále nejnižší skóre v republice a jako jediný kraj se drží v mírnějším čtvrtém stupni pohotovosti. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

⚠️V Praze evidujeme za středu 23.12.2020 / 1.461 nově potvrzených případů onemocnění covid-19.
Od začátku epidemického výskytu onemocnění dne 1.3.2020 dosáhl celkový kumulativní počet případů k datu 23.12.2020 čísla 74.358, počet aktivních případů 10.437#COVID19 #praha pic.twitter.com/L7TolRzTVv

— Hygienická stanice hl. m. Prahy (@hygpraha) December 24, 2020

9:55 - V Ústeckém kraji za středu přibylo 777 případů koronaviru, o 140 víc než před týdnem. Zároveň je to nejvyšší denní přírůstek za posledních sedm týdnů. Více případů bylo před tím naposledy 6. listopadu, a to 963. Epidemický index PES i tak klesl za kraj podle webu ministerstva zdravotnictví od středy z 81 na 76 bodů. To je na spodní hranici pátého, nejvyššího stupni rizika. 

9:53 - Ve středních Čechách přibylo ve středu 1758 nakažených koronavirem. Je to nejvíce od 4. listopadu, kdy přibylo přes 2000 případů. Oproti úterý je nárůst počtu nových případů nákazy covidem-19 vyšší zhruba o 200. Rizikové skóre PES vzrostlo na 81 bodů, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v nejlidnatějším regionu České republiky 12.427 nakažených, od začátku pandemie se nakazilo 86.051 lidí. Vyléčit se podařilo 72.493 nemocných, s nemocí covid-19 zemřelo 1131 lidí. Ve středu přibylo 45 vyléčených a tři zemřelí.

9:50 - Ve Zlínském kraji přibylo ve středu 867 nových případů covidu-19, je to téměř o 300 více než před týdnem. Jde zároveň o nejvyšší hodnotu od 5. listopadu. Index v protiepidemickém systému PES vzrostl o pět bodů na 85. Odpovídá to pátému, nejvyššímu stupni rizika. Oproti celorepublikovému průměru je tato hodnota vyšší o čtyři body.

9:47 - Nemoc covid-19 se stala nejčastější příčinou úmrtí v Kolumbii od letošního ledna do konce října. Informuje o tom agentura AFP s odvolání na šetření kolumbijského statistického úřadu. Tamní statistici také zaznamenali výrazný nárůst počtu úmrtí ve srovnání s předchozími roky. Podle statistik ministerstva zdravotnictví zemřelo od března, kdy se v zemi objevily první případy nákazy, v souvislosti s koronavirem bezmála 41.000 osob.

9:40 - Index protiepidemického systému PES v Moravskoslezském kraji vystoupal na 89 bodů. Je o čtyři body vyšší než ve středu. Krajské skóre je o osm bodů vyšší než republikový průměr, který se druhý den v řadě drží na 81 bodech. V porovnání mezi kraji je po Královéhradeckém druhý nejvyšší.

9:15 - Od říjnového spuštění druhé vlny projektu Pomoc nemocnicím, v němž lidé a firmy mohou nemocnicím přispívat na zdravotnické prostředky, hygienické potřeby či potraviny, iniciativa na transparentní účet vybrala přes 2,8 milionu korun. Společnosti také připravily materiální podporu v hodnotě více než 4,5 milionu. Do projektu se dosud zapojilo 15 nemocnic po České republice. Iniciativa to sdělila ČTK v tiskové zprávě.

9:10 - Lidé se i dnes, na Štědrý den nechávají testovat na covid-19. Důvodem je u mnohých to, že se chytají na návštěvu svých příbuzných a nechtějí je nakazit. Už po půl osmé ráno čekalo několik zájemců před odběrovým místem v pražské Thomayerově nemocnici. Testují také další pražské nemocnice, otevřeno mají zpravidla do 12:00.

8:53 - Ve středu přibylo v Česku 14.054 potvrzených případů nemoci covid-19. Je to nejvyšší denní nárůst za posledních sedm týdnů a jeden z nejvyšších od březnového začátku epidemie.

Spolehlivost a rychlost ▶️ Antigenní testy 👉 výsledek max. do 30 min. @mpo_tweetuje ve spolupráci @ZdravkoOnline připravilo leták určený pro zaměstnavatele k antigennímu testování.
Více: https://t.co/sboMZr9JVt pic.twitter.com/8GpzooXslR

— MPO ČR (@mpo_tweetuje) December 22, 2020

8:50 - Epidemický index PES v Libereckém kraji stoupl ze středečních 80 na dnešních 85 bodů. Nově potvrzených případů covidu-19 za středu je v kraji 638, to je nejvíc od 5. listopadu, kdy bylo 651 případů. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví.

8:46 - V Olomouckém kraji přibylo ve středu 1130 případů onemocnění covidem-19, je to dvojnásobek oproti minulému týdnu. Počet případů je zároveň nejvyšší od 27. října, kdy v kraji přibylo rekordních 1515 případů nákazy. Krajský index rizika v protiepidemickém systému PES vzrostl o sedm bodů na 81, na 100bodové stupnici to odpovídá nejvyššímu, tedy pátému stupni.

8:45 - Světle modrý diamant, funkcionalistickou vilu postavenou pro Miloše Havla, 70 zvířat a řadu dalších zajímavých věcí prodal letos Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Mezi tím, co připadlo státu z pozůstalostí bez dědiců nebo z trestné činnosti, byly tradičně nejrůznější movité i nemovité věci. Navzdory koronavirové epidemii byl letošek pro úřad úspěšný, řekla ČTK mluvčí Michaela Tesařová. Už v polovině prosince podle ní bylo jisté, že úřad bude mít čtvrté nejvyšší roční příjmy ve své historii.

8:15 - Na Ukrajině se už potvrdilo více než milion nákaz koronavirem. Oznámil to dnes tamní ministr zdravotnictví Maksym Stepanov. Do dnešního dne epidemii podlehlo 17.395 lidí. 

8:05 - Epidemický index PES zůstal k dnešku na hodnotě 81 bodů. Sedmý den se tak skóre, podle kterého se v Česku řídí opatření proti šíření nemoci covid-19, drží v pátém, nejvyšším stupni pohotovosti. Dál roste reprodukční číslo udávající průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, které je nyní 1,34.

8:00 - Facebook odstranil profil vlivného australského kuchaře Peta Evanse poté, co celebrita opakovaně zveřejňovala dezinformační příspěvky o koronaviru.

7:35 - Ministerstvo dopravy v rámci svých možností pomůže českým řidičům kamionů, kteří uvízli na britsko-francouzských hranicích. ČTK to dnes večer řekl mluvčí úřadu František Jemelka. Ministerstvo podle něj udělí výjimky na velké týdenní přestávky, které by mohly bránit dojezdu domů, když už jsou řidiči nedaleko.

There have been arrests as lorry drivers stranded in Dover clashed with police. The drivers have been protesting about what they say is a lack of facilities - such as toilets or food.#COVID19 testing has begun at the Kent port - more here: https://t.co/NOqYBdGNTG pic.twitter.com/8ufmcVHcoF

— Sky News (@SkyNews) December 23, 2020

7:30 - Nizozemská vláda ve středu večer oznámila, že cestující, kteří se vydají do Nizozemska letecky, se budou muset maximálně tři dny před odletem nechat otestovat na covid-19, informovala agentura Reuters. Negativní test PCR budou muset po svém příjezdu s platností od úterý předložit cestující z takzvaných rizikových zón, kam patří také státy Evropské unie, upřesnila agentura AFP.

7:22 - Izraelská vláda dnes oznámila, že v neděli odpoledne začne v zemi platit třetí plošná uzávěra, která má zamezit nárůstu případů covidu-19. Opatření bude trvat nejméně dva týdny a pokud v tomto období výrazně neklesne počet úmrtí souvisejících s koronavirem, bude prodlouženo o dalších 14 dní, informuje deník The Times of Israel. V Izraeli, který má necelých devět milionů obyvatel, se od jara nakazilo přes 385.000 lidí a 3150 jich v souvislosti s koronavirem zemřelo. Ve středu úřady informovaly o 3805 pozitivních případech za předchozí den.

7:20 - V Německu, které má přibližně 83 milionů obyvatel, se od počátku pandemie koronavirem SARS-CoV-2 nakazilo bezmála 1,6 milionu lidí, z toho 28.770 nakažených zemřelo. Z onemocnění se zatím vyléčilo kolem 1,2 milionu lidí. Zdaleka nejhorší je situace v Sasku, které sousedí s Českem, kde toto číslo činí asi 426 na 100.000 obyvatel, tedy více než dvojnásobek celoněmeckého průměru.

Zdroj