ONLINE: Přístavní město Mykolajiv zasáhla raketa, Černihiv hlásí stovky zabitých a raněných

4 měsíce starý 126

Asi 400 zabitých si dosud vyžádalo ruské ostřelování a bombardování severoukrajinského města Černihiv, uvedl v úterý v televizi starosta Vladyslav Atrošenko podle agentury Unian. Rusko v úterý po rozhovorech s ukrajinskými vyjednávači následně oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a i Černihivu.

Sledujeme online Kyjev/Washington 22:41 29. března 2022

Zničená administrativní budova v přístavním městě Mykolajiv po ruském útoku | Foto: Nacho Doce | Zdroj: Reuters

„U nás ve městě zahynulo už více než 350 lidí, ale to nejsou konečné údaje. Odhaduji, že tento počet je nyní už okolo 400,“ řekl starosta. Stejný počet raněných se podle něj nyní léčí v nemocnicích. Černihiv je bez elektřiny, plynu, vody a tepla.

Nejméně 12 lidí zemřelo a dalších 33 utrpělo zranění, když devítipodlažní sídlo regionální správy v černomořském přístavu Mykolajiv zasáhla raketa, uvedly místní úřady. „Zničili půlku budovy, zasáhli moji kancelář,“ řekl oblastní gubernátor Viltalij Kim podle agentury Reuters.

Raketový útok na Mykolajev. Zveřejnila agentura Unian. pic.twitter.com/HKTB2CGcXI

— Martin Dorazín (@mdorazin) March 29, 2022

Na záběrech z rozbité budovy byla na troskách vidět krvavá skvrna, roztříštěné sklo a nábytek převrácený uvnitř kanceláří. „To je zlý sen. U mě na patře umřela holčička. Objímala jsem ji, uplynuly dvě minuty a zemřela,“ popsala jistá žena, které záchranáři pomohli z trosek.

„Zrovna jsem snídal ve svém bytě, když jsem uslyšel hvizd, ránu a okno se vysypalo,“ řekl agentuře AFP devětašedesátiletý Kanaďan Donald, který se na penzi usadil na Ukrajině. „Je to děsivé. Tady v Mykolajivu jsme naštěstí v centru neměli tolik explozí (jako v jiných městech),“ dodal.

Ruské jednotky zaútočily na ukrajinská přístavní města Cherson, Oděsu, Mykolajiv a Mariupol ve snaze odříznout Ukrajinu od přístupu k Černému moři a vytvořit pozemní koridor z Ruska na poloostrov Krym anektovaný Moskvou před osmi lety.

Stahování jednotek od Kyjeva

Mluvčí Pentagonu John Kirby v úterý potvrdil, že od Kyjeva odjíždí malý počet ruských jednotek směrem na sever, Moskva je ale podle USA nestahuje z bojů, nýbrž přesouvá na jiná místa na Ukrajině, kde možná v blízké době chystá velkou ofenzivu.

Prezident USA Joe Biden krátce předtím řekl, že se ještě se uvidí, zda Rusko skutečně některá svoje vojska stáhne, jak řeklo po dnešních rozhovorech s ukrajinskými zástupci.

Russká armáda se částečně stahuje od Kyjeva. Zveřejnil Dněpr operativnyj. pic.twitter.com/soJd4WJFFP

— Martin Dorazín (@mdorazin) March 29, 2022

Šéf americké diplomacie Antony Blinken prohlásil, že ruská prohlášení ohledně stažení vojsk by mohla být pokusem Moskvy „klamat lidi a odvést pozornost“.

„Došlo za poslední den k nějakému přesunu některých ruských jednotek pryč od Kyjeva? Domníváme se, že ano. Malého počtu,“ řekl Kirby. „Domníváme se však, že se jedná o přemístění, ne skutečné stažení, a že bychom měli být připraveni na to, že budeme sledovat velkou ofenzivu v jiných částech Ukrajiny. Neznamená to, že hrozba pro Kyjev polevila,“ dodal.

Rusko a Ukrajina v úterý oznámily průlom v jednáních o možném řešení konfliktu. Moskva po rozhovorech řekla, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Ukrajinská strana navrhla ukrajinskou neutralitu, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk. Boje včetně ostřelování ukrajinských měst ruskými silami nicméně na Ukrajině pokračují.

zuj, ČTK

Zdroj