ONLINE: Putin promluvil ve videu k bezpečnostním službám, Zelenskyj navštívil vojáky na frontě

5 měsíce starý 58

Situace na okupovaném území Ukrajiny, které Rusko jednostranně prohlásilo za vlastní, je mimořádně složitá, uvedl v úterý ruský prezident Vladimir Putin. Ve videoprojevu ke dni bezpečnostních služeb jejich zaměstnance vyzval, aby na Ukrajině potlačili operace zahraničních agentů a urychleně identifikovali „zrádce, špiony a sabotéry“, napsal ruskojazyčný server BBC.

Moskva 12:50 20. prosince 2022

Volodymyr Zelenskyj v úterý navštívil město Bachmut v Doněcké oblasti, kde se mezi ukrajinskými vojáky a ruskými invazními silami odehrávají ty nejtěžší boje (ilustrační foto) | Foto: Sputnik / Mikhail Klimentyev / Kremlin / Valentyn Ogirenko | Zdroj: Koláž iROZHLAS.cz / Reuters

„Situace v Luhanské a Doněcké lidové republice, stejně jako v Chersonské a Záporožské oblasti je skutečně složitá,“ uvedl Putin a bezpečnostním službám na Ukrajině slíbil, že jim poskytne nové vybavení, zbraně a „zkušený personál“.

‚Každou vesnici oslavují, jako kdyby dobyli Paříž.‘ Rusové ale v zimě na Ukrajině budou jen držet pozice

Číst článek

Zmínil přitom dva proruské samozvané útvary na východě Ukrajiny a dvě ukrajinské oblasti, které Moskva letos na podzim v rámci svého vojenského tažení na Ukrajině připojila ke svému území. Předcházelo tomu hlasování, které Kreml označil za referendum, a jehož výsledky Kyjev ani Západ neuznávají.

Putin práci bezpečnostních služeb v těchto oblastech ocenil a ujistil, že „lidé, kteří tam žijí, ruští občané, ... jsou na jejich ochraně závislí“.

Zaměstnanci bezpečnostních služeb, mezi které patří tajná služba FSB, zahraniční rozvědka SVR a organizace FSO, která zajišťuje prezidentovu ochranu, 20. prosince v Rusku každoročně slaví profesní svátek.

Jejich hlavní prioritou je nyní podle prezidenta boj s terorismem. BBC připomíná, že v podobném projevu minulý rok, před vpádem na Ukrajinu, Putin za problém považoval také protesty mladých lidí proti svému režimu a „protistátní aktivity“.

Putin Lukašenka nepřesvědčil. Bělorusko se nejspíš k invazi nepřipojí, tvrdí americký institut

Číst článek

Zelenskyj na frontové linii

Volodymyr Zelenskyj v úterý navštívil město Bachmut v Doněcké oblasti, kde se mezi ukrajinskými vojáky a ruskými invazními silami odehrávají ty nejtěžší boje. Informovala o tom kancelář ukrajinského prezidenta.

„Zelenskyj navštívil frontovou linii v Bachmutu a tamním vojákům předal vyznamenání a dary. Prezident už z Bachmutu odjel,“ řekl veřejnoprávní stanici Suspilne prezidentův mluvčí Serhij Nikiforov.

Na petrohradské soše oslavující dobytí Mariupolu se objevil nápis ‚Vrazi. Jidášové.‘

Číst článek

Bachmut ležící na severu Doněcké oblasti byl před ruskou invazí městem se zhruba 70 tisíci obyvateli. Jde o významný dopravní uzel, přes který vedou silnice na Lysyčansk a Severodoněck, Slovjansk, Kramatorsk či Luhansk. Součástí fronty je od letošního května, kdy se Ukrajinci stáhli z obce Popasna, připomíná ruskojazyčný server BBC.

Město je od té doby pod pravidelnou palbou, většina obyvatel před boji utekla. Část budov je zničena, neteče voda a nefunguje elektřina.

Zelenskyj, který od vpádu ruských vojsk neopustil Ukrajinu, se na frontu vydal už poněkolikáté. Naposledy byl začátkem tohoto měsíce ve východoukrajinském Slovjansku.

ČTK

Zdroj