ONLINE: Putin souhlasí se zapojením OSN do evakuace z Mariupolu. Řekl to jejímu tajemníkovi

3 měsíce starý 49

Ruský prezident Vladimir Putin „v podstatě“ souhlasí se zapojením Organizace spojených národů (OSN) a Mezinárodního výboru Červeného kříže do evakuace civilistů z mariupolských oceláren Azovstal, uvedlo podle agentury Reuters OSN v prohlášení. O humanitární situaci v ukrajinském Mariupolu a dalších otázkách týkajících se Ukrajiny v úterý šéf Kremlu jednal v Moskvě s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem.

Moskva 21:30 26. dubna 2022

O humanitární situaci v ukrajinském Mariupolu a dalších otázkách týkajících se Ukrajiny v úterý šéf Kremlu jednal v Moskvě s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem | Zdroj: Reuters

„Navazující diskuze povede úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí s ruským ministerstvem obrany,“ sdělil po jednání Putina s Guterresem mluvčí OSN Stéphan Dujarric.

Putin v úterý ale zároveň ze zapříčinění zoufalé situace v Mariupolu obvinil ukrajinskou stranu. Ukrajinské vojáky vyzval, aby propustili civilní obyvatele z Azovstalu, „pokud tam civilisté jsou“.

Švýcarsko zablokovalo export munice na Ukrajinu. Odvolalo se na neutralitu a místní zákony

Číst článek

„Nejjednodušší, co lze udělat, je tyto lidi propustit. Co může být jednodušší?“ prohlásil Putin. Zopakoval také dřívější tvrzení Moskvy, že boje v Mariupolu ustaly. Ukrajina ale tvrdí, že Rusko dál na Azovstal útočí.

Moskva v minulých dnech opakovaně ukrajinské vojáky v ocelárnách vyzývala, aby složili zbraně, čímž podmiňovala evakuaci civilistů. Ukrajinská strana ale ruská ultimáta zatím odmítala, a Moskva tak ze selhání snah o přesun civilistů viní Kyjev.

Ukrajina však tvrdí, že sliby Moskvy o dočasném příměří po dobu evakuace nejsou solidní, protože ruští vojáci v minulosti opakovaně na civilisty přesouvající se do bezpečí útočili.

Putin kromě toho v úterý na okraj setkání s generálním tajemníkem OSN Guterresem v Moskvě řekl, že doufá v pozitivní výsledek ukrajinsko-ruských jednání, která nyní probíhají v on-line formátu.

Mariupol je osvobozen, tvrdí Putin. Speciální jednání o evakuaci civilistů a vojáků Kreml odmítá

Číst článek

Ruský lídr zároveň řekl, že dříve, než se setkají prezidenti obou zemí, je potřeba vyřešit status okupovaného ukrajinského poloostrova Krymu a Donbasu, ve kterém proruští separatisté vyhlásili lidové republiky se sídly v Doněcku a Luhansku.

Guterres v úterý kromě toho v Moskvě jednal s ruským ministrem zahraničních věcí Sergejem Lavrovem. Na návštěvě ruské metropole řekl, že OSN má maximální zájem na vyhlášení příměří na Ukrajině v nejbližší době.

Guterres má poté z Moskvy přes Polsko zamířit do Kyjeva, kde se má setkat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten už program cesty generálního tajemníka OSN kritizoval: „Válka je na Ukrajině, v ulicích Moskvy nejsou žádná těla. Bylo by logické jet nejprve na Ukrajinu, podívat se na tamní lidi, na důsledky okupace,“ uvedl v sobotu ukrajinský prezident.

ČTK

Zdroj