ONLINE: Rakouští poslanci schválili povinné očkování proti koronaviru, zákon míří do Spolkové rady

5 měsíce starý 31

Poslanci rakouské Národní rady ve čtvrtek velkou většinou schválili všeobecnou povinnost očkování proti covidu-19 pro lidi starší 18 let. Zákon bude ještě projednávat druhá komora parlamentu, Spolková rada. Platit má začít 1. února. Rakousko je první evropskou zemí, která zavádí tuto praxi.

Vídeň 19:57 20. ledna 2022

Do poloviny března má trvat přechodná fáze, kdy povinnost nebude vynucována. Pak bude hrozit pokuta až 3600 eur. Ilustrační foto | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Poslanci ve čtvrtek večer hlasovali pro zákon poměrem 137 ku 33 hlasům. Koalice lidovců (ÖVP) a Zelených hlasovala svorně pro, v řadách opozičních sociálních demokratů (SPÖ) a liberálů (NEOS) se našly ojedinělé hlasy proti. Očkovací povinnost tak z parlamentních stran jednoznačně odmítá pouze pravicově populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ).

Z očkovací povinnosti mají být vyňaty těhotné ženy, lidé, kteří ze zdravotních důvodů nemohou být očkováni, a lidé, kteří se v posledních šesti měsících zotavili z koronavirové infekce.

Do poloviny března má trvat přechodná fáze, kdy povinnost nebude vynucována. Pak už bude za nedodržení povinnosti hrozit pokuta až 3600 eur (asi 88 000 Kč).

Zpráva pokračuje pod online reportáží

Rakouský ministr zdravotnictví Wolfgang Mückstein (Zelení) ve čtvrtek opatření označil za „velký a poprvé také trvalý krok“ v rakouském boji proti pandemii. „Takto se dokážeme vymanit z cyklu otvírání a zavírání, z lockdownů,“ řekl politik. Nejde podle něj jen o boj proti aktuálně převládající variantě omikron, ale proti jakékoli budoucí variantě, která by se mohla objevit. „Všechny důkazy hovoří pro to, že všechny preparáty, které jsou k mání v Rakousku, jsou bezpečné,“ zdůraznil Mückstein a poukázal na šíření dezinformací a rozdělování společnosti.

Také šéfka sociálních demokratů, původně epidemioložka Pamela Rendiová-Wagnerová, se za plán jasně postavila. „Očkování zachraňuje život, ten vlastní i život druhých,“ prohlásila.

Pokuty neočkovaných v Rakousku. ‚I kancléř cítí, že je to hranice toho, co po lidech chtít,‘ říká redaktorka

Číst článek

Čtvrteční debata o očkovací povinnosti v parlamentu však byla podle očekávání vyostřená i kvůli vyjádřením šéfa FPÖ Herberta Kickla. „Jsem zděšen, jsem ohromen, jsem otřesen a jsem šokován,“ otevřel Kickl debatu a pokračoval dramatickými slovy o tom, že opatření připravuje cestu pro totalitu a že jde o „zavedení zdravotního komunismu“. „Zavedení tohoto donucování je gigantický útok na svobodu lidí v Rakousku, atentát na lidskou důstojnost obyvatel,“ dodal Kickl.

Od oznámení plánu na zavedení očkovací povinnosti se zejména ve Vídni konaly velké demonstrace odpůrců opatření s až 40 000 protestujícími. Stejně jako podobné akce jinde v Evropě přilákaly i ty rakouské odmítače očkování i pravicové extremisty a úřady varovaly, že protesty se radikalizují.

Rakouská vláda oznámila plán zavedení povinného očkování už v listopadu zároveň se zpřísněním protiepidemických opatření. Poukazuje přitom na skutečnost, že proočkovanost Rakouska je ve srovnání se západní Evropou poměrně nízká. Ve středu bylo podle oficiálních údajů v zemi plně naočkováno 71,8 procenta populace, která čítá 8,9 milionu obyvatel.

Situace v Česku

O povinném očkování se debatovalo také v Česku. Vláda Petra Fialy (ODS) na svém středečním zasedání ale rozhodla, že k němu nepřistoupí. „Nechceme prohlubovat příkopy ve společnosti,“ vysvětlil premiér. 

„To nijak nemění náš postoj k vakcinaci, to chci říct zcela jednoznačně. Je to stále jednoznačně nejlepší způsob boje proti covidu-19. Očkování je nejjistější cesta, jak se vyhnout těžkému průběhu nemoci. Jak se vyhnout hospitalizacím. Čísla to dokládají naprosto jasně,“ dodal.

Očkování proti covidu nebude povinné. Vláda nechce ‚prohlubovat příkopy ve společnosti‘

Číst článek

Povinnost, kterou zavedla ještě vláda Andreje Babiše (ANO), měla platit od března letošního roku a měla se vztahovat na lidi nad 60 let a některé profesní skupiny – policisty, vojáky či zdravotníky.

Odpůrci proti povinnému očkování několikrát demonstrovali, vzniklo i několik petic.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na twitteru napsal, že povinné očkování proti covidu-19 od začátku považoval za nesmysl. „Ač je očkování nejefektivnější zbraní proti vážnému průběhu, nikoho k němu nebudeme nutit,“ napsal.

voj, ČTK

Zdroj