ONLINE: Rizikové skóre se zvýšilo o čtyři body na 89. Za zhoršením stojí rychlejší šíření viru mezi seniory

3 měsíce starý 7

Rizikový index protiepidemického systému PES k úternímu dní stoupl na 89 bodů, sedmý den zůstává v nejpřísnějším, pátém stupni pohotovosti. Důvodem zhoršení celostátního skóre o čtyři body je rychlejší šíření nákazy mezi seniory. Zvýšil se i další ukazatel výpočtu indexu, a to počet nových případů nemoci covid-19 za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Vyplývá to z dat ministerstva zdravotnictví.

Sledujeme online Praha 7:30 5. ledna 2021

Důvodem zhoršení celostátního skóre o čtyři body je rychlejší šíření nákazy mezi seniory | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Zjednodušené reprodukční číslo se mírně snížilo z 1,31 na téměř 1,28. Podíl pozitivních testů na nový koronavirus za posledních sedm dní zůstává na hodnotě asi 44,5 procenta.

V nejvyšším stupni jsou dál všechny kraje, nejhorší je nyní situace v Pardubickém kraji, kde se hodnota PES zvýšila na 94 bodů. O dvacet bodů nižší index mají v Plzeňském a Jihočeském kraji, což znamená na spodní hranici pátého stupně.

Podle dat ministerstva zdravotnictví se počet nových případů za posledních 14 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel k dnešnímu dni zvýšil o 46 na 1160. Skóre PES se zhoršilo kvůli šíření nákazy mezi lidmi staršími 65 let. Za poslední dva týdny bylo mezi nimi v přepočtu na 100 tisíc obyvatel 991 nově nakažených, o 50 víc než předchozí den.

Ministerstvo v úterý oznámí nový způsob výpočtu indexu PES, podle něhož se mají v Česku řídit opatření proti šíření viru. Má zohlednit i počet hospitalizovaných pacientů s covidem.

Metodika se bude měnit také kvůli antigennímu testování, které zkresluje celkovou pozitivitu provedených testů. Upraví se zřejmě i tabulka restrikcí rozdělená do pěti stupňů pohotovosti. Některé aktivity, které jsou v některých stupních nyní zakázané, by za určitých okolností byly povolené. Jednou z podmínek by mohl být negativní antigenní test.

dok, ČTK

Zdroj