ONLINE: Ruská armáda dobyla ukrajinskou vesnici, tvrdí Kreml. Je to poprvé od ukrajinské protiofenzivy

5 měsíce starý 66

Ruská armáda v úterý oznámila, že dobyla vesnici v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny. Ukrajinský generální štáb ztrátu vesnice v Charkovské oblasti ve své ranní svodce nezmiňuje, ruské jednotky podle něj pokračují ve snaze o ofenzivu u Bachmutu a Avdijivky v Doněcké oblasti. Podle agentury AFP je to poprvé od chvíle, co ukrajinské ozbrojené síly při své protiofenzivě ruské invazní jednotky z tohoto regionu vytlačily.

Sledujeme online Kyjev 16:01 18. října 2022

Dobrovolníci nově zformovaného praporu ruských sil v Melitopolu | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Jednotky ruské armády při útočných akcích dobyly obec Goroběvka v Charkovské oblasti a způsobily významnou porážku jednotkám 1. operační brigády Ukrajinské národní gardy,“ prohlásil podle ruské agentury TASS v úterním hlášení mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov. Ukrajinské ozbrojené síly podle něj přišly během jednoho dne při bojích ve směru na Kupjansk o více než 60 lidí.

Svědectví z Ukrajiny: Půl roku jsme bez elektřiny a střechy nad hlavou, ale měli jsme štěstí

Číst článek

Ukrajinský generální štáb uvedl, že ruská armáda se snaží udržet dočasně dobytá území a soustředí své úsilí na omezení ukrajinských akcí v určitých oblastech. Současně se podle něj invazní síly snaží útočit v okolí Bachmutu a Avdijivky.

„V uplynulých 24 hodinách jednotky ukrajinských obranných sil odrazily útoky okupantů u obce Berestove v Charkovské oblasti a u obcí Bachmutske, Ivanhrad, Kliščijivka, Pervomajske a Marjinka v Doněcké oblasti,“ tvrdí štáb.

Útoky na dálku

Velení ukrajinské armády rovněž uvedlo, že ruská armáda ostřeluje pozice ukrajinského vojska podél celé linie dotyku a zasahuje kritickou infrastrukturu a domovy civilních obyvatel Ukrajiny. To je v rozporu s normami mezinárodního humanitárního práva, zákony a zvyklostmi války, uvádí štáb. Za uplynulý den podle něj Rusko podniklo deset raketových a 58 vzdušných útoků, přičemž zasáhlo více než 35 obcí, včetně Kyjeva.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu není možné bezprostředně nezávisle ověřit.

Britské ministerstvo obrany ve své pravidelné analýze o vývoji ruské invaze na Ukrajině konstatuje, že Moskva od 10. října udržuje zvýšené tempo útoků z velké vzdálenosti proti ukrajinským cílům, které provádí řízenými střelami, raketami protivzdušné obrany a útočnými drony íránské výroby Šáhid-136.

Je velmi pravděpodobné, že klíčovým cílem je způsobit rozsáhlé škody na ukrajinské energetické distribuční síti, píše britský resort obrany. „Vzhledem k tomu, že Rusko zažívá neúspěchy na bojišti od srpna, je vysoce pravděpodobné, že je ochotnější útočit vedle ukrajinských vojenských cílů také na civilní infrastrukturu,“ poznamenalo ministerstvo.

ČTK

Zdroj