ONLINE: Ruská vojska u Černobylu se začala stahovat, míří na sever. V pohybu je nejvýše 20 procent jednotek

4 měsíce starý 156

Ruské jednotky se začaly stahovat z odstavené jaderné elektrárny Černobyl, kterou obsadily první den invaze na Ukrajinu před pěti týdny. S odkazem na vysoce postaveného představitele amerického ministerstva obrany o tom ve středu informovala agentura AFP. Rusové se podle téhož zdroje stahují i z letiště Hostomel na předměstí Kyjeva. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se ukrajinské síly připravují na ruský útok v oblasti Donbasu.

Washington/Černobyl 1:24 31. března 2022

Ruská vojenská technika (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Černobyl je další oblastí, kde se začala (vojska) přeskupovat; odcházejí z Černobylu a míří do Běloruska,“ uvedl podle AFP představitel Pentagonu.

Ukrajinské ozbrojené síly ve středu podle místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryny Vereščukové varovaly před nebezpečím výbuchu munice u jaderné elektrárny Černobyl.

Mluvčí Pentagonu John Kirby v úterý uvedl, že od Kyjeva odjíždí malý počet ruských jednotek směrem na sever, Moskva je ale podle USA nestahuje z bojů, nýbrž přesouvá na jiná místa na Ukrajině, kde možná chystá velkou ofenzivu. Později upřesnil, že v pohybu je „nanejvýš 20 procent“ ruských jednotek.

#UPDATE Russian forces have begun to pull out of the defunct Chernobyl nuclear power site, a US defense official said Wednesday, a day after Moscow said it would scale back attacks on two key Ukrainian cities https://t.co/apsEuYTsif

— AFP News Agency (@AFP) March 30, 2022

USA podle Kirbyho na Ukrajinu za posledních 24 hodin dopravily šest z přibližně 30 plánovaných humanitárních zásilek. Dodávky podle mluvčího na Ukrajinu proudí každý den a přednost mají „ty druhy materiálů, o kterých víme, že je Ukrajinci potřebují nejvíce“, tedy protipancéřové střely, systémy protiletadlové obrany a bezpilotní letouny Switchblade, píše CNN.

„Zaznívají i slova o údajném stahování ruských jednotek z Kyjeva a Černihivu, o údajném omezení aktivity okupantů v těchto oblastech. My ale víme, že to není stahování, ale útěk v důsledku práce našich obránců,“ řekl Zelenskyj v pravidelném nočním videu podle serveru Ukrajinska pravda. Ruské jednotky se podle Zelenského připravují k útoku na Donbas, Ukrajinci se chystají je odrazit.

ban, ČTK

Zdroj