ONLINE: Ruské jednotky útočí na obec Popasna, na východě Ukrajiny pokračuje ostřelování

3 měsíce starý 126

Ruské invazní síly pokračují v ostřelování ve směrech na obce Slobožanske a Izjum na východě Ukrajiny, uvedl v pondělí ukrajinský generální štáb ve své ranní operační zprávě. Pokus o útok ve směru z Izjumu na Barvenkove a Slovjansk podle něj ukrajinské síly odrazily, útok na obec Popasna v Luhanské oblasti pokračuje.

Kyjev 8:53 25. dubna 2022

Ruská armáda zaznamenala drobný postup, k průlomu ale nedošlo. Chybí logistika i bojová podpora, píše britské ministerstvo obrany | Zdroj: Profimeda

Na jihu v Mariupolu pokračují raketové a bombové údery na pozice ukrajinských vojáků v železárnách a ocelárnách Azovstal, uvádí dále velení ukrajinských ozbrojených sil a hlásí rovněž, že nekončí ani ruské ostřelování Charkova. 

„Ukrajinské obranné síly působí nepříteli značné ztráty. Jen v Doněcké a Luhanské oblasti bylo za posledních 24 hodin odraženo sedm nepřátelských útoků,“ uvádí generální štáb ukrajinské armády a dodává, že ukrajinské síly mimo jiné zničily 13 ruských tanků, tři dělostřelecké systémy, dále obrněná vozidla nebo bezpilotní letouny. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné nezávisle ověřit.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Ukrajinská armáda upozorňuje, že ruské invazní jednotky pokračují v ofenzivě na východě země s cílem plně ovládnout území Doněcké a Luhanské oblasti a zajistit pozemní trasu mezi těmito územími a poloostrovem Krym, který Rusko anektovalo v roce 2014.

Drobný postup

Rusko – od chvíle, co přesunulo svou pozornost na plnou okupaci Donbasu – učinilo menší pokroky v některých oblastech, napsalo dnes britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě k situaci na Ukrajině. Ruské invazní jednotky jsou podle něj bez dostatečné logistické a bojové podpory a zatím nedosáhly významného průlomu.

„Ruské rozhodnutí obléhat. spíše než útočit, na ocelárnu Azovstal v Mariupolu znamená, že mnoho ruských jednotek zůstává zablokováno ve městě a nemůže být přesunuto,“ píše britský resort obrany.

„Ukrajinská obrana Mariupolu také mnoho ruských jednotek vyčerpala a snížila jejich bojovou efektivitu,“ dodal.

Ruské ministerstvo obrany podle něj navrhlo, aby na kompenzace pro rodiny zabitých vojáků dohlížela raději ruská armáda, než civilní úřady, což podle Britů pravděpodobně odráží snahu skrýt skutečný rozsah ztrát před ruskou veřejností.

ČTK

Zdroj