ONLINE: Rusko dobylo město Kreminna, potvrdily místní úřady. Nepřítel podle nich útočí ze všech stran

5 měsíce starý 36

Ruské síly v úterý dobyly město Kreminna v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, oznámil oblastní gubernátor Serhij Hajdaj. Armáda nepřítele podle něj útočí ze všech stran, oblast se snaží evakuovat civilisty, napsala agentura Reuters. Moskva v úterý oznámila začátek nové fáze války na Ukrajině, údery soustředí právě na východ země.

Kyjev 13:53 19. dubna 2022

Rusko, které do sousední země vpadlo 24. února, odmítá, že by její vojska cílila na civilisty (ilustrační foto) | Foto: Alexander Ermochenko | Zdroj: Reuters

„Kreminna je pod kontrolou skřetů. Vstoupili do města,“ uvedl Hajdaj na tiskové konferenci. Ukrajinští představitelé hovoří v poslední době o Rusech často jako o skřetech. „Naši obránci se stáhli. Zakopali se v nových pozicích a pokračují v boji s ruskou armádou,“ dodal.

‚Bitva o Donbas‘. Ruská vojska zahájila na východě Ukrajiny novou ofenzivu

Číst článek

V Kreminně, městu s více než 18 000 obyvateli, které leží zhruba 570 kilometrů jihovýchodně od ukrajinské metropole, se podle místní správy v noci bojovalo. Nyní se z něj ukrajinští vojáci stáhli, a město je tak podle Hajdaje pod kontrolou ruských sil. Reuters podotýká, že je Kreminna podle všeho prvním obsazeným městem od začátku nové ruské ofenzivy.

„Spočítat mrtvé civilisty je nemožné. Máme oficiální statistiku – 200 mrtvých – ale ve skutečnosti je jich mnohem víc,“ řekl Hajdaj, aniž by upřesnil, jakého časového období se bilance týká.

Rusko, které do sousední země vpadlo 24. února, odmítá, že by její vojska cílila na civilisty. Ukrajinští představitelé v pondělí oznámili, že ruské síly po přeskupení jednotek zahájily novou ofenzivu na Donbasu. O nové fázi války v úterý mluvil i ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

ČTK

Zdroj