Rusko s vysokou pravděpodobností rozmisťuje kontroverzní protipěchotní miny podél své obranné linie na Donbasu na východě Ukrajiny. Potenciálně mohou způsobit rozsáhlé oběti mezi vojáky i místními civilisty, uvedlo v pondělí britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě shrnující nejnovější poznatky britských zpravodajských služeb.

Kyjev 9:01 8. srpna 2022

Ukrajinská vojska odminovávají pole | Zdroj: Reuters

Agentura Reuters upozornila, že tvrzení britského ministerstva nebylo možné bezprostředně ověřit.

Protipěchotní miny v oblasti mají podle britských zpravodajců na jedné straně chránit volný pohyb, na druhé straně jej omezovat. V Doněcku a Kramatorsku se Rusko s vysokou pravděpodobností pokusilo rozmístit protipěchotní trhavo-tříštivé miny PFM-1 a PFM-1S.

Tyto miny, známé také jako „motýlí“, mají kontroverzní pověst, připomnělo britské ministerstvo. Byly použity se zničujícími účinky v sovětsko-afghánské válce, kdy údajně zmrzačily velký počet dětí, které si je spletly s hračkami, uvedl úřad.

Je velmi pravděpodobné, že stav zbraní ze sovětské éry, používaných nyní Ruskem, se časem zhoršuje a jsou velmi nespolehlivé a nepředvídatelné. To ohrožuje jak místní obyvatelstvo, tak i operace zaměřené na odstraňování min, dodalo britské ministerstvo.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Prezidentské veto. Zeman odmítl zákon ohledně snížení plateb za státní pojištěnce

  2. Nezaměstnanost v červenci stoupla na 3,3 procenta. Práci hledalo přes 240 tisíc lidí

  3. Čínské vojenské cvičení u Tchaj-wanu pokračuje, armáda ho o týden prodlužila

  4. Úpravy některých tratí na železnici se zpožďují o roky, varují kontroloři. Náklady rostou i dvojnásobně

  5. ONLINE: Rusko na Donbasu zřejmě rozmisťuje protipěchotní miny, můžou ohrozit i civilisty

  6. Eurokomisařka Jourová: Chystáme mediální zákon. Státům se nebude líbit

Aktuální témata

Webbův teleskop, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Perseidy, Komunální volby 2022, Senátní volby 2022, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Barrandovský most, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, MS fotbal 2022, Українське Радіо & Подкаст, Volební kalkulačka, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Prezidentské volby 2023, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Petra Kvitová, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Inflace, Zprávy ze světa, Válečné ztráty, MS hokej 2023

Doporučujeme