ONLINE: Rusko na Ukrajině přišlo o víc než 3000 tanků a používá starší stroje, tvrdí experti

před 3 měsíce 80

Rusko během své invaze na Ukrajinu přišlo o více než 3000 tanků, což odpovídá celému jeho inventáři aktivně používanému před válkou. Ve skladech má však Moskva méně kvalitní obrněnce na několik let dopředu. Podle agentury Reuters to vyplývá z dat obsažených ve výroční zprávě britského Mezinárodního institutu pro strategická studia (IISS).

Sledujeme online Londýn 13:57 13. února 2024

Ruský tank T-80 (ilustrační foto)

Ruský tank T-80 (ilustrační foto) | Foto: STR New | Zdroj: Reuters

Ukrajina od zahájení ruské invaze v únoru 2022 rovněž utrpěla velké ztráty techniky, dodávky ze Západu jí ale umožnily udržovat početní stavy a zároveň zvyšovat kvalitu, uvedl institut se sídlem v Londýně.

Senát USA schválil pomoc 95 miliard dolarů pro Izrael, Ukrajinu a Tchaj-wan. Rozprava trvala celou noc

Číst článek

„Moskva však dokázala vyměnit kvalitu za kvantitu tím, že tisíce starších tanků stáhla ze skladů tempem, které mohlo dosáhnout i 90 tanků měsíčně,“ uvádí se v ročence Military Balance 2024, která je klíčovým referenčním nástrojem pro vojenské analytiky.

Ruské skladové zásoby znamenají, že Moskva „by potenciálně mohla vydržet ještě asi tři roky velkých ztrát a doplňovat tanky ze zásob, i když na nižší technické úrovni, bez ohledu na své schopnosti vyrábět novou techniku“, uvádí zpráva.

Rusko má momentálně v aktivních zásobách 1750 hlavních bojových tanků, od desítky let starých T-55 až po moderní T-80 a T-90, uvádí zpráva. Dalších 4000 kusů má ve skladech.

„Situace podtrhuje rostoucí pocit patové bojové situace, která může přetrvat po celý rok 2024,“ uvádí zpráva.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Ukrajinské armádní velení uvádí, že Ukrajina je připravena pokračovat v oslabování ruských sil na frontě, která dosahuje délky 1000 kilometrů. V lednovém rozhovoru s agenturou Reuters tehdejší velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj řekl, že prioritou zůstává obrana, byť další útočné operace nevyloučil.

„Naše cíle se nemění. Udržet pozice, vyčerpat nepřítele tím, že mu způsobíme maximální ztráty,“ řekl Syrskyj, který minulý týden nahradil Valerije Zalužného v pozici hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil.

Dva hummery na Ukrajinu doručí Krakonošova sojka. Budou pomáhat českým dobrovolníkům na frontě

Číst článek

Někteří analytici uvedli, že míra ztrát by mohla představovat zkoušku schopností rozsáhlého ruského zbrojního průmyslu vyrábět nové tanky a další zbraně v době západních sankcí.

Zpráva Military Balance připomíná, že vedoucí představitelé ruského průmyslu se chlubili prudkým nárůstem vojenské výroby. Objevují se také plány na obnovení výroby tanku T-80.

„Je to ohromující číslo,“ uvedl singapurský vojenský analytik Alexander Neill s odkazem na odhad, podle nějž Rusko přišlo již o 3000 tanků. „Některé z nich mohly být starší tanky, takže jednou z velkých otázek je, kolik nejmodernějších tanků mu zbývá pro případné budoucí velké ofenzivy,“ dodal.

V širším měřítku zpráva uvádí, že celosvětové výdaje na obranu se od roku 2022 zvýšily o devět procent a v roce 2024 se budou dále zvyšovat.

hof, dno, ČTK

Přečtěte celý článek