ONLINE: Rusko podle analytiků vyměnilo velitele na Ukrajině. Má jím být generálplukovník Židko

5 měsíce starý 71

Velení ruských sil na Ukrajině pravděpodobně převzal generálplukovník Gennadij Židko, a nejspíše tak nahradil na tomto postu generála Alexandra Dvornikova se zkušenostmi ze Sýrie. Ve své pravidelné zprávě o vývoji ruské invaze na Ukrajinu o tom informoval americký Institut pro výzkum války.

Sledujeme online Moskva 12:20 27. června 2022

Rusko podle analytiků vyměnilo velitele na Ukrajině. Má jím být generálplukovník Židko (druhý zprava) | Zdroj: Reuters

„Generálplukovník Gennadij Židko, náčelník hlavního vojenského a politického ředitelství ruských ozbrojených sil, má zřejmě na starosti celkové velení ruských sil na Ukrajině,“ napsal americký Institut pro výzkum války (ISW).

Ministr obrany Šojgu navštívil ruské vojáky na okupované Ukrajině. Některé z nich vyznamenal

Číst článek

Skutečnosti, že Židko převzal velení, nasvědčuje fakt, že v neděli během porady o ruských pozemních silách seděl vedle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua. Ruská investigativní organizace Conflict Intelligence Team (CIT) o výměně Dvornikova a Židkova informovala už v květnu, tehdy se ale nepodařilo informaci nezávisle ověřit, upozornil ISW. Oficiálně Moskva jmenování Židkova do nové funkce nepotvrdila.

Rusko se kromě toho podle ISW snaží o „skrytou mobilizaci“. Institut podotkl, že podle sobotního oznámení náčelníka ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova Rusko do války na Ukrajině zapojilo již 330 000 vojáků, tedy více než třetinu celých ruských ozbrojených sil.

Britské ministerstvo obrany ve svém pondělním pravidelném přehledu o situaci na Ukrajině napsalo, že Rusové se na Ukrajině budou stále více spoléhat na rezervisty.

Rusko k doplnění sil na Donbasu mobilizuje coby dobrovolníky osoby, které v posledních pěti letech sloužily v ozbrojených silách. I přes neustálý nedostatek lidské síly se ale Moskva podle Londýna nadále zdráhá vyhlásit všeobecnou mobilizaci.

ČTK

Zdroj